Adama_15.08-30.09.2021

Nieznaczna, obiecująca poprawa wskaźnika zaufania rolników w 2021 r. przed osiągnięciem porozumienia w sprawie WPR

20 lipca 2021
Nieznaczna, obiecująca poprawa wskaźnika zaufania rolników w 2021 r. przed osiągnięciem porozumienia w sprawie WPR

Badanie wskaźnika zaufania europejskich rolników przeprowadzone w siedmiu państwach członkowskich UE i w Zjednoczonym Królestwie wyeksponowało nieznaczną poprawę nastrojów po jesieni 2020 r. Mimo że wyniki ankiety wskazują, że respondenci z większym optymizmem spoglądają w przyszłość, różnią się one w zależności od krajów i regionów, a czasem, mimo znacznej poprawy, nastroje pozostają negatywne.

W Belgii (Flandrii) odnotowano wzrost wskaźnika w ciągu ostatnich sześciu miesięcy - rolnicy wierzą w odbudowę i poprawę sytuacji gospodarczej. Nastroje w branży owocowej uległy pogorszeniu w stosunku do poprzednich badań ze względu na spadek cen, w szczególności gruszek, co wynika z wysokiego poziomu zapasów. Skutki Covid-19 są również odczuwalne w sektorze ziemniaków, wołowiny i cielęciny.

We Francji poziom optymizmu względem własnej działalności jest najwyższy od 2008 r. - mniej rolników zmaga się z poważnymi trudnościami niż w ostatnim kwartale. Najgorsze nastroje panują wśród francuskich hodowców bydła, owiec i kóz.

Wskaźnik zaufania w Niemczech ustabilizował się na niskim poziomie - oczekiwania co do przebiegu dyskusji na temat środków ochrony roślin i WPR negatywnie się na nim odbiły.

Z drugiej strony, wskaźnik zaufania na Węgrzech od trzech miesięcy stale, powoli się podnosi - węgierscy rolnicy spoglądają w przyszłość z nieznacznym optymizmem, co ustabilizowało wskaźnik na kolejne pół roku.

Włochy były jednym z pierwszych krajów dotkniętych przez pandemię i jasno widać, że nastroje pogorszyły się w stosunku do trzeciego kwartału 2020 r., kiedy to złagodzenie obostrzeń wpłynęło na ich poprawę. Co więcej, rolnicy spodziewają się pogorszenia sytuacji ze względu na kiepską pogodę i spadek popytu na pewne produkty.

W Holandii nastroje rolników są coraz lepsze, co można wytłumaczyć poprawą wskaźnika zaufania od pierwszego kwartału 2021 r., z wyjątkiem rolników prowadzących uprawy wielkoobszarowe, wśród których poziom zaufania spada. Optymizm w produkcji szklarniowej plasuje się na rekordowo wysokim poziomie, a wskaźnik zaufania w sektorze wieprzowiny, wyrobów mlecznych i drobiu jest bardzo do niego zbliżony.

W Szwecji poziom zaufania rośnie od trzeciego kwartału 2018 r. W pierwszym kwartale 2020 r. wystąpiły znaczne wahania. Znowu zaobserwowano jednak tendencję wzrostową.

Na pytanie o problemy i trudności związane z prowadzeniem gospodarstwa podczas pandemii rolnicy w Niemczech odpowiedzieli w większości przecząco, a rolnicy w Belgii zgłosili najwięcej trudności, co widać na wykresie poniżej.


Do najczęściej zgłaszanych problemów należą spadek cen zbytu, warunki meteorologiczne, a także uregulowania i przepisy dotyczące zdrowia i środowiska.

Należy zwrócić uwagę na fakt, że mimo że nie zostały one odzwierciedlone w wynikach badania, niedawne porozumienie w sprawie WPR oraz cele Europejskiego Zielonego Ładu na pewno wpłynęły na nastroje rolników. Wiele aspektów nadal niepokoi sektor rolny - na przykład spójność tego porozumienia z celami, które trzeba będzie zrealizować w terenie.

 

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Opakowania i dystrybucja żywności: nowe obowiązki i nowe trendy. Jak znakować ży...

Na stacjach coraz drożej. Koszty tankowania w ostatnich dniach budzą w kierowcac...

Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk.Można z dużą dozą prawdopodobi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę