aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Nie nadużywaj paracetamolu

2 lutego 2024
Nie nadużywaj paracetamolu

Amerykańska Federalna służba zdrowia-FDA /FOOD & RUG DMINISTRATION/przestrzeg przed ndużywaaniem pracetamolu. Masz objawy grypy, więc odczuwasz ulgę, przyjmując leki na kaszel i grypę co kilka godzin. Pod koniec dnia boli Cię głowa i myślisz o złapaniu kilku tabletek paracetamolu (Tylenol, paracetamol i panadol) w celu leczenia bólu. Zatrzymaj się w tym miejscu.

Możesz nie zdawać sobie sprawy, że ponad 600 leków – zarówno na receptę, jak i bez recepty (lub bez recepty, OTC) – zawiera paracetamol, który pomaga złagodzić ból i obniżyć gorączkę. Paracetamol, sam lub w połączeniu, jest powszechnie stosowany w celu obniżenia gorączki oraz złagodzenia bólu spowodowanego bólami głowy, mięśni, miesiączkowania, bólem gardła, bólami zębów i pleców.

Należy zachować ostrożność, aby nie przekroczyć dziennego limitu paracetamolu podczas stosowania pojedynczego leku lub kombinacji leków zawierających ten lek. Leki te, przyjmowane ostrożnie i prawidłowo, mogą być bezpieczne i skuteczne. Ale przyjmowanie zbyt dużej ilości paracetamolu może prowadzić do przedawkowania i poważnego uszkodzenia wątroby.

Objawy przedawkowania paracetamolu mogą obejmować nudności, wymioty, ból brzucha, splątanie i żółtaczkę (zażółcenie skóry i oczu). Niektóre osoby mogą nie mieć żadnych objawów po przedawkowaniu. Objawy mogą pojawić się po kilku dniach. A nawet jeśli staną się widoczne, objawy te mogą początkowo naśladować objawy grypy lub przeziębienia. Ciężkie przypadki mogą wymagać przeszczepu wątroby i mogą spowodować śmierć.

Jeśli masz pytania dotyczące paracetamolu lub jakichkolwiek leków, skontaktuj się z Wydziałem Informacji o Lekach Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków pod numerem 1-855-543-3784 i 1-301-796-3400 lub druginfo@fda.hhs.gov.

Paracetamol znajduje się w wielu produktach

Każdego roku w USA ludzie łapią 1 miliard przeziębień, a aż 12% ludzi choruje na grypę. Co więcej, 7 na 10 osób stosuje leki bez recepty w leczeniu objawów przeziębienia, kaszlu i grypy. Paracetamol jest często składnikiem wielu leków stosowanych w leczeniu tych objawów.

Paracetamol jest stosowany w wielu powszechnie przepisywanych lekach w połączeniu z lekami przeciwbólowymi, takimi jak kodeina, oksykodon i hydrokodon.

Obecnie maksymalna zalecana dawka paracetamolu dla dorosłych wynosi 4000 miligramów na dobę dla wszystkich leków, które pacjent może przyjmować. Aby uniknąć przekroczenia tej dawki:

  • Należy pamiętać o liczbie miligramów paracetamolu we wszystkich przyjmowanych lekach.
  • Nie należy przyjmować więcej niż jednego leku OTC zawierającego paracetamol.
  • Nie należy przyjmować recepty i leku OTC zawierającego paracetamol, chyba że zaleci to lekarz.
  • Kiedy lekarz przepisze lek, zapytaj, czy zawiera paracetamol i poinformuj go o wszystkich innych lekach (na receptę i bez recepty) oraz suplementach, które przyjmujesz.

Kiedy decydujesz, który produkt OTC kupić, przeczytaj etykietę Fakty o lekach, aby sprawdzić, czy składniki zawierają paracetamol, zwłaszcza przed użyciem dwóch lub więcej produktów w tym samym czasie. (W przypadku leków na receptę składniki są wymienione na etykiecie pojemnika).

Słowo "paracetamol" nie zawsze jest w pełni napisane na etykiecie recepty na opakowaniu. Zamiast tego można stosować skróty, takie jak APAP, Paracetamol, Paracetamol, Paracetamin i Acetam.

Polegaj na ekspertach w dziedzinie opieki zdrowotnej

Wyrób sobie nawyk mówienia farmaceucie, jakie inne leki i suplementy przyjmujesz i pytaj, czy przyjmowanie paracetamolu oprócz nich jest bezpieczne.

Jeśli leczenie jest przeznaczone dla dzieci, należy zapoznać się ze wskazówkami na etykiecie Fakty o leku, aby sprawdzić, czy lek jest odpowiedni dla Twojego dziecka i jaką dawkę należy podać. Nigdy nie zgaduj na dawkę. Jeśli dawka dostosowana do wagi lub wieku dziecka nie jest podana na etykiecie i nie można powiedzieć, ile podać, zapytaj pracownika służby zdrowia, co robić.

Jeśli po zabiegu nadal odczuwasz ból i gorączkę, nie przyjmuj więcej niż zalecano. Zamiast tego porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem. Aby uniknąć szkód, porozmawiaj z lekarzem, jeśli masz historię choroby wątroby lub pijesz trzy lub więcej napojów alkoholowych dziennie.

Masz pytanie? Skontaktuj się z farmaceutami FDA zajmującymi się informacjami o lekach -zachęca służba medyczna USA.


POWIĄZANE

Jak było do przewidzenia, tuż po wyborach samorządowych, burmistrzowie, wójtowie...

Decyzja o wyborze odpowiedniej karmy jest kluczowa dla zdrowia psa i jego samopo...

W dzisiejszych czasach rolnictwo to nie tylko ciężka praca, ale także biznes, kt...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę