aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Niemcy i Ukraina otwierają laboratorium testów przedeksportowych

6 października 2023
Niemcy i Ukraina otwierają laboratorium testów przedeksportowych

Minister polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykoła Solskyi wraz z federalnym ministrem żywności i rolnictwa Republiki Federalnej Niemiec Cem Özdemir otworzyli dwa laboratoria Państwowej Służby Ukrainy ds. Bezpieczeństwa Żywności i Ochrony Konsumentów: Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii, a także laboratorium fitosanitarne- podało ministerstwo polityki agrarnej Ukrainy.

Nowy sprzęt do wyposażenia laboratoriów został zakupiony przy pomocy FAO na koszt rządów Niemiec, Japonii i UE.

"Wsparcie Niemiec dla Ukrainy jest odczuwalne na poziomie politycznym, gospodarczym i wojskowym. Laboratoria te są przykładem takiego wsparcia. Jest to jeden z tych kroków, które pozwalają nam dostarczać produkty rolne do różnych krajów świata. Jakość ziarna musi zostać potwierdzona, a firma musi pracować w dogodnych warunkach. Dziękujemy Niemcom i panu Özdemirowi za wszechstronne wsparcie. Za poparcie stanowiska Ukrainy w sprawie uregulowania zakazu eksportu do niektórych krajów UE. Specjalne podziękowania od obywateli i rolników za systemy obrony powietrznej. Chciałbym wyrazić wdzięczność Japonii i Unii Europejskiej za przyłączenie się do tego projektu. Koledzy z FAO, STSS i wszyscy obecni. Jestem pewien, że mamy przed sobą wiele wspólnych projektów. Cenimy nasze partnerstwo" – powiedział minister polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykoła Sołski.

Federalny minister Niemiec podkreślił również, że wraz z partnerami Niemcy pomagają Ukrainie stawiać opór wrogowi i budować nowe szlaki eksportowe.

"Naszym celem jest, aby Ukraina była w stanie kompleksowo chronić swoją suwerenność przed rosyjskim agresorem. W tym celu Ukraina polega na swojej sile gospodarczej, do której rolnictwo wnosi znaczący wkład. Rosja nie tylko uderza w ważną część ukraińskiej gospodarki, ale także zwiększa głód na świecie, aby podzielić społeczność międzynarodową. Ukraińskie zboże jest niezbędne dla wielu ludzi i pomaga zapewnić stabilne rynki. Pomagamy tworzyć alternatywne szlaki eksportowe, aby Ukraina mogła dostarczać swoje zboże tam, gdzie jest ono rozpaczliwie potrzebne, czyli do krajów globalnego południa. Wraz z UE i Japonią Niemcy podejmują działania na rzecz rozbudowy korytarzy towarowych i przepustowości terminali do transportu towarów rolnych. Nie pozwolimy Putinowi używać głodu jako broni" – powiedział Cem Özdemir.

Odniesienie:

Po ocenie laboratoryjnej przeprowadzonej w czerwcu 2022 r. FAO, przy wsparciu rządów Japonii i Niemiec, a także Unii Europejskiej, wsparła zakup, dostawę i uruchomienie niezbędnego sprzętu.

Nowy sprzęt laboratoryjny i materiały przyspieszą analizę, pozwolą w szczególności na przeprowadzenie pełnego zakresu badań jakości produktów rolnych i dostarczenie niezbędnej dokumentacji zgodnie z ustawodawstwem Ukrainy i handlowych krajów partnerskich.

Przeprowadzone zostaną testy chemiczne, toksykologiczne, molekularne genetyczne, radiologiczne. Na podstawie wyników badań laboratoria wydadzą ekspertyzę, która jest podstawą do wystawienia międzynarodowych świadectw weterynaryjnych lub fitosanitarnych. Pojemność laboratoriów wzrośnie wraz z nowym sprzętem i wzrostem liczby pracowników.

oprac, e-mk ppr.pl na podst źródło: ministerstwo polityki agrarnej Ukrainy


POWIĄZANE

Obecnie większość upraw kukurydzy w Polsce znajduje się w fazie kwitnienia. To d...

Lidl Polska to największy eksporter dóbr rolno-spożywczych w naszym kraju oraz s...

Wydaje się, że zasady BHP są znane wszystkim pracownikom, jednak liczba wypadków...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę