aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Afera dopingowa w USA- weterynarz i trenerzy koni w więzieniu

16 listopada 2022
Afera dopingowa w USA- weterynarz i trenerzy koni w więzieniu

Nowojorski weterynarz i trenerzy koni wyścigowych skazani na więzienie w federalnej sprawie dopingowej-powiadomiła amerykańska U.S. Food and Drug Administration (Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków)

Weterynarz Louis Grasso i trenerzy koni wyścigowych rasy standardbred Richard Banca i Rene Allard skazani za swoje role w programie antydopingowym koni wyścigowych

Damian Williams, prokurator Stanów Zjednoczonych w południowym dystrykcie Nowego Jorku, ogłosił, że oskarżeni LOUIS GRASSO, RICHARD BANCA i RENE ALLARD zostali skazani odpowiednio na 50 miesięcy więzienia, 30 miesięcy więzienia i 27 miesięcy więzienia za ich role w dystrybucji sfałszowanych i źle oznakowanych leków w służbie programu dopingowego koni wyścigowych. Każdy z oskarżonych wcześniej przyznał się do zarzutów dotyczących niewłaściwego oznakowania narkotyków i  fałszowania. Sędzia okręgowy USA P. Kevin Castel wydał wyroki w sądzie federalnym na Manhattanie.

Amerykański prokurator Damian Williams powiedział: „Nielegalne dopingowanie koni wyścigowych to znęcanie się nad zwierzętami w służbie chciwości. Taka korupcja zagraża zdrowiu koni wyścigowych i podważa integralność sportu. Dzisiaj trzech oskarżonych zostało skazanych za udział w utrwalaniu i czerpaniu korzyści ze złego traktowania zwierząt. Wyroki, jakie otrzymał każdy z oskarżonych, odpowiednio odzwierciedlają powagę tych przestępstw w świetle prawa”.

Według oświadczeń zawartych w akcie oskarżenia zastępującego, aktach oskarżenia, innych pismach w tej sprawie oraz oświadczeniach w postępowaniu sądowym:

Zarzuty postawione w Grasso wynikają z dochodzenia w sprawie szeroko rozpowszechnionych programów trenerów koni wyścigowych, lekarzy weterynarii, dystrybutorów leków zwiększających wydajność (PED) i innych osób w celu produkcji, dystrybucji i otrzymywania sfałszowanych i niewłaściwie oznakowanych PED oraz potajemnego podawania tych PED koniom wyścigowym rywalizującym na wszystkich poziomach zawodowych wyścigów konnych.

Omijając zakazy PED i oszukując organy regulacyjne i urzędników wyścigów konnych, uczestnicy tych programów starali się poprawić wyniki wyścigów i zdobyć nagrody pieniężne z torów wyścigowych w całych Stanach Zjednoczonych, a wszystko to ze szkodą i ryzykiem dla zdrowia i dobrego samopoczucia koni wyścigowych.

GRASSO, lekarz weterynarii, nie tylko przyjmował zapłatę w zamian za recepty na potężne i medycznie niepotrzebne PED, ale także tworzył, rozprowadzał, i podawał PED wykonane na zamówienie, które wszystkie były źle oznakowanymi i sfałszowanymi substancjami, zaprojektowanymi wyłącznie w celu poprawy wydajności koni wyścigowych.

Dzięki temu oszukańczemu programowi GRASSO pomógł skorumpowanym trenerom zebrać ponad 47 milionów dolarów w nieuczciwie zdobytych wygranych.

Jako trenerzy koni wyścigowych standardowej krwi, BANCA i ALLARD kupowali i podawali sfałszowane i źle oznakowane leki koniom wyścigowym pod ich kontrolą, a w wyniku ich przestępstw ich konie zarobiły odpowiednio około 16 milionów dolarów i 25 milionów dolarów wygranych w ich portfelu.

BANCA i ALLARD odnieśli korzyści z sukcesów koni wyścigowych pod ich kontrolą, zdobywając udział w wygranych swoich koni i poprawiając wyniki wyścigowe swoich koni, uzyskując w ten sposób wyższe opłaty trenerskie i zwiększając liczbę koni wyścigowych pod ich kontrolą.

* * *

Oprócz kary więzienia 65-letni LOUIS GRASSO z Pine Bush w stanie Nowy Jork został skazany na dwa lata nadzorowanego zwolnienia. 47-letni RICHARD BANCA z Middletown w stanie Nowy Jork i 35-letni RENE ALLARD z Kanady zostali skazani na jeden rok nadzorowanego zwolnienia. LOUIS GRASSO został ponadto zobowiązany do zapłaty odszkodowania w wysokości 47 656 576 USD.

Pan Williams pochwalił wybitną pracę dochodzeniową grupy zadaniowej ds. przestępczości zorganizowanej Biura Federalnego Biura Śledczego w Nowym Jorku oraz jej wsparcie dla inicjatywy Biura dotyczącej uczciwości w sporcie i grach. Pan Williams podziękował również Food and Drug Administration za pomoc.

Sprawą zajmuje się Wydział ds. Prania Pieniędzy i Międzynarodowych Przedsiębiorstw Przestępczych Urzędu. Asystenci prokuratorów Stanów Zjednoczonych Sarah Mortazavi i Anden Chow są odpowiedzialni za ściganie.

źródło: FDA's Center for Veterinary Medicine.


POWIĄZANE

W zeszłym tygodniu w czwartek odbyło się blisko 4-godzinne spotkaknie typu "mowa...

Polscy rolnicy kontynuują protesty przeciwko nowym przepisom narzucanym przez Un...

Podczas ostatniego posiedzenia Prezydium Copa-Cogeca doszło do spotkania z komis...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę