GUS_230920_750x100_stat Claas_20.11.2020

Nowe znakowanie jaj we Francji od września

8 maja 2018
Nowe znakowanie jaj we Francji od września

Od września tego roku na francuskich jajach będzie nowy znak: „ Oeufs  de France” (tłum.: Jaja z Francji). Wprowadzenie dodatkowego znakowania jest wspólną inicjatywą francuskiej branży jaj oraz tamtejszych władz rolniczych.

Francuskie ministerstwo rolnictwa twierdzi, że nowy znak jest „odpowiedzią na zapotrzebowanie zgłaszane przez konsumentów”, którzy chcą kupować produkty lokalne. Odpowiadając na te trendy francuscy producenci jaj przygotowali pięcioletni program marketingowy skierowany do konsumentów. Prawo do nowego znaku będą mieli tylko ci producenci, którzy handlują jajami zniesionymi we Francji oraz pochodzącymi od kur wylężonych we Francji.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz uważa, że  francuska inicjatywa może być postrzegana dwojako. Po pierwsze jako przejaw coraz modniejszego w Europie w ostatnich latach nacjonalizmu ekonomicznego, który w swej istocie stanowi zaprzeczenie idei dla których stworzono Unię Europejską, oraz który może być postrzegany jako ukryty protekcjonizm. Druga interpretacja  inicjatywy dodatkowego znakowania jaj opiera się na podobieństwach do rynków brytyjskiego i niemieckiego gdzie funkcjonują znaki, odpowiednio: British Lion oraz KAT.

Naszym zdaniem, mimo wielu różnic między inicjatywą francuską a niemiecką (która odnosi się do jaj alternatywnych) oraz brytyjską (która jest standardem produkcyjnym) nietrudno oprzeć się wrażeniu, że producenci jaj w Europie szukają jakiegoś wyróżnika dla swoich produktów, który mógłby być substytutem marki.

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

W dniu 24.11.2020 r. urząd odpowiedzialny w Tajwanie za kwestie fitosanitarne - ...

Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu zaprasza 10 grudnia o godz...

CLAAS Polska informuje, że z dniem 31 grudnia 2020 r. kończy współpracę z firmą ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę