A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

O co chodzi z tematem "dużych mięsożerców"?

28 listopada 2022
O co chodzi z tematem "dużych mięsożerców"?

Oświadczenie Copa i Cogeca w sprawie wyniku głosowania na posiedzeniu plenarnym ws wspólna rezolucja w sprawie dużych drapieżników

Copa i Cogeca z zadowoleniem przyjmują zakończenie wieloletniej dyskusji na temat dużych mięsożerców w Parlamencie Europejskim. Wspólna rezolucja została dziś przegłosowana zdecydowaną większością głosów (306 głosów za, 225 przeciw) zjednoczyła wiele przeciwstawnych poglądów aby po przedyskutowaniu tego tematu przekazać tę kwestię innym instytucjom UE, aby podjęły stosowne działania.

Copa i Cogeca popierają jasny i rzeczowy komunikat wysłany dziś przez posłów do PE: duży mięsożerca populacje odnotowały w ostatnich latach bezprecedensowy wzrost i mogą rosnąć wykładniczo w nadchodzących latach. Należy wprowadzić nowe podejście do zarządzania populacją, ponieważ obecne ramy są zarówno przestarzałe, jak i nieodpowiednie.

Mają do czynienia z coraz większą liczbą tragedii występujących na naszych terenach wynikających z presji wzrastającej populacji dużych drapieżników w UE, jesteśmy pewni, że należy pilnie działać już teraz! Kraje członkowskie muszą szybko zająć się tą kwestią, a Komisja Europejska, za pośrednictwem DG ENVI, musi się zatrzymać, być dogmatyczna i proponować konkretne rozwiązania w zakresie zarządzania całą populacją.

Copa i Cogeca zapoznały się z poprawkami popierającymi włączenie dyrektywy art. 19 Siedlisk  jako krok we właściwym kierunku i wskazanie, że jest to zasadnicza część dyrektywy i droga ku dobrym zmianom. Podobnie wezwanie do regularnej i aktualnej oceny tzw stanu ochrony naszych chronionych gatunków wskazuje na poparcie dla współistnienia człowieka i bestii, ale takiego, który jest bardziej skierowany na wpływ jednego na drugiego niż w przeszłości. Konieczne jest uwzględnienie konkretnego elementu prawnego w dążeniu do zapewnienia trwałości zarządzania populacjami dużych drapieżników w Europie.

Copa i Cogeca nadal są otwarte na współpracę z instytucjami UE w miarę naszych postępów w przyszłości; wykonano wiele pracy, ale pozostaje jeszcze wiele do zrobienia, aby osiągnąć to, co będzie właściwe.

źródło: COPA i COGECA


POWIĄZANE

Nowym członkiem Stowarzyszenia została firma NewCold, która jest jednym z najwię...

Do czwartku 25 maja wjechało 16 tys. ton zboża. Dane o kolejnych dniach będę mia...

Do 5 czerwca został przedłużony termin na wysłanie wniosku o zwrot nadpłaty. Wła...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę