aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

O źródłach białka w żywieniu zwierząt

13 czerwca 2016

9 czerwca w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się konferencja „Wykorzystanie krajowych źródeł białka w żywieniu zwierząt gospodarskich”, która została zorganizowana we współpracy z Izbą Zbożowo-Paszową oraz Stowarzyszeniem Soja Naddunajska.

Konferencję otworzył podsekretarz stanu Rafał Romanowski. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele Parlamentu Rzeczpospolitej Polskiej, świata nauki i hodowli roślin, hodowcy zwierząt, przedstawiciele przemysłu paszowego oraz handlowcy sektora rolno-spożywczego.

Tematyka konferencji koncentrowała się wokół możliwości wykorzystania surowców białkowych pochodzenia rodzimego w paszach dla zwierząt gospodarskich. Zagadnieniu wykorzystywania rodzimych źródeł białka roślinnego na cele paszowe poświęca się dużo uwagi, ze względu na poszukiwania równoważnej jakościowo alternatywy dla powszechnie wykorzystywanej do produkcji pasz śruty sojowej, pochodzącej z importu. Podczas konferencji prezentowane były wyniki programów naukowo-wdrożeniowych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, poświęconych doskonaleniu i wykorzystaniu roślin bobowatych, ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania w paszach zarówno od strony żywieniowej, jak i ekonomicznej. Przedstawiciel Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju omówił możliwości zastosowania śruty rzepakowej jako komponentu białkowego. Na podstawie wykładu przedstawiciela konsorcjum Polsoja, uczestnicy mieli okazję zapoznać się również z perspektywami uprawy soi na terenie Polski oraz możliwościami jej wykorzystania. Przedstawiciel Stowarzyszenia Soja Naddunajska przybliżył natomiast zebranym rozwiązania zastosowane w Austrii i Niemczech w zakresie zastosowania lokalnie produkowanego białka w mieszankach paszowych i znakowania produktów jako wolnych od GMO.

Przewodniczący Sejmowej Podkomisji Nadzwyczajnej do Spraw Monitorowania Programu Zwiększenia Wykorzystania Polskiego Białka Roślinnego w Paszach poseł Zbigniew Dolata, przedstawił zebranym cel i założenia oraz plany działania kierowanej przez siebie Podkomisji.

Wnioski, które zostały sformułowane podczas dyskusji, zostaną przekazane Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi i posłużą do planowania dalszych prac w obszarze wykorzystania krajowych źródeł białka w żywieniu zwierząt gospodarskich.

Odnośnik otwierany w nowym oknie Ekonomiczne uwarunkowania rozwoju produkcji, oraz systemu obrotu roślin strączkowych na cele paszowe, jako czynnik bezpieczeństwa żywnościowego kraju (.pdf 1,03 MB)

Odnośnik otwierany w nowym oknie OCENA PRZYDATNOŚCI KRAJOWYCH ŹRÓDEŁ BIAŁKA ROŚLINNEGO DLA ZWIERZĄT GOSPODARSKICH–WYBRANE WYNIKI PROGRAMU WIELOLETNIEGO 2011-2015 (.pdf 2,02 MB)

Odnośnik otwierany w nowym oknie Możliwości uprawy soi w Polsce i jej przetwarzania (.pdf 2,91 MB)

MRiRW


POWIĄZANE

Przywódcy państw członkowskich nie doszli wczoraj do porozumienia w sprawie obsa...

Jak wynika z danych przekazanych przez GIP PIP, w I kw. 2024 r. wpłynęło 255 ska...

Nvidia wyprzedza Apple i Microsoft pod względem kapitalizacji rynkowej, stając s...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę