aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ochrona kukurydzy przed chwastami. Jaki oprysk sprawdzi się najlepiej?

10 maja 2024
Ochrona kukurydzy przed chwastami. Jaki oprysk sprawdzi się najlepiej?

Łączna powierzchnia uprawy kukurydzy w Polsce w roku 2023 przekroczyła 1,8 mln hektarów – to jedna z głównych roślin uprawnych w kraju. Uprawa kukurydzy wydaje się prosta, jednak wymaga dużej dbałości o prawidłowy wzrost na każdym etapie: od siewu po zbiór. Szczególnie ważne jest przeprowadzenie skutecznej ochrony herbicydowej – niezwalczone chwasty znacznie ograniczają poziom plonowania kukurydzy.

 Z artykułu dowiesz się:

jakie chwasty najczęściej pojawiają się w kukurydzy,

jakie szkody mogą spowodować chwasty w kukurydzy bez wykonania oprysku na czas,

jaki produkt wybrać, aby wykonać skuteczny oprysk na kukurydzę.


Chwasty w kukurydzy – co tak naprawdę zagraża plonom?

Na polu kukurydzy występuje szerokie spektrum chwastów, z których kilka jest uznawanych za najbardziej uciążliwe. Do tej grupy zaliczają się chwasty jedno- i dwuliścienne: chwastnica jednostronna, komosa biała, szarłat szorstki, chwasty rumianowate, szarłat szorstki, rdestówka powojowa oraz perz właściwy.

Regulacja zachwaszczenia ma podstawowe znaczenie w uzyskaniu wysokiego plonu.

Kukurydza w początkowym okresie wzrostu wymaga szczególnej ochrony – siew w szerokie rzędy i początkowo wolny wzrost sprzyja ich szybkiej ekspansji. Nie jest tajemnicą, że chwasty konkurują z kukurydzą o wodę, składniki pokarmowe oraz dostęp do światła słonecznego. Stąd też bardzo ważne jest przeprowadzenie skutecznej ochrony herbicydowej możliwie szybko – w fazie 2-4 liści kukurydzy. Szybka i efektywna ochrona to kluczowy element dla uzyskania wysokiego plonu zielonki czy ziarna kukurydzy.

Działaj zdecydowanie – wykonaj zabieg herbicydowy. Wówczas do minimum ograniczysz negatywny wpływ chwastów na potencjał plonotwórczy Twojej kukurydzy.

Oprysk na kukurydzę – skuteczne zwalczanie niepożądanych chwastów

Aby ochrona kukurydzy była skuteczna, ważne jest, aby herbicydy charakteryzowały się kilkoma cechami: szerokie spektrum zwalczanych chwastów, szybkie działanie, skuteczność chwastobójcza na chwasty znajdujące się nawet w zaawansowanych fazach rozwojowych, długotrwałe zabezpieczenie przed ponownymi wschodami, selektywność herbicydów dla rośliny uprawnej.
Optymalnym rozwiązaniem będzie kompozycja produktów: Nikosar® 060 OD, Juzan® Extra 100 SC i Tezosar® 500 SC, które są dostępne w gotowym zestawie TEZOSAR® EXTRA BOX. Pakiet został przygotowany w trzech wariantach wielkościowych, na około: 1,4 ha, 7 ha i 14 ha.

Działanie substancji aktywnych pakietu zazębia się na wielu płaszczyznach – 3 różne mechanizmy działania, szerokie spektrum zwalczanych chwastów, działanie doglebowe i nalistne. Wśród substancji aktywnych znajdują się:

nikosulfuron – jest pobierany przez liście i przeznaczony do zwalczania chwastów dwuliściennych i jednoliściennych, w tym chwastnicy jednostronnej i perzu właściwego,

terbutyloazyna – działa odglebowo, jest pobierana przez korzenie, zwalcza chwasty dwuliścienne, zabezpiecza przed zachwaszczeniem wtórnym,

mezotrion – jest pobierany przez liście i korzenie chwastów, zwalcza najbardziej uciążliwe chwasty

Aplikacja nalistna TEZOSAR® EXTRA BOX jest możliwa nawet w fazie sześciu liści kukurydzy, czyli w BBCH 16.

 Ochrona kukurydzy z zestawem TEZOSAR® EXTRA BOX jest maksymalnie ułatwiona, ponieważ produkty działają na szerokie spektrum chwastów, występujące na plantacji kukurydzy. Jeżeli chcesz lepiej poznać Nikosar® 060 OD, Juzan® Extra 100 SC i Tezosar® 500 SC (produkty wchodzące w skład zestawu), odwiedź stronę internetową TEZOSAR® EXTRA BOX

oprac, emk,ppr.pl


POWIĄZANE

Wiodące organizacje branżowe pracodawców w Polsce: Związek Pracodawców Przemysłu...

Startuje objazdowa kampania informacyjna „Spójrz, Polsko! Miej baczne oko na rak...

Główne cechy rzepaku ozimego, które weryfikowane są przed zakupem materiału siew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę