Adama_poleposition_15.03_30.04

Nowe obostrzenia dotkną branżę rolno-spożywczą

30 grudnia 2020
Nowe obostrzenia dotkną branżę rolno-spożywczą

W dniu 28 grudnia br. weszły w życie nowe obostrzenia związane z pandemią COVID-19, które będą obowiązywać do dnia 17 stycznia 2021 roku. Obostrzenia dotyczą m.in. korzystania z hoteli w ramach przejazdów służbowych. Niestety przepisy w obowiązującym brzmieniu głęboko dotkną branżę rolno-spożywczą, a szczególnie sektor mleczarski, uniemożliwiając serwis maszyn i urządzeń wykorzystywanych w branży przetwórczej.

W odpowiedzi na wprowadzone przepisy Polska Izba Mleka w dniu 28 grudnia skierowała pismo w tej sprawie do Premiera rządu Mateusza Morawieckiego, podając je do wiadomości także Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorzowi Pudzie. Interwencja w imieniu branży rolno-spożywczej dotyczyła wniosku o niezwłoczne włączenie do grupy osób, które mogą korzystać z pobytu służbowego także pracowników serwisujących urządzenia i maszyny na potrzeby tego sektora.

Zdecydowana większość obsługi tych urządzeń zapewniana jest przez międzynarodowe serwisy. Są to wyjątkowo precyzyjne urządzenia, których naprawa lub wymiana wiąże się z koniecznością obsługi przez wyspecjalizowany serwis producenta maszyn. Każdorazowe dłuższe unieruchomienie maszyn przetwórczych w sektorze mleczarskim generować może gigantyczne skutki finansowe dla przedsiębiorstwa, rolników i w efekcie gospodarki.

Zauważyć należy, że ustawodawca wskazał jedynie rodzaj prowadzonej działalność bez wskazania formy jej prowadzenia, co niewątpliwie rozszerza zakres podmiotowy przepisu również do osób prywatnych prowadzących usługi hotelarskie w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 2211). Za taką wykładnią przepisu przemawia również wskazanie rolników jako osób, które również mogą świadczyć usługi hotelarskie. Zapis taki pozbawił możliwości korzystania z hoteli osoby serwisujące urządzenia i maszyny w zakładach przetwórczych, nierzadko w sytuacjach awaryjnych i wymagających natychmiastowej interwencji.

We wprowadzonych przepisach określono grupy zawodowe mogące korzystać z pobytu w hotelach i pensjonatach. Nie ujęto natomiast grupy pracowników, takich jak serwisanci maszyn i urządzań, których praca jest integralną częścią prawidłowo funkcjonującego zakładu przetwórstwa żywności. Nadmieniam także, że każdorazowo w czasie tego roku, kiedy istniały obawy o zapewnienie ciągłości produkcji i dostaw żywności zarówno rolnicy jak i przetwórcy żywności stawali na wysokości zadania, by zapewnić Polkom i Polakom żywność najwyższej jakości. Dlatego apelujemy o natychmiastowe włączenie do grona osób mogących korzystać z pobytu służbowego pracowników serwisu maszyn i urządzeń w zakładach i spółdzielniach mleczarskich. – mówi Agnieszka Maliszewska Dyrektor Polskiej Izby Mleka.

 

Polska Izba Mleka


POWIĄZANE

Do Podlaskiej Izby Rolniczej zgłosił się rolnik prowadzący dział specjalny produ...

Realizując wniosek zgłoszony podczas VII Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczyc...

W dniu 12 kwietnia 2021 r. Zarząd KRIR realizując wniosek z VII posiedzenia KRIR...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę