aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Niskie ceny kukurydzy na Podlasiu, MRiRW odmawia interwencji.

1 grudnia 2022
Niskie ceny kukurydzy na Podlasiu, MRiRW odmawia interwencji.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Wicepremiera Henryka Kowalczyka p podniesienie cen skupowych kukurydzy przez państwową spółkę Elewarr w Bielsku Podlaskim. Jak wskazuje Izba cena za kukurydzę w województwie podlaskim jest zdecydowanie niższa, niż w pozostałych częściach kraju. W województwie podlaskim cena ta wynosi 800 zł/t, natomiast w innych województwach cena ta dochodzi nawet do 1000 zł/t... Sytuację na rynku mogłaby polepszyć państwowa spółka skupując kukurydzę po cenie, która będzie satysfakcjonująca dla rolników oraz stanowić będzie wyznacznik dla innych podmiotów skupujących zboża.

W odpowiedzi Ministerstwo Rolnictwa wskazało, że: Z informacji uzyskanej ze spółki ELEWARR wynika, że ceny skupu kukurydzy „mokrej” dostarczanej do elewatorów spółki znajdowały się ostatnio w przedziale od 790 do 940 zł/t w zależności od regionu kraju. Ceny najwyższe, ponad 900 zł/t, są oferowane przez różne podmioty skupowe na obszarze funkcjonowania Oddziału Gądki (zachodnia Polska) i podyktowane są trudnościami w pozyskaniu surowca z uwagi na niskie plony kukurydzy w tym regionie ze względu na panującą na tym obszarze suszę. W pozostałych elewatorach ceny mieściły się w przedziale 800-860 zł/t. Ceny kukurydzy „mokrej” w Bielsku Podlaskim w okresie skupu wahają się od 820 zł/tona do 860 zł/t. Stosowane ceny nie odbiegają od średnich cen płaconych przez inne firmy skupowe, znajdujące się okolicy elewatora Spółki w Bielsku Podlaskim. Należy zaznaczyć, że kukurydzę mokrą należy wysuszyć. Wg informacji ELEWARR, koszty suszenia (ceny gazu) oraz ubytki wagi z tytułu suszenia wynoszą od 350 do 400 zł/t, natomiast ceny kukurydzy suchej o parametrach eksportowych w polskich portach z dostawą wynoszą średnio ok. 1400 zł/t. Ministerstwo wskazało również, że przepisy Wspólnej Polityki Rolnej zobowiązują państwa członkowskie Unii Europejskiej do respektowania jednolitych zasad wspólnej organizacji rynków rolnych i nie przyznają uprawnień do podejmowania na szczeblu krajowym samodzielnych decyzji o zastosowaniu mechanizmów interwencyjnych wpływających m.in. na poprawę cen skupu, np. poprzez wprowadzenie skupu interwencyjnego.

 Komentarz w tej sprawie udzielił były prezes Elewarru dr Daniel Alain Korona, który stwierdził: byłem i jestem zdecydowanie przeciwny wyznaczaniu czy nawet sugerowaniu cen skupowych przez ministra, urzędników czy innych polityków jak domagają się tego Izby Rolnicze. Elewarr nie jest finansowana z dotacji państwowych, tylko prowadzi działalność w oparciu o środki własne i kredyt skupowy. Musi mieć możliwość wypracowania marży, by móc dalej kontynuować działalność. Jeżeli będzie inaczej, Spółka upadnie, a rolnicy będą skazani tylko i wyłącznie na podmioty prywatne. A co do cen kukurydzy na Podlasiu, różnice cenowe są choć nie wyłącznie wynikiem odległości od granicy ukraińskiej czyli opłacalności importu zbóż. Zaproponowałem wraz z ZZR KORONA propozycje rozwiązań mające zahamować import zbóż z Ukrainy. Czekamy na odpowiedź resortu.

 


POWIĄZANE

Czy kiedykolwiek doznałeś kontuzji podczas surfowania we Francji i potrzebowałeś...

Faktograf i IPI uruchamiają zasób dla dziennikarzy, opracowany po 18 miesiącach ...

We wtorek europosłowie ponownie wybrali Robertę Metsolę (EPP, MT) na przewodnicz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę