aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Nie nadużywaj paracetamolu

2 lutego 2024
Nie nadużywaj paracetamolu

Amerykańska Federalna służba zdrowia-FDA /FOOD & RUG DMINISTRATION/przestrzeg przed ndużywaaniem pracetamolu. Masz objawy grypy, więc odczuwasz ulgę, przyjmując leki na kaszel i grypę co kilka godzin. Pod koniec dnia boli Cię głowa i myślisz o złapaniu kilku tabletek paracetamolu (Tylenol, paracetamol i panadol) w celu leczenia bólu. Zatrzymaj się w tym miejscu.

Możesz nie zdawać sobie sprawy, że ponad 600 leków – zarówno na receptę, jak i bez recepty (lub bez recepty, OTC) – zawiera paracetamol, który pomaga złagodzić ból i obniżyć gorączkę. Paracetamol, sam lub w połączeniu, jest powszechnie stosowany w celu obniżenia gorączki oraz złagodzenia bólu spowodowanego bólami głowy, mięśni, miesiączkowania, bólem gardła, bólami zębów i pleców.

Należy zachować ostrożność, aby nie przekroczyć dziennego limitu paracetamolu podczas stosowania pojedynczego leku lub kombinacji leków zawierających ten lek. Leki te, przyjmowane ostrożnie i prawidłowo, mogą być bezpieczne i skuteczne. Ale przyjmowanie zbyt dużej ilości paracetamolu może prowadzić do przedawkowania i poważnego uszkodzenia wątroby.

Objawy przedawkowania paracetamolu mogą obejmować nudności, wymioty, ból brzucha, splątanie i żółtaczkę (zażółcenie skóry i oczu). Niektóre osoby mogą nie mieć żadnych objawów po przedawkowaniu. Objawy mogą pojawić się po kilku dniach. A nawet jeśli staną się widoczne, objawy te mogą początkowo naśladować objawy grypy lub przeziębienia. Ciężkie przypadki mogą wymagać przeszczepu wątroby i mogą spowodować śmierć.

Jeśli masz pytania dotyczące paracetamolu lub jakichkolwiek leków, skontaktuj się z Wydziałem Informacji o Lekach Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków pod numerem 1-855-543-3784 i 1-301-796-3400 lub druginfo@fda.hhs.gov.

Paracetamol znajduje się w wielu produktach

Każdego roku w USA ludzie łapią 1 miliard przeziębień, a aż 12% ludzi choruje na grypę. Co więcej, 7 na 10 osób stosuje leki bez recepty w leczeniu objawów przeziębienia, kaszlu i grypy. Paracetamol jest często składnikiem wielu leków stosowanych w leczeniu tych objawów.

Paracetamol jest stosowany w wielu powszechnie przepisywanych lekach w połączeniu z lekami przeciwbólowymi, takimi jak kodeina, oksykodon i hydrokodon.

Obecnie maksymalna zalecana dawka paracetamolu dla dorosłych wynosi 4000 miligramów na dobę dla wszystkich leków, które pacjent może przyjmować. Aby uniknąć przekroczenia tej dawki:

  • Należy pamiętać o liczbie miligramów paracetamolu we wszystkich przyjmowanych lekach.
  • Nie należy przyjmować więcej niż jednego leku OTC zawierającego paracetamol.
  • Nie należy przyjmować recepty i leku OTC zawierającego paracetamol, chyba że zaleci to lekarz.
  • Kiedy lekarz przepisze lek, zapytaj, czy zawiera paracetamol i poinformuj go o wszystkich innych lekach (na receptę i bez recepty) oraz suplementach, które przyjmujesz.

Kiedy decydujesz, który produkt OTC kupić, przeczytaj etykietę Fakty o lekach, aby sprawdzić, czy składniki zawierają paracetamol, zwłaszcza przed użyciem dwóch lub więcej produktów w tym samym czasie. (W przypadku leków na receptę składniki są wymienione na etykiecie pojemnika).

Słowo "paracetamol" nie zawsze jest w pełni napisane na etykiecie recepty na opakowaniu. Zamiast tego można stosować skróty, takie jak APAP, Paracetamol, Paracetamol, Paracetamin i Acetam.

Polegaj na ekspertach w dziedzinie opieki zdrowotnej

Wyrób sobie nawyk mówienia farmaceucie, jakie inne leki i suplementy przyjmujesz i pytaj, czy przyjmowanie paracetamolu oprócz nich jest bezpieczne.

Jeśli leczenie jest przeznaczone dla dzieci, należy zapoznać się ze wskazówkami na etykiecie Fakty o leku, aby sprawdzić, czy lek jest odpowiedni dla Twojego dziecka i jaką dawkę należy podać. Nigdy nie zgaduj na dawkę. Jeśli dawka dostosowana do wagi lub wieku dziecka nie jest podana na etykiecie i nie można powiedzieć, ile podać, zapytaj pracownika służby zdrowia, co robić.

Jeśli po zabiegu nadal odczuwasz ból i gorączkę, nie przyjmuj więcej niż zalecano. Zamiast tego porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem. Aby uniknąć szkód, porozmawiaj z lekarzem, jeśli masz historię choroby wątroby lub pijesz trzy lub więcej napojów alkoholowych dziennie.

Masz pytanie? Skontaktuj się z farmaceutami FDA zajmującymi się informacjami o lekach -zachęca służba medyczna USA.


POWIĄZANE

W meich społecznociowych pojawiła się bardzi ciekawa, choć powszechnie znana ana...

Myjka Karcher K5 to zaawansowane urządzenie, które stanowi klucz do efektywnego ...

Program azotanowy od ubiegłego roku pozwala dość elastycznie stosować nawozy azo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę