Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

O 7 miliardów USD wzrósł wolumen obrotu serami

4 lipca 2023
O 7 miliardów USD wzrósł wolumen obrotu serami

Wskaźniki Eksport sera na rynku światowym odzwierciedla rosnący popyt konsumencki na nich. W szczególności, według International Trade Center, koszt Eksport sera na świecie wzrósł z 32 miliardów dolarów. w 2018 roku do ponad 39 miliardów dolarów. w 2022 r., z ilościowymi ilościami 7,6 mln ton w 2021 r. W ubiegłym roku Niemcy stały się głównymi dostawcami sera (1315 tys. ton), Holandia (1017 tys. ton) i Francja (666 tys. ton). Również znacząca sprzedaż eksportowa przeprowadzone przez Włochy, Stany Zjednoczone Ameryki, Danię, Nową Zelandię, Belgię, Polska i Irlandia.


W 2022 roku Ukraina zwiększyła eksport sera do 9 tys. ton. t i zajął 37 miejsce w odpowiednim rankingu. W ciągu pięciu miesięcy 2023 roku kraj ten sprzedał na rynku międzynarodowym 3,3 tys. ton. ton sera w wysokości 16 milionów dolarów. Do tej pory występuje duża koncentracja dostaw eksportowych, ponieważ ponad 80% przychodów pochodziło z Kazachstanu i Mołdawii- podaje ukraińska organizacja zrzeszająca eksporterów żywności tego kraju.

W tym roku wśród największych nabywców ukraińskich serów nie ma krajów UE (Polska, Łotwa), które w ubiegłym roku zajmowały czołowe miejsca w strukturze geograficznej eksportu. Pod wieloma względami podobną sytuację obserwuje się w odniesieniu do innych pozycji definiujących towary w segmencie produktów mleczarskich – masła, mleka w proszku i mleka skondensowanego. Świadczy to o tym, że naszym producentom nie udało się szybko zdobyć przyczółka na rynku europejskim. Ponadto negatywny wpływ miały wprowadzone wiosną przez niektóre kraje UE zakazy i ograniczenia dotyczące ukraińskich produktów rolno-spożywczych oraz związana z tym niepewność dla wyspecjalizowanych firm-konkluduje organiacja eksporterów Ukrainy.

oprac. e-mk, ppr.pl na podst źródło: SEU


POWIĄZANE

Ponad 90 proc. firm spodziewa się, że ten czynnik będzie odgrywać coraz większą ...

Ogrom wrażeń, niemal 200 wystawców z ponad 30 krajów, dziesiątki godzin rozmów b...

W jakim stopniu większa dostępność kredytów przekłada się na popyt na mieszkania...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę