aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Nowy Bursztynowy Szlak

27 marca 2024
Nowy Bursztynowy Szlak

Izba Gospodarcza Europy Środkowej (CECC) działa w kierunku reprezentowania  środowiska biznesowego 23 krajów Europy Środkowej skupiające ok. 160 milionów ludzi. Działa od 2014 r. Izba uruchomiła właśnie Nowy Bursztynowy Szlak (NEW AMBER ROAD - NAR) chcąc wspierać firmy z tej części Europy, a głównie z Polski w ekspansji do Afryki i na Daleki Wschód.  W tym celu Izba otworzyła swoje biura na osi Północ/Południe w Jordanii, Omanie, Arabii Saudyjskiej, Bahrajnie, Ugandzie, Tanzanii i Rwandzie. Jednym z pierwszych uruchomionych procesów jest projekt VET4GREEN w konsorcjum organizacji krajów takich jak: Somalia, Kamerun, Ruanda, Kenia, Szwecja i Polska. Projekt funkcjonuje w afrykańskim sektorze zielonej energii i stanowi przykładową formę prezentacji już uruchomionej filozofii NAR.

Izba w ramach Nowego Bursztynowego Szlaki planuje też sprzedaż nadwyżek rolnych wyprodukowanych przez polskich rolników.

Uruchomienie Nowego Bursztynowego Szlaku (NAR) obejmuj rozwój korytarzy handlowo-naukowo-informacyjnych, integrujących dynamicznie rozwijające się rynki z obsługą towarową, finansową, usługową i potencjałem gospodarczym z Europy Środkowej. NAR to transformacja i rozwój łańcuchów eksportu/importu/inwestycji i innych powiązań, a w tym handlowych i poza handlowych, pomiędzy UE, regionami Bliskiego Wschodu, Afryki i Azji. Przedsiębiorcy zlokalizowani w samym centrum węzła łączącego osie północ-południe/wschód-zachód (Europa Środkowa), oraz wszyscy uczestnicy, którzy znajdują się na osiach NAR, będą w najlepszej pozycji do wykorzystania nowej tworzącej się globalnej rzeczywistości biznesowej. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej a także wspierany przez lokalne rządy, fundusze finansowe i inne organizacje lub firmy.

Ostatnie trzy lata przyniosły niespodziewane i dynamiczne zmiany, które wyrwały rynek gospodarczy ze stabilnego ramowego modelu. Pandemia COVID-19 i związane z nią lockdowny przyspieszyły transformację cyfrową, zakłóciły łańcuchy dostaw i przepływy finansowe. Dodatkowo, napięcie na linii USA-Chiny, konflikty zbrojne na Ukrainie i w Palestynie oraz nasilone zmiany klimatyczne wymagały natychmiastowych decyzji i nowych rozwiązań biznesowych. W tym burzliwym otoczeniu, Europa Środkowa w tym nasza Izba postanowiła podjąć działania, aby złapać byka za rogi i postawić na ekspansję firm do Afryki i na daleki Wschód. Nowy Bursztynowy Szlak ułatwi wymianę handlową na niespotykaną dotąd skalę. Proszę sobie wyobrazić, że NAR jest w stanie spiąć kraje o ludności przekraczający 1 mld osób, bez uwzględniania Indii i Chin, które to kraje też są zainteresowane współpracą w ramach naszego projektu. Już widzimy ogromne zainteresowanie naszym projektem wśród państw leżących na trasie Nowego Bursztynowego Szlaku.” - komentuje Łukasz Osiński, prezes Izby Gospodarczej Europy Środkowej.

Jednym z pierwszych uruchomionych procesów jest projekt VET4GREEN w konsorcjum organizacji krajów takich jak: Somalia, Kamerun, Ruanda, Kenia, Szwecja i Polska. Projekt funkcjonuje w afrykańskim sektorze zielonej energii i stanowi przykładową formę prezentacji już uruchomionej filozofii NAR. więcej na: vet4green.eu  Izba w ramach Nowego Bursztynowego Szlaki planuje też sprzedaż nadwyżek rolnych wyprodukowanych przez polskich rolników. Oprócz lokalnych biur Izba uruchomiła także specjalną platformę EGO.ngo, która zapewnia wsparcie dla uczestników NAR i będzie wspierać również działanie humanitarne.

 „Celem NAR jest wykorzystanie powstającej szansy poprzez wdrażanie kompleksowego wsparcia dla uczestników Systemu. Zastosowanie narzędzi takich jak systemy przepływu informacji i wsparcia prawnego (ESG), system serwisu i obsługi (ego.ngo), system techniczno-energetyczny (EHI) i inne, powoduje poprawę efektów działania, minimalizację kosztów i maksymalizację korzyści. Wysokie koszty kontroli handlowych, finansowych, audytów i doradztwa compliance sprawiają, iż przedsiębiorcy bez systemowego wsparcia mogą nie pokonać barier ponadregionalnego handlu zagranicznego. Z tego względu CECC rozwija cyfrową platformę EGO.ngo, która zapewni wsparcie, obniży wydatki i zwiększy efektywność pracy. - dodaje Marta Skrzypczyk Dyrektor zarządzający- Dyrekcja Strategiczna ds. Stosunków Międzynarodowych SDIR w ramach Izby.

Izba poprzez Nowy Bursztynowy Szlak planuje wspierać innowacyjne, proekologiczne i pro klimatyczne rozwiązania i technologie, między innymi poprzez promowanie wodoru jako potencjalnego nośnika energii przyszłości. Obsługujący ten zakres tematyczny Europejski Instytut Wodoru (EHI), powstały dzięki CECC, zapewnia wsparcie w zakresie technologii wodorowych, certyfikacji itp., wspomagając tym samym dekarbonizację.

 Izba w ramach projektu NAR planuje sukcesywne rozszerzanie swojej sieci biur. W planach SDIR jest otwarcie biur Regionalnych i Krajowych na osi Wschód-Zachód które obejmują: Filipiny, Tajlandię, Wietnam, Chiny, poprzez Kazachstan, Kirgistan aż do regionu Afryki Zachodniej, Maroka i Mauretanii.

 

oprac, e-mk,ppr.pl


POWIĄZANE

Jak było do przewidzenia, tuż po wyborach samorządowych, burmistrzowie, wójtowie...

Decyzja o wyborze odpowiedniej karmy jest kluczowa dla zdrowia psa i jego samopo...

W dzisiejszych czasach rolnictwo to nie tylko ciężka praca, ale także biznes, kt...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę