Adama_Spyrale_1-31.05.21

Narodowa skrzynka mailowa

16 marca 2021
Narodowa skrzynka mailowa

Jak czytamy w Dzienniku Ustaw - projekt nowej ustawy o doręczeniach z 18 listopada 2020 r. będzie umożliwiać dostarczanie korespondencji urzędowej dla obywatela w nowym, zmienionym częściowo trybie.

Projekt zakłada, że urzędy będą nadawały pismo w formie elektronicznej do Poczty Polskiej (zwanej w ustawie "operatorem wyznaczonym"). Następnie Poczta Polska będzie dokonywała wydruku pisma elektronicznego.

Jest to tak zwana usługa hybrydowa, związana z przekształceniem korespondencji elektronicznej w formę tradycyjną (drukowaną). Zgodnie z art. 46.1. "Operator wyznaczony, świadcząc publiczną usługę hybrydową, przekształca dokument elektroniczny nadany przez podmiot publiczny z adresu do doręczeń elektronicznych w przesyłkę listową wcelu doręczenia korespondencji do adresata. Przekształcenie odbywa się wsposób zautomatyzowany, zapewniający ochronę tajemnicy pocztowej na każdym etapie realizacji usługi".

Projekt rozporządzenia został zamieszczony na stronie RCL. Do tego projektu można było zgłaszać swoje uwagi do 12 marca br. Według niego każdy obywatel powinien mieć zagwarantowany dostęp do skrzynki e-mail o pojemności 15 GB dla podmiotów publicznych i 1 GB dla osób indywidualnych.

Z kolei na portalu onet.pl czytamy zaś o kontrowersjach jakie budzi procedowana ustawa: "Niejasnym jest również, jak duży krąg pracowników, współpracowników i podwykonawców Poczty Polskiej będzie zaangażowany w skanowanie, otwieranie i przesyłanie korespondencji. To z kolei budzi wątpliwości związane ze stosowaniem RODO i wynikającej z tego aktu zasady minimalizacji danych. A RODO ma pierwszeństwo stosowania przed prawem krajowym".

Inne kontrowersje - o wiele większe wzbudza kwestia dobrowolności lub obowiązku posiadania takiej skrzynki. Jak stwierdził dr hab. Michał Jackowski, partner w Kancelarii DSK, profesor Wyższej Szkoły Handlu i Usług, adwokat i doradca podatkowy:

- Jeśli byłaby obowiązkowa, to na pewno mielibyśmy do czynienia z naruszeniem tajemnicy korespondencji oraz prawa do prywatności, wynikających z Konstytucji. Nie wyobrażam sobie, by można było zobowiązać wszystkich obywateli do zakładania skrzynek. Z ustawy zasadniczej wynika również prawo do życia off-line i niedzielenia się z Pocztą Polską swoimi tajemnicami, nawet jeśli wynikają z korespondencji urzędowej.

 

red. ppr.pl na podst.: Dziennik Ustaw / onet.pl


POWIĄZANE

Od 1 czerwca do 2 sierpnia odbywać się będzie nabór wniosków o przyznanie wsparc...

W piątek odbyło się posiedzenie Komisji Rolnictwa parlamentów państw Grupy Wysze...

Będziemy się upominać o te grupy, które zostały albo obciążone, albo niedowartoś...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę