aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Afera dopingowa w USA- weterynarz i trenerzy koni w więzieniu

16 listopada 2022
Afera dopingowa w USA- weterynarz i trenerzy koni w więzieniu

Nowojorski weterynarz i trenerzy koni wyścigowych skazani na więzienie w federalnej sprawie dopingowej-powiadomiła amerykańska U.S. Food and Drug Administration (Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków)

Weterynarz Louis Grasso i trenerzy koni wyścigowych rasy standardbred Richard Banca i Rene Allard skazani za swoje role w programie antydopingowym koni wyścigowych

Damian Williams, prokurator Stanów Zjednoczonych w południowym dystrykcie Nowego Jorku, ogłosił, że oskarżeni LOUIS GRASSO, RICHARD BANCA i RENE ALLARD zostali skazani odpowiednio na 50 miesięcy więzienia, 30 miesięcy więzienia i 27 miesięcy więzienia za ich role w dystrybucji sfałszowanych i źle oznakowanych leków w służbie programu dopingowego koni wyścigowych. Każdy z oskarżonych wcześniej przyznał się do zarzutów dotyczących niewłaściwego oznakowania narkotyków i  fałszowania. Sędzia okręgowy USA P. Kevin Castel wydał wyroki w sądzie federalnym na Manhattanie.

Amerykański prokurator Damian Williams powiedział: „Nielegalne dopingowanie koni wyścigowych to znęcanie się nad zwierzętami w służbie chciwości. Taka korupcja zagraża zdrowiu koni wyścigowych i podważa integralność sportu. Dzisiaj trzech oskarżonych zostało skazanych za udział w utrwalaniu i czerpaniu korzyści ze złego traktowania zwierząt. Wyroki, jakie otrzymał każdy z oskarżonych, odpowiednio odzwierciedlają powagę tych przestępstw w świetle prawa”.

Według oświadczeń zawartych w akcie oskarżenia zastępującego, aktach oskarżenia, innych pismach w tej sprawie oraz oświadczeniach w postępowaniu sądowym:

Zarzuty postawione w Grasso wynikają z dochodzenia w sprawie szeroko rozpowszechnionych programów trenerów koni wyścigowych, lekarzy weterynarii, dystrybutorów leków zwiększających wydajność (PED) i innych osób w celu produkcji, dystrybucji i otrzymywania sfałszowanych i niewłaściwie oznakowanych PED oraz potajemnego podawania tych PED koniom wyścigowym rywalizującym na wszystkich poziomach zawodowych wyścigów konnych.

Omijając zakazy PED i oszukując organy regulacyjne i urzędników wyścigów konnych, uczestnicy tych programów starali się poprawić wyniki wyścigów i zdobyć nagrody pieniężne z torów wyścigowych w całych Stanach Zjednoczonych, a wszystko to ze szkodą i ryzykiem dla zdrowia i dobrego samopoczucia koni wyścigowych.

GRASSO, lekarz weterynarii, nie tylko przyjmował zapłatę w zamian za recepty na potężne i medycznie niepotrzebne PED, ale także tworzył, rozprowadzał, i podawał PED wykonane na zamówienie, które wszystkie były źle oznakowanymi i sfałszowanymi substancjami, zaprojektowanymi wyłącznie w celu poprawy wydajności koni wyścigowych.

Dzięki temu oszukańczemu programowi GRASSO pomógł skorumpowanym trenerom zebrać ponad 47 milionów dolarów w nieuczciwie zdobytych wygranych.

Jako trenerzy koni wyścigowych standardowej krwi, BANCA i ALLARD kupowali i podawali sfałszowane i źle oznakowane leki koniom wyścigowym pod ich kontrolą, a w wyniku ich przestępstw ich konie zarobiły odpowiednio około 16 milionów dolarów i 25 milionów dolarów wygranych w ich portfelu.

BANCA i ALLARD odnieśli korzyści z sukcesów koni wyścigowych pod ich kontrolą, zdobywając udział w wygranych swoich koni i poprawiając wyniki wyścigowe swoich koni, uzyskując w ten sposób wyższe opłaty trenerskie i zwiększając liczbę koni wyścigowych pod ich kontrolą.

* * *

Oprócz kary więzienia 65-letni LOUIS GRASSO z Pine Bush w stanie Nowy Jork został skazany na dwa lata nadzorowanego zwolnienia. 47-letni RICHARD BANCA z Middletown w stanie Nowy Jork i 35-letni RENE ALLARD z Kanady zostali skazani na jeden rok nadzorowanego zwolnienia. LOUIS GRASSO został ponadto zobowiązany do zapłaty odszkodowania w wysokości 47 656 576 USD.

Pan Williams pochwalił wybitną pracę dochodzeniową grupy zadaniowej ds. przestępczości zorganizowanej Biura Federalnego Biura Śledczego w Nowym Jorku oraz jej wsparcie dla inicjatywy Biura dotyczącej uczciwości w sporcie i grach. Pan Williams podziękował również Food and Drug Administration za pomoc.

Sprawą zajmuje się Wydział ds. Prania Pieniędzy i Międzynarodowych Przedsiębiorstw Przestępczych Urzędu. Asystenci prokuratorów Stanów Zjednoczonych Sarah Mortazavi i Anden Chow są odpowiedzialni za ściganie.

źródło: FDA's Center for Veterinary Medicine.


POWIĄZANE

Obecnie większość upraw kukurydzy w Polsce znajduje się w fazie kwitnienia. To d...

Lidl Polska to największy eksporter dóbr rolno-spożywczych w naszym kraju oraz s...

Wydaje się, że zasady BHP są znane wszystkim pracownikom, jednak liczba wypadków...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę