aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

O 185% wzrósł eksport cukru z Ukrainy w 2023 roku

8 maja 2024
O 185% wzrósł eksport cukru z Ukrainy w 2023 roku

Z informacji Państwowej Służby Celnej wynika, że w 2023 roku Ukraina znacząco zwiększyła eksport cukru do 516 tys. ton (o 185% więcej niż w 2022 roku) za kwotę ponad 391 mln dolarów. (+181%). Jednocześnie średnia cena eksportowa dla Ukrainy, która w ubiegłym roku wyniosła 758 USD/tonę, praktycznie się nie zmieniła. Eksport cukru przez nasz kraj w ostatnich latach charakteryzuje się niestabilnością, charakteryzującą się naprzemiennymi wzrostami i spadkami w zależności od wielkości krajowej produkcji oraz warunków na rynkach zagranicznych- informuje stowrzyzenie eksporterów Ukrainy.

W ubiegłym roku zdecydowana większość zagranicznej sprzedaży ukraińskiego cukru trafiła do Unii Europejskiej, której przychody z eksportu sięgnęły 384 mln dolarów, czyli 98% całości. Jej głównymi odbiorcami były następujące kraje: Rumunia – 146 tys. ton; Włochy – 81 tys. ton; Bułgaria - 55 tysięcy ton; Węgry - 45 tysięcy ton; Polska – 40 tys. ton; Chorwacja - 28 tysięcy ton; Czechy - 26 tys. ton Nasz cukier wyeksportowaliśmy, choć w znacznie mniejszych ilościach, poza Europę, m.in. do takich krajów jak Kamerun, Izrael, Libia, Liban.

W okresie styczeń-marzec br. Ukraina sprzedała za granicę już 213 tys. ton cukru (+72% w porównaniu do I kwartału 2023 r.) o wartości 135 mln dolarów. (36% więcej). Największe przychody pochodzą obecnie z Włoch, Bułgarii i Węgier – łącznie ponad 40%. Cena naszego cukru nieco spadła – dotychczas do 633 USD/tonę.

Ukraińskie Stowarzyszenie Eksportu Rolnego podkreśla rosnącą potrzebę rozszerzenia obecnych rynków zbytu cukru kosztem przedstawicieli innych regionów, na przykład regionu azjatyckiego, gdzie obecne są jedne z największych krajów importujących – Indonezja, Malezja, Chiny, Korea Południowa, Bangladesz, Arabia Saudyjska. Do tej listy można dodać także Stany Zjednoczone i Algierię. Zalecenie to jest szczególnie istotne w związku z decyzją Komisji Europejskiej o wprowadzeniu od czerwca 2024 r. reżimu hamowania awaryjnego dla niektórych produktów z Ukrainy, w tym cukru. Tak, zakłada się, że bezcłowa kontyngent na nasz cukier z UE wyniesie ok. 265 tys. ton w 2024 r. i 110 tys. ton do czerwca 2025 r. W związku z tym Zjednoczone Emiraty Arabskie uważają, że lepszemu wykorzystaniu potencjału eksportowego cukru w celu sprzedaży maksymalnych możliwych ilości na rynkach międzynarodowych powinno towarzyszyć jednoczesne zmniejszenie krytycznie wysokiego uzależnienia od rynku europejskiego, zapobiegając w ten sposób ostrym zakłóceniom w ogólnym system zasilania.

oprac, e-mk,ppr.pl


POWIĄZANE

W odpowiedzi na pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zwrotu poda...

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...

Przedstawiciele branży mleczarskiej będą mogli zaprezentować swoje produkty na t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę