aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Ołów i chrom w torebkach z musem cynamonowo-jabłkowym

7 lutego 2024
Ołów i chrom w torebkach z musem cynamonowo-jabłkowym

Jak poinformowała U.S. FDA  (Food and Drug Administration), Ekwadorscy urzędnicy w Agencia Nacional de Regulación, Control y Vigilancia Sanitaria (ARCSA) zgłosili, że Carlos Aguilera z Ekwadoru, przetwórca mielonego cynamonu dostarczanego przez Negasmart firmie Austrofoods i wykorzystywanego później w wycofywanych produktach z cynamonem jabłkowym, jest prawdopodobnym źródłem skażenia i w tej chwili nie jest czynny.

Ponadto według ARCSA nieprzetworzone laski cynamonu stosowane w wycofywanych produktach pochodziły ze Sri Lanki, a ARCSA pobrała próbki i stwierdziła, że nie zawierają ołowiu. Dochodzenie i postępowanie prawne ARCSA mające na celu ustalenie ostatecznej odpowiedzialności za zanieczyszczenie są nadal w toku.

FDA ma ograniczoną władzę nad zagranicznymi dostawcami składników, którzy nie wysyłają produktów bezpośrednio do USA. Dzieje się tak, ponieważ ich żywność poddawana jest dalszej obróbce/przetworzeniu przed eksportem. W związku z tym FDA nie może podejmować bezpośrednich działań wobec Negasmart lub Carlosa Aguilery.

FDA stwierdziła, że nic nie wskazuje, aby problem ten wykraczał poza wycofane produkty i nie ma żadnych potwierdzonych raportów o chorobach lub zdarzeniach niepożądanych związanych z podwyższonym poziomem ołowiu we krwi zgłaszanych w przypadku innych produktów zawierających cynamon lub cynamonu.

Na dzień 5 lutego 2024 r. FDA nie otrzymała żadnych dodatkowych potwierdzonych skarg/zgłoszeń dotyczących zdarzeń niepożądanych potencjalnie związanych z wycofanym produktem. Do chwili obecnej potwierdzeni skarżący lub osoby, w stosunku do których złożono skargę lub zdarzenie niepożądane i które spełniły definicję skarżącego FDA, mają od zera do 53 lat, a średni wiek wynosi jeden rok.

Narodowe Centrum Zdrowia Środowiskowego CDC prowadzi poszukiwania przypadków we współpracy ze stanowymi i lokalnymi wydziałami zdrowia. Definicja przypadku CDC dla partnerów stanowych obejmuje poziom ołowiu we krwi wynoszący 3,5 µg/dl lub wyższy zmierzony w ciągu 3 miesięcy po spożyciu wycofanego przecieru owocowego marki WanaBana, Schnucks lub Weis po listopadzie 2022 r. Według stanu na 2 lutego CDC otrzymało raporty o 100 potwierdzonych przypadków, 277 prawdopodobnych przypadków i 36 podejrzanych przypadków, co daje łącznie 413 przypadków z 43 różnych stanów poprzez strukturę raportowania. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę CDC i zapoznaj się z metodologią zgłaszania przypadków oraz ustaleniami.

CDC i FDA mają różne źródła danych, więc liczby zgłaszane przez każdą agencję nie będą bezpośrednio zgodne. Ponadto dane dotyczące niektórych osób dotkniętych skażonym produktem mogą być uwzględnione zarówno w liczbach zgłaszanych przez FDA, jak i CDC, dlatego też liczb tych nie należy sumować.

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

Duńscy rolnicy są zaniepokojeni planami nałożenia podatku od emisji dwutlenku wę...

Oceniając coraz bardziej dramatyczne wydarzenia na granicy Polsko-Ukraińskiej i ...

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność”stan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę