aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Nieuczciwi pośrednicy pracy kuszą nas wysokimi zarobkami za granicą. Sprawdź, jak nie dać się wykorzystać

1 marca 2017
Nieuczciwi pośrednicy pracy kuszą nas wysokimi zarobkami za granicą. Sprawdź, jak nie dać się wykorzystać

Co piąty dorosły Polak mieszkający na stałe w kraju przynajmniej raz w życiu pracował za granicą – wynika z badania CBOS „Praca za granicą”. To szansa na stosunkowo łatwy i szybki zarobek. Niestety nie wszyscy ją wykorzystują – co roku wielu Polaków pada ofiarą oszustów. O czym pamiętać, aby nasz zagraniczny wyjazd do pracy okazał się szczęśliwy?

Przede wszystkim sprawdzajmy wiarygodność pośrednika. Niestety na rynku oprócz rzetelnych firm działają również nielegalne i nieuczciwe. Nawiązanie współpracy z takim pośrednikiem może wiązać się z trudnościami z uzyskaniem pieniędzy za wykonaną pracę, bezprawnym zatrzymaniem naszych dokumentów, kłopotami z powrotem do kraju czy problemami z lokalnymi urzędami zatrudnienia. Przed rozpoczęciem pracy zawsze podpisujmy umowę, która stanowi dowód legalności zatrudnienia i umożliwia dochodzenie swoich praw. Brak umowy oznacza także brak wpłaconych składek na ubezpieczenie społeczne. Poza tym pamiętajmy, żeby nie płacić nigdy prowizji za znalezienie pracy.

Co powinno nas zaalarmować, że możemy mieć do czynienia z oszustem? Naszą czujność muszą wzbudzać te ogłoszenia, w których nie ma podanej strony internetowej firmy, a spośród danych kontaktowych jest podany tylko adres mejlowy lub telefon. Czerwona lampka powinna zapalić nam się również, gdy słyszymy o konieczności oddania dokumentu tożsamości lub zapłaty prowizji za znalezienie pracy. Uważajmy też, jeśli zostaliśmy zaproszeni na spotkanie nie do oddziału firmy, tylko np. do kawiarni. Aby sprawdzić wiarygodność pośrednika, warto między innymi poszukać o nim informacji w internecie. Zwróćmy uwagę, że legalna firma jest wpisana do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia.

Wśród Polaków pracujących za granicą dużą grupę stanowią opiekunki. Wiele z nich pracuje w Niemczech, niestety nie wszystkie są zatrudnione legalnie. „Ostrożne szacunki podawane przez niemieckie związki zawodowe mówią o kilkuset tysiącach kobiet z Europy Wschodniej pracujących w Niemczech. Wśród nich może być kilka czy kilkanaście tysięcy opiekunek. Sporo z nich pracuje nielegalnie, to ich własny wybór i często związane z nim problemy. Polki są cenione w Niemczech za empatię, skrupulatność i pracowitość. Chociaż do pracy w Niemczech przyjeżdżają kobiety z różnych krajów, to Polki mają bardzo dobrą opinię jako pracownice i opiekunki” – mówi agencji informacyjnej infoWire.pl Ramona Snarska, dyrektor ds. budowania relacji z klientami z firmy Promedica24.

infowire.pl


POWIĄZANE

22 kwietnia NCBR ogłosiło nabór wniosków na wspólne projekty naukowców i przedsi...

Copa i Cogeca zwracają się do negocjatorów ds. opakowań o znalezienie wykonalneg...

Wkrótce rozpocznie się sezon działkowy, a wraz z nim czas przygotowania do letni...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę