aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

NASK i KOWR: paszportyzacja polskiej żywności

17 maja 2023
NASK i KOWR: paszportyzacja polskiej żywności

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy zawarła umowę na testowe wdrożenie systemu dla śledzenia zdarzeń w produkcji wieprzowiny oraz w produkcji wołowiny w ramach pilotażowego projektu Paszportyzacja polskiej żywności, koordynowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.  

NASK – PIB, w wyniku negocjacji z firmą IDFS Sp. z o.o., zwycięzcą nieograniczonego jednoetapowego konkursu, zawarł umowę na wdrożenie systemu u uczestników pilotażu produkujących i przetwarzających mięso wieprzowe i mięso wołowe. 

Umowa obejmuje także dostarczenie: czujników, urządzeń, narzędzi do zbierania i monitorowania danych, interfejsów umożliwiających przekazywanie niezbędnych danych do pilotażowego systemu i technologii potwierdzających autentyczność danych i produktów, a także zasilenie systemu danymi archiwalnymi oraz bieżącymi.

Ponadto IDFS Sp. z o.o. zobowiązał się do utrzymania systemu w trakcie trwania prac badawczych w projekcie, przeprowadzenia instruktaży stanowiskowych oraz do bieżącej współpracy z NASK – PIB w zakresie opisywania wyników badań, rekomendacji, wskazówek i kierunków rozwoju docelowego systemu Paszportyzacja polskiej żywności. 
Wartość umowy wynosi 2 875 000 zł netto (3 536 250 zł brutto). 
 
Paszportyzacja polskiej żywności
Projekt Paszportyzacja polskiej żywności przewiduje budowę cyfrowego systemu gwarantującego efektywne monitorowanie i identyfikowanie informacji o produktach rolno-spożywczych w łańcuchu dostaw, tj. „od pola do stołu”.
W przypadku wdrożenia system IT udostępni szerokie spektrum informacji o produkcie żywnościowym, przede wszystkim dzięki innowacyjnym funkcjonalnościom, a także integracji z aktualnie działającymi bazami referencyjnymi. Tym samym polski sektor rolno-spożywczy może zyskać narzędzie, w którym znajdą się wiarygodne, rzetelne i niepodrabialne dane o produkcie rolno-spożywczym.
Zleceniobiorcą Pilotażu jest Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy, tj. w ramach projektu Paszportyzacja polskiej żywności koordynowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i nadzorowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Więcej informacji na temat projektu jest dostępnych tutaj:
https://www.gov.pl/web/kowr/paszportyzacja-polskiej-zywnosci

oprac. redakcja ppr.pl na podst. źródło: KOWR


POWIĄZANE

Pelniąacy obowiązki ministra polityki rolnej i żywności Ukrainy Taras Wysocki po...

Jako podało ministerstwo polityki agrarnej Ukrainy, producenci rolni aktywnie an...

15 maja Zarząd Morskiego Portu Gdańsk oficjalnie poinformował o odwołaniu przeta...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę