Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Nie ma skupu zbóż przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych

24 maja 2023
Nie ma skupu zbóż przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych
ZZR "KORONA" w swoim najnowszym komunikacie informuje, że firmy handlowe, skupowe, które złożyły oferty w ramach procedury skupu pszenicy konsumpcyjnej przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych, którego termin składania upływał 14 kwietnia br, RARS do tej pory nie udzieliła odpowiedzi na złożone oferty i przewleka postępowanie. 

Przypomnijmy przed Świętami Wielkanocnymi Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych poinformowała o rozpoczęciu skupu pszenicy konsumpcyjnej. Termin na złożenie ofert wyznaczono na 14 kwietnia godz. 12.00. Wiele podmiotów złożyły oferty ufając w słowa i w komunikatach polskiego rządu. 16 kwietnia nowy minister rolnictwa obiecywał nawet uruchomienie kolejnych transz. I znów na obietnicach się skończyło.

Tymczasem od 14.04.2023 roku cena pszenicy konsumpcyjnej, która wynosiła średnio 1002,71 zł (900-1280 zł/t w zależności od regionu, najwyższe ceny w portach) spadła do 845 zł/t (780-1040 zł/t). Poprzez przewlekanie procedury RARS powoduje dezorientację firm i naraża je na dodatkowe straty (zmniejszone ceny nawet o 200 zł/t), osłabiając w ten sposób możliwości tychże w nadchodzącym sezonie żniwnym

W tej sytuacji, Związek Zawodowy Rolnictwa "Korona" wystąpił 22 maja z wnioskiem do premiera Mateusza Morawieckiego o interwencję, aby RARS potraktował poważnie złożone oferty, zawarł odpowiednio umowy kupna zbóż na poziomie cenowym, który występował 14 kwietnia 2023 roku.

źródło: ZZR 'KORONA"


POWIĄZANE

Na zaproszenie Tomasza Obszańskiego, Przewodniczącego NSZZ RI SOLIDARNOŚĆ, Rober...

Hipermarkety najtańsze na rynku. Wzrost cen rok do roku spadł tam już do jednocy...

Centralny Rejestr Wyborców ułatwi obywatelom głosowanie, urzędnikom organizację ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę