aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Nowy Bursztynowy Szlak

27 marca 2024
Nowy Bursztynowy Szlak

Izba Gospodarcza Europy Środkowej (CECC) działa w kierunku reprezentowania  środowiska biznesowego 23 krajów Europy Środkowej skupiające ok. 160 milionów ludzi. Działa od 2014 r. Izba uruchomiła właśnie Nowy Bursztynowy Szlak (NEW AMBER ROAD - NAR) chcąc wspierać firmy z tej części Europy, a głównie z Polski w ekspansji do Afryki i na Daleki Wschód.  W tym celu Izba otworzyła swoje biura na osi Północ/Południe w Jordanii, Omanie, Arabii Saudyjskiej, Bahrajnie, Ugandzie, Tanzanii i Rwandzie. Jednym z pierwszych uruchomionych procesów jest projekt VET4GREEN w konsorcjum organizacji krajów takich jak: Somalia, Kamerun, Ruanda, Kenia, Szwecja i Polska. Projekt funkcjonuje w afrykańskim sektorze zielonej energii i stanowi przykładową formę prezentacji już uruchomionej filozofii NAR.

Izba w ramach Nowego Bursztynowego Szlaki planuje też sprzedaż nadwyżek rolnych wyprodukowanych przez polskich rolników.

Uruchomienie Nowego Bursztynowego Szlaku (NAR) obejmuj rozwój korytarzy handlowo-naukowo-informacyjnych, integrujących dynamicznie rozwijające się rynki z obsługą towarową, finansową, usługową i potencjałem gospodarczym z Europy Środkowej. NAR to transformacja i rozwój łańcuchów eksportu/importu/inwestycji i innych powiązań, a w tym handlowych i poza handlowych, pomiędzy UE, regionami Bliskiego Wschodu, Afryki i Azji. Przedsiębiorcy zlokalizowani w samym centrum węzła łączącego osie północ-południe/wschód-zachód (Europa Środkowa), oraz wszyscy uczestnicy, którzy znajdują się na osiach NAR, będą w najlepszej pozycji do wykorzystania nowej tworzącej się globalnej rzeczywistości biznesowej. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej a także wspierany przez lokalne rządy, fundusze finansowe i inne organizacje lub firmy.

Ostatnie trzy lata przyniosły niespodziewane i dynamiczne zmiany, które wyrwały rynek gospodarczy ze stabilnego ramowego modelu. Pandemia COVID-19 i związane z nią lockdowny przyspieszyły transformację cyfrową, zakłóciły łańcuchy dostaw i przepływy finansowe. Dodatkowo, napięcie na linii USA-Chiny, konflikty zbrojne na Ukrainie i w Palestynie oraz nasilone zmiany klimatyczne wymagały natychmiastowych decyzji i nowych rozwiązań biznesowych. W tym burzliwym otoczeniu, Europa Środkowa w tym nasza Izba postanowiła podjąć działania, aby złapać byka za rogi i postawić na ekspansję firm do Afryki i na daleki Wschód. Nowy Bursztynowy Szlak ułatwi wymianę handlową na niespotykaną dotąd skalę. Proszę sobie wyobrazić, że NAR jest w stanie spiąć kraje o ludności przekraczający 1 mld osób, bez uwzględniania Indii i Chin, które to kraje też są zainteresowane współpracą w ramach naszego projektu. Już widzimy ogromne zainteresowanie naszym projektem wśród państw leżących na trasie Nowego Bursztynowego Szlaku.” - komentuje Łukasz Osiński, prezes Izby Gospodarczej Europy Środkowej.

Jednym z pierwszych uruchomionych procesów jest projekt VET4GREEN w konsorcjum organizacji krajów takich jak: Somalia, Kamerun, Ruanda, Kenia, Szwecja i Polska. Projekt funkcjonuje w afrykańskim sektorze zielonej energii i stanowi przykładową formę prezentacji już uruchomionej filozofii NAR. więcej na: vet4green.eu  Izba w ramach Nowego Bursztynowego Szlaki planuje też sprzedaż nadwyżek rolnych wyprodukowanych przez polskich rolników. Oprócz lokalnych biur Izba uruchomiła także specjalną platformę EGO.ngo, która zapewnia wsparcie dla uczestników NAR i będzie wspierać również działanie humanitarne.

 „Celem NAR jest wykorzystanie powstającej szansy poprzez wdrażanie kompleksowego wsparcia dla uczestników Systemu. Zastosowanie narzędzi takich jak systemy przepływu informacji i wsparcia prawnego (ESG), system serwisu i obsługi (ego.ngo), system techniczno-energetyczny (EHI) i inne, powoduje poprawę efektów działania, minimalizację kosztów i maksymalizację korzyści. Wysokie koszty kontroli handlowych, finansowych, audytów i doradztwa compliance sprawiają, iż przedsiębiorcy bez systemowego wsparcia mogą nie pokonać barier ponadregionalnego handlu zagranicznego. Z tego względu CECC rozwija cyfrową platformę EGO.ngo, która zapewni wsparcie, obniży wydatki i zwiększy efektywność pracy. - dodaje Marta Skrzypczyk Dyrektor zarządzający- Dyrekcja Strategiczna ds. Stosunków Międzynarodowych SDIR w ramach Izby.

Izba poprzez Nowy Bursztynowy Szlak planuje wspierać innowacyjne, proekologiczne i pro klimatyczne rozwiązania i technologie, między innymi poprzez promowanie wodoru jako potencjalnego nośnika energii przyszłości. Obsługujący ten zakres tematyczny Europejski Instytut Wodoru (EHI), powstały dzięki CECC, zapewnia wsparcie w zakresie technologii wodorowych, certyfikacji itp., wspomagając tym samym dekarbonizację.

 Izba w ramach projektu NAR planuje sukcesywne rozszerzanie swojej sieci biur. W planach SDIR jest otwarcie biur Regionalnych i Krajowych na osi Wschód-Zachód które obejmują: Filipiny, Tajlandię, Wietnam, Chiny, poprzez Kazachstan, Kirgistan aż do regionu Afryki Zachodniej, Maroka i Mauretanii.

 

oprac, e-mk,ppr.pl


POWIĄZANE

W odpowiedzi na pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zwrotu poda...

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...

Przedstawiciele branży mleczarskiej będą mogli zaprezentować swoje produkty na t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę