aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Nowe świadectwo pracy. Czy korzystne dla pracowników?

18 kwietnia 2017
Nowe świadectwo pracy. Czy korzystne dla pracowników?

1 stycznia 2017 r. został wprowadzony nowy wzór świadectwa pracy. Dla pracodawców oznacza to większe obowiązki. Jakie dodatkowe informacje muszą znajdować się w dokumencie i czy przyjęte zmiany są korzystne dla pracowników?

Świadectwo pracy to dokument, który należy dostarczyć nowemu pracodawcy. Zawiera informacje dotyczące zatrudnienia pracownika, potrzebne np. do wyliczenia emerytury czy innych świadczeń.

W tym roku weszły w życie zmiany, które wymuszają na pracodawcy podawanie w wystawianym przez niego świadectwie pracy nowych informacji. Między innymi tego, w jakim stopniu pracownik skorzystał z urlopów związanych z rodzicielstwem. Wynika to z tego, że urlopy te można rozdzielać na części i wykorzystywać u różnych pracodawców. Podobnie rzecz ma się z 12-miesięcznym okresem ochronnym (podczas którego zatrudniona osoba ma prawo pracować w obniżonym wymiarze czasu pracy) przysługującym w związku z urlopem wychowawczym.

Oprócz tego w nowym świadectwie pracy muszą znajdować się informacje o okresach zatrudnienia pracownika, rodzaju wykonywanej przez niego pracy, a także tym, w jaki sposób doszło do rozwiązania z nim umowy. Ponadto na jego życzenie pracodawca ma obowiązek zamieścić w dokumencie zapisy informujące o wysokości wynagrodzenia zatrudnionej osoby, jej składkach oraz uzyskanych przez nią kwalifikacjach. Nie musi już za to wystawiać świadectwa pracy, jeśli umowa z pracownikiem została rozwiązana lub wygasła, ale jest planowane podpisanie kolejnej w ciągu siedmiu dni od ustania stosunku pracy.

„Ogólnie zmiany należy ocenić pozytywnie. Nowe świadectwo pracy stanowi dowód tego, jakich uprawnień związanych z rodzicielstwem pracownik jeszcze nie wykorzystał, a pracodawca dostaje dużą ilość informacji potrzebnych do poprawnego wyliczenia świadczeń. Z drugiej strony ta ilość danych, które trzeba wykazać w nowym świadectwie pracy, powoduje, że jego wypełnienie bez wsparcia systemu informatycznego jest bardzo czasochłonne i może być dla kadrowych dużym wyzwaniem” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Renata Kotecka z firmy Sage.

infowire.pl


POWIĄZANE

Wołodymyr Zełenski- Prezydent Ukrainy, na platformie "X" zwrócil się do rządu po...

Prezydium NSZZ RI Solidarność dnia 9 lutego 2024 ogłosiło 30 dniowy strajk gener...

Indie zaoferowały gwarantowane wsparcie dla cen roślin strączkowych, kukurydzy i...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę