Agrolok_280518

NFOŚiGW: 10 mln zł na wsparcie wdrażania polityki klimatyczno-energetycznej i badania jej wpływu na polską gospodarkę

27 lipca 2017
NFOŚiGW: 10 mln zł na wsparcie wdrażania polityki klimatyczno-energetycznej i badania jej wpływu na polską gospodarkę

W ramach dofinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przedsięwzięcia LIFE pn. „System dostarczania i wymiany informacji w celu strategicznego wspierania wdrażania polityki klimatyczno-energetycznej”, w Instytucie Ochrony Środowiska (który jest beneficjentem projektu) zostanie utworzone CAKE-Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych. CAKE będzie badała szczegółowy wpływ realizacji polityki klimatyczno-energetycznej na różne sektory polskiej gospodarki.

W ramach współfinansowania unijnego Programu LIFE przez Narodowy Fundusz, 27 lipca 2017 roku w siedzibie Funduszu, została zawarta umowa na dofinansowanie przedsięwzięcia pn. „System dostarczania i wymiany informacji w celu strategicznego wspierania wdrażania polityki klimatyczno-energetycznej”, której Beneficjentem jest Instytut Ochrony Środowiska. Na umowie swoje podpisy złożyli ze strony NFOŚiGW – Prezes Zarządu dr inż. Kazimierz Kujda, natomiast ze strony IOŚ Dyrektor Instytutu – dr inż. Krystian Szczepański. Uroczystość zawarcia umowy odbywała się w obecności Wiceministra Środowiska, Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Klimatycznej Pawła Sałka. Instytut reprezentowany był również przez Zastępcę Dyrektora ds. Zarządzania Emisjami, Kierownika Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBIZE) Pawła Mzyka.

Całość realizacji przedsięwzięcia wyniesie ponad 10 mln złotych, z tego ponad 6 mln zł to dotacja Komisji Europejskiej. W ramach programu priorytetowego NFOŚiGW „Współfinansowanie Programu LIFE”, dzięki któremu polskie podmioty mogą otrzymać wsparcie finansowe dla realizowanych projektów, Instytut Ochrony Środowiska otrzyma na podstawie zawartej z Funduszem umowy ponad 2 mln zł. Prawie 2 mln zł realizowanym projekcie stanowi własny wkład Instytutu.

Przedsięwzięcie Instytutu zostało ocenione w naborze 2016 Komisji Europejskiej jako jedno z najlepszych w całej Unii Europejskiej. Projekt zakłada nie tylko utworzenie CAKE, ale także opracowanie kompleksowych raportów z przeprowadzonej analizy wpływu polityki klimatyczno-energetycznej na m.in. polskie rolnictwo, transport oraz energetykę, a także system szkoleń dla kilku tysięcy urzędników administracji państwowej.

To bardzo ważne przedsięwzięcie, które będzie miało istotny i korzystny wpływ na polską gospodarkę – stwierdziła Grażyna Hadjiraftis – Kierownik Wydziału ds. Programu LIFE, która z ramienia NFOŚiGW zajmuje się wsparciem dla polskich podmiotów ubiegających się o środki w ramach wspomnianego programu.

Tegoroczny nabór LIFE ogłoszony przez Komisję Europejską kończy się we wrześniu, w ramach Programu LIFE można otrzymać do 60 proc. dofinansowania Komisji Europejskiej oraz do 40 proc. dofinansowania NFOŚiGW w ramach programu „Współfinansowanie Programu LIFE”. Więcej informacji w zakładce Program LIFE. http://nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-zagraniczne/instrument-finansowy-life/

 

(PAP)


POWIĄZANE

Jeszcze w tym roku chcę doprowadzić do powstania jednej inspekcji bezpieczeństwa...

Po raz pierwszy w ramach Programu Odnowy Wsi Województwa Podlaskiego, samorząd w...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę