aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Obszański: "...jest potrzebny silny NSZZ RI Solidarność "

16 maja 2024
Obszański: "...jest potrzebny silny NSZZ RI Solidarność "

fot. e-mk,ppr.pl

Wczoraj,na Jasnej Górze, odbyły się niezwykle podniosłe uroczystości związane z obchodzmi 43 rocznicy powstania Niezależznego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych Solidarność. Jak to jest ważny, niezwykle zasłużony i posiadający wiele wielkich osiągnięć związek zawodowy niech świadczy fakt, że udział wzięli wywodzący się z NSZZ RI Solidarność byli ministrowie rolnictwa: Gabriel Janowski, Artur Balzs, Wojciech Mojzesowicz, i Jan Białkowski, wiceminister rolnictwa w gabinecie Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Zaproszenie przyjął też były, zeszłoroczny  mnister rolnictwa, członek NSZZ RI Solidarność Robert Telus, który nie wziął jednak udziału z uwagi na ważne wydarzenia w sejmie oraz obecny minister rolnictwa Czesław Siekierski, którego reprezentował Adam Nowak, wiceminister resortu rolnictwa w gabinecie Donalda Tuska.

Z ramienia kościoła udział wziął Bp Leszek Leszkiewicz, który jest delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Rolników wygłaszając okolicznościowe przemówienie, referat o wierze w Boga, Kościele oraz rolnikach i NSZZ RI Solidarność wygłosił Ks.Prof.Tadeusz Guz.

Inauguracyjne przemówienie wygłosił przewodniczący NSZZ RI Solidarność, który wystąpił z przesłaniemdo całej rolniczej spoleczności w Europie stwierdzając m.innymi 

"Polska była jest i będzie katolicka i niech nikomu do głowy nie przychodzi, aby ten stan zmienić!

Niech to będzie przesłanie na dzień Świętego Izydora ORACZA, Patrona Wszystkich Rolników.

Nie tylko Polska, ale cała Europa ma korzenie chrześcijańskie i to jest nasze dzisiejsze przesłanie stąd, z JASNEJ GÓRY do całej społeczności rolniczej we wszystkich krajach Europy."

Poniżej pełna treść przemówienia Tomasza Obszańskiego, Przewodniczącego NSZZ RI Solidarność:

Szanowni Państwo, Drodzy Rolnicy,

Spotykamy się dzisiaj, aby uczcić kolejną 43 rocznicę powstania naszego związku – NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność". To niezwykły moment w historii naszego ruchu, który powstał z potrzeby obrony praw i godności rolników indywidualnych, a także z pragnienia wspólnego działania na rzecz lepszej przyszłości naszej wsi i rolnictwa w Polsce. Przypomnijmy, że związek powstał na bazie przemian i wspólnej walki polskiego społeczeństwa z reżimem komunizmu, tuż po porozumieniach sierpnia 80, kiedy to powstała nasza starsza siostra, a może nawet i matka SOLIDARNOŚĆ nie tylko pracownicza, ale i wszystkich ludzi pracy. Warto Przypomnieć, że do Solidarności zapisało się w 180 roku ponad 10 milionów ludzi.

To właśnie był bazą do powstania naszej Rolniczej Solidarności i nie sposób przejść obojętnie w dniu dzisiejszym ofiar, jakie wieś i związek nasz poniósł walcząc na powstanie NSZZ RI Solidarność, z Rodziną Bartoszcze na czele.

Wspominając tamte dni sprzed lat, musimy pamiętać, że nasz związek narodził się w czasach trudnych i pełnych wyzwań. Byliśmy świadkami niesprawiedliwości, marginalizacji i ignorowania naszych potrzeb przez ówczesne władze. Nasza determinacja, solidarność i gotowość do walki o lepsze jutro przyniosły jednak owoce.

Dziś możemy z dumą powiedzieć, że nasz związek stał się ważnym głosem polskiej wsi, reprezentując interesy rolników na forum krajowym i europejskim.

Jak bardzo jest potrzebny silny NSZZ RI Solidarność pokazały ostatnie wydarzenia. Ostatnie kilka lat to nieustanna walka o prawa, równe traktowanie rolników z innymi podmiotami gospodarczymi.

To wreszcie walka o nasz byt, o niezachwiane prawo do istnienia naszych gospodarstw które obecnie są w krytycznym momencie nierównej walki konkurencyjnej z niekontrolowanym importem z Ukrainy oraz wyzwaniami jakie narzuca nam Unia Europejska.

Patrząc na historię, warto przypomnieć sobie, ile udało nam się osiągnąć dzięki wspólnym wysiłkom. Wywalczyliśmy godziwe warunki pracy, lepsze przepisy prawne, wsparcie finansowe oraz edukację dla naszych dzieci. To jednak nie koniec naszej drogi.

Przed nami wciąż wiele wyzwań, takich jak walka o godne ceny produktów rolnych, ochrona środowiska naturalnego, rozwój infrastruktury wiejskiej oraz wsparcie dla młodych rolników.

To wreszcie walka nieustanna o nasze wartości takie jak wiara w Boga, nasz niezachwiany patriotyzm i miłość do naszej ojczyzny, oraz naszą jedną z podstawowych wartości jaką jest RODZINA. To dla naszych rodzin pracujemy, to dzieciom przekazujemy nasze dziedzictwo i wartości którymi się kierować w swoim życiu mają. To wartości, które z dziada pradziada są i będą na polskiej wsi. I my o to będziemy zabiegać i walczyć ze wszystkimi próbami odebrania nam tej miłości do naszych rodzin.

Nie możemy zapominać, że nasza siła tkwi w jedności i wspólnym działaniu. Każdy z nas, niezależnie od wielkości gospodarstwa, ma swoją rolę do odegrania w budowaniu przyszłości polskiego rolnictwa. Dlatego apeluję do wszystkich członków naszego związku: angażujcie się, bądźcie aktywni, wspierajcie się nawzajem i dzielcie się doświadczeniami. Tylko w ten sposób możemy sprostać wyzwaniom i zapewnić naszym rodzinom lepszą przyszłość.

Chciałbym również podziękować wszystkim, którzy przez te lata wspierali nasz związek – zarówno rolnikom, jak i naszym partnerom oraz sympatykom. Wasza lojalność, praca i poświęcenie są fundamentem naszej siły i sukcesów. Dziękuję również wszystkim, którzy dziś są z nami, aby wspólnie świętować tę rocznicę.

Teraz chciałbym życzyć wszystkim członkom NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" wytrwałości, zdrowia i pomyślności. Niech nasza organizacja nadal rozwija się i wzmacnia, stając się jeszcze silniejszym głosem polskiej wsi.

Razem możemy osiągnąć wiele, a nasza wspólna praca przyniesie korzyści nie tylko nam, ale także przyszłym pokoleniom.

Jedno na zakończenie w tym świętym miejscu pragnę powiedzieć- od ponad tysiąca lat, kraj nasz jest chrześcijański. Polską państwowość przecież liczymy od 966 roku od przyjęcia chrztu przez Mieszka pierwszego. To nasze korzenie, to nasze DNA.

Polska była jest i będzie katolicka i niech nikomu do głowy nie przychodzi, aby ten stan zmienić!

Niech to będzie nasze motto na dzień Świętego Izydora ORACZA, Patrona Wszystkich Rolników.

Nie tylko Polska, ale cała Europa ma korzenie chrześcijańskie i to jest nasze dzisiejsze przesłanie stąd, z JASNEJ GÓRY do całej społeczności rolniczej we wszystkich krajach Europy.

Dziękuję bardzo
Niech żyje Solidarność wszystkich rolników!"

informacja własna ppr.pl


POWIĄZANE

Wiodące organizacje branżowe pracodawców w Polsce: Związek Pracodawców Przemysłu...

Startuje objazdowa kampania informacyjna „Spójrz, Polsko! Miej baczne oko na rak...

Główne cechy rzepaku ozimego, które weryfikowane są przed zakupem materiału siew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę