Advertisement

Opolskie/ Pierwsze w regionie centrum przetwórstwa lokalnego w Pokoju

18 lutego 2019
Opolskie/ Pierwsze w regionie centrum przetwórstwa lokalnego w Pokoju

Gmina Pokój buduje przetwórnię warzyw, owoców i runa leśnego, z której usług korzystać będą mogli mieszkańcy i przedsiębiorcy. To pierwszy tego typu inkubator w województwie. Inwestycja otrzymała ponad 300 tys. zł dotacji z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Gmina Pokój podpisała z władzami województwa opolskiego umowę o dofinansowanie innowacyjnego projektu pod nazwą Stobrawskie Centrum Przetwórstwa Lokalnego w Fałkowicach. Całkowity koszt inwestycji wyniesie do pół miliona złotych, z czego 318 tys. stanowić będzie dotacja PROW.

Jak powiedziała PAP sekretarz gminy Joanna Ptaszek, w miejsce dawnej stołówki w budynku gminy, w którym funkcjonuje obecnie wiejska świetlica i strażacka remiza, powstanie nowoczesny punkt przetwórstwa spożywczego.

Inkubator będzie zajmował 10 pomieszczeń, w których znajdą się m.in. chłodnie, lodówki, kuchenka gazowa, sokowirówka, mikser, mieszarka, szatkownica, krajalnica, obieraczka, pasteryzator, prasa do wyciskania. To wszystko będzie służyło do przetwarzania i przechowywania produktów spożywczych: warzyw, ziaren zbóż, owoców czy runa leśnego, czyli jagód, grzybów i ziół.

"Ogólnodostępny inkubator będzie otwarty dla drobnych przetwórców produktów rolnych, gospodarstw agroturystycznych, małych firm gastronomicznych i rolników, którzy nie dysponują własnymi magazynami, urządzeniami do przetwórstwa czy przestrzenią kuchenną" - wyjaśnia sekretarz.

Władze gminy przyznają, że pomysł podpatrzono podczas podróży w województwie małopolskim i postanowiono przenieść go na Śląsk.

"Jesteśmy gminą wiejską, bez znaczącego przemysłu, ale o dużych walorach przyrodniczych i turystycznych. Jeszcze przed wojną Pokój miał status znanego uzdrowiska. Naszym walorem są pobliskie bory i stawy rybne. W inkubatorze będzie można przygotować lokalne specjały według tradycyjnych receptur, ale myślimy o nim także jako o miejscu, które da możliwość przerobu potencjalnych nadwyżek owoców i warzyw na w pełni ekologiczne produkty w warunkach spełniających wszystkie rygory sanitarne. Później będzie można je wykorzystać chociażby w lokalnych gospodarstwach agroturystycznych czy gastronomii. Jesteśmy pierwsi w regionie, więc z naszego inkubatora, być może, będą korzystać także rolnicy i sadownicy z innych gmin województwa" - uważa Ptaszek.

Po uruchomieniu Stobrawskie Centrum Przetwórstwa Lokalnego w Fałkowicach ma być obsługiwane przez jednego pracownika.

 

Marek Szczepanik (PAP)


POWIĄZANE

W związku z sygnałami otrzymywanymi od rolników w dniu 16 maja 2019 r. Zarząd KR...

W związku z pismem KRIR w sprawie zmian w ustawie o ubezpieczeniach upraw rolnyc...

W związku z sygnałami, jakie napływają do Zarządu KRIR z gmin wiejskich informuj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę