Claas_20.11.2020shiuz_750x100_1102020

Niebezpieczna Wielkanoc na drogach

28 marca 2018
Niebezpieczna Wielkanoc na drogach

Co roku, podczas Wielkanocy, policjanci mają pełne ręce roboty. W ubiegłoroczny świąteczny weekend, na drodze miało miejsce prawie 60% więcej wypadków niż w 2016 roku. Według policyjnych statystyk, największa liczba wypadków ma miejsce w piątek, a najmniejsza w poniedziałek wielkanocny. Natomiast nietrzeźwi najczęściej wsiadali za kółko w piątek, jednak od 2011 roku coraz częściej decydują się na to również w Wielką Sobotę. Czy w tym roku, na polskich drogach będzie równie niebezpiecznie?

Policyjna walka z nieodpowiedzialnością

Polacy należą do grona europejskich kierowców, którzy nie są postrzegani jako spokojni. Ich styl jazdy zdecydowanie zaostrza się podczas wyprawy na święta. Mimo, iż na ulicach w okresie świątecznym jest coraz więcej patroli, a ilość wypadków stopniowo maleje, to i tak jest to czas, w którym odnotowuje się największą ilość kolizji. – „W okresie świąt, kierowcy stają się mniej uważni i bardziej nerwowi, co skutkuje dużą ilością wypadków na drogach. Wśród statystyk Komendy Głównej Policji możemy zauważyć, że w przeciągu ostatniej dekady odnotowano kilka wzrostów liczb wypadków, poszkodowanych, jak i osób nietrzeźwych za kierownicą. Mimo to, powoli ale systematycznie, ilość tego typu zdarzeń maleje. Jednak najnowszy wyż w statystykach pojawił się w zeszłym roku. Podczas okresu Wielkanocnego w 2017 roku doszło do 380 kolizji, w których zostało rannych 478 osób, a 41 zginęło. Ostatnio tak wysokie liczby wypadków i ofiar, miały miejsce w 2011 roku, a w porównaniu z 2016 rokiem ilość wypadków wzrosła o niemalże 60%” – informuje Maciej Kuczwalski, ekspert CUK Ubezpieczenia.

Kolizji ani wypadków na drodze nie da się całkowicie usunąć. Jednak policja nie daje za wygraną i co roku organizuje ogólnopolską akcję, podczas której kierowcy są łapani i badani. Niestety, ale wyniki nie przedstawiają się tak jakbyśmy tego chcieli.

– „W naszym kraju niestety bardzo popularnym trunkiem do świątecznych potraw jest alkohol. Ze statystyk, które prowadzi Komenda Główna Policji, dowiadujemy się jak wiele nietrzeźwych osób wsiada za kierownicę. Coroczne akcje policji mają na celu zmniejszenie ilość kierowców „na podwójnym gazie” i zwiększenie świadomości oraz odpowiedzialności kierowców i pasażerów. Dzięki tym działaniom, rok rocznie policja łapie wiele niebezpiecznych i nieodpowiedzialnych osób wsiadających za kółko pod wpływem alkoholu. W ubiegłym roku policja złapała aż 1200 nietrzeźwych kierowców, o 139 więcej niż rok wcześniej. Analizując statystyki zebrane w przeciągu całej dekady, można zauważyć, że liczby się zmniejszyły. Jednak Polacy wciąż mają swoje lepsze i gorsze lata. W przeciągu ostatnich dziesięciu lat największa ilość nietrzeźwych osób została odnotowana podczas Wielkanocy w 2009 roku – 1959 kierowców – a najmniejsza w 2016 roku, kiedy to liczba spadła do 1061 prowadzących” – dodaje Maciej Kuczwalski.

Podczas świąt nie da się uniknąć korków, nerwów, ani innych kierowców, tak więc zawsze warto zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych członów rodziny. – „Każdego dnia na polskich drogach kierowcy biorą udział w wypadkach i stłuczkach. Nawet jeśli sądzisz, że Ciebie to nie dotyczy, warto wiedzieć co zrobić w takiej sytuacji. Na początku musimy właściwie określić typ zdarzenia. Kolizja to sytuacja, w której uszkodzone zostały jedynie przedmioty – np. samochody, latarnie czy słupy, a nie było ofiar śmiertelnych i rannych. Jeśli wina jest oczywista i uczestnicy kolizji zgodzą się w tej kwestii, nie ma potrzeby wzywania policji. Jeśli nie jesteśmy przekonani, kto jest sprawcą wypadku lub sprawca nie chce podać swoich danych, nie wahajmy się wezwać odpowiednich służb. Wypadek to sytuacja, w której ktoś zostaje ranny lub ponosi śmierć – wtedy bezapelacyjnie należy wezwać policję, która przeprowadzi oględziny wypadku i sporządzi wszystkie niezbędne dokumenty” – tłumaczy Maciej Kuczwalski.

 

Newseria Biznes


POWIĄZANE

W nocy (3 grudnia 2020) rolnicy z Agrounii  zatrzymali transport żywych świń z N...

W związku z naszym pismem z dnia 26 marca 2020 r. oraz odpowiedzią resortu rolni...

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda spotkał się z przedstawicielami z...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę