Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Nie ma skupu zbóż przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych

24 maja 2023
Nie ma skupu zbóż przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych
ZZR "KORONA" w swoim najnowszym komunikacie informuje, że firmy handlowe, skupowe, które złożyły oferty w ramach procedury skupu pszenicy konsumpcyjnej przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych, którego termin składania upływał 14 kwietnia br, RARS do tej pory nie udzieliła odpowiedzi na złożone oferty i przewleka postępowanie. 

Przypomnijmy przed Świętami Wielkanocnymi Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych poinformowała o rozpoczęciu skupu pszenicy konsumpcyjnej. Termin na złożenie ofert wyznaczono na 14 kwietnia godz. 12.00. Wiele podmiotów złożyły oferty ufając w słowa i w komunikatach polskiego rządu. 16 kwietnia nowy minister rolnictwa obiecywał nawet uruchomienie kolejnych transz. I znów na obietnicach się skończyło.

Tymczasem od 14.04.2023 roku cena pszenicy konsumpcyjnej, która wynosiła średnio 1002,71 zł (900-1280 zł/t w zależności od regionu, najwyższe ceny w portach) spadła do 845 zł/t (780-1040 zł/t). Poprzez przewlekanie procedury RARS powoduje dezorientację firm i naraża je na dodatkowe straty (zmniejszone ceny nawet o 200 zł/t), osłabiając w ten sposób możliwości tychże w nadchodzącym sezonie żniwnym

W tej sytuacji, Związek Zawodowy Rolnictwa "Korona" wystąpił 22 maja z wnioskiem do premiera Mateusza Morawieckiego o interwencję, aby RARS potraktował poważnie złożone oferty, zawarł odpowiednio umowy kupna zbóż na poziomie cenowym, który występował 14 kwietnia 2023 roku.

źródło: ZZR 'KORONA"


POWIĄZANE

Wczoraj tj 21.września 2023 roku w Nowym Jorku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełen...

Jak poinformowało wczoraj biuroprasowe Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Min...

Rrobert Telus-Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi uczestniczył wczoraj w konferencj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę