Ostateczne środki antydumpingowe na przywóz azotanu amonu z Rosji

23 października 2020
Ostateczne środki antydumpingowe na przywóz azotanu amonu z Rosji

Komitet ds. Instrumentów Ochrony Handlu UE niedługo zbada wniosek Komisji dotyczący rozporządzenia wykonawczego Komisji nakładającego ostateczne cło antydumpingowe na przywóz azotanu amonu z Rosji na kolejne 5 lat (rozporządzenie 706). Copa i Cogeca są rozczarowane zaproponowanym wnioskiem w związku ze skumulowanymi skutkami obowiązujących od 25 lat środków antydumpingowych, które są sprzeczne z interesami Unii.

Wniosek Komisji stanowi rażące wsparcie obejmujące wyłącznie europejskich producentów azotanu amonu, uzasadnione jedynie ewentualnym ryzykiem dumpingu, jednak bez żadnych dowodów wskazujących na konkretne szkody. Komisja ignoruje przy tym dowody przedstawione przez rolników, aktualną koniunkturę rynkową i negatywny wpływ środków antydumpingowych na rynek azotanu amonu w UE i na sytuację rolników.

Faktycznie, aktualna stawka celna KNU (klauzula największego uprzywilejowania) wynosi 6,5%, a jej wpływ potęgują cła antydumpingowe, co stłumiło konkurencję i zrodziło zachowania antykonukrencyjne w wyniku czego unijni producenci azotanu amonu mogą narzucać wysokie ceny na rynku wewnętrznym. W związku z tym, z danych jakimi dysponuje Komisja wynika, że europejscy rolnicy płacą 19% więcej za azotan amonu od rolników z innych regionów.

Wygórowane zyski netto europejskiej branży azotanowej (11,2% obrotów w okresie objętym śledztwem Komisji) szkodzą europejskim rolnikom, którym i tak trudno jest osiągnąć próg rentowności. Największych problemów doświadczają producenci roślin uprawnych, którzy są głównymi użytkownikami azotanu amonu, a którzy muszą sprzedawać swoje ziarno na otwartym rynku po cenach międzynarodowych.

Ponadto Komisja nie przeprowadziła kompleksowej, przyszłościowej oceny, która uwzględniłaby aktualne załamanie się cen ziarna. Od momentu zakończenia śledztwa, ceny gazu spadły o 66%, a ceny azotanu amonu zostały obniżone o bagatela 19%. Z prognoz wynika, że ceny gazu utrzymają się na aktualnym, niskim poziomie przez następne pięć lat. Oceniając prawdopodobny rozwój sytuacji w razie zniesienia środków antydumpingowych, Komisja powinna wziąć pod uwagę tendencje dotyczące zmian ceny gazu i wyciągnąć odpowiednie wioski: europejscy producenci azotanu amonu utrzymają swoją wysoką konkurencyjność w najbliższej przyszłości. Środki antydumpingowe pozwolą im na sprzedawanie europejskim rolnikom produktów po zawyżonych cenach przez najbliższe pięć lat.

Dlatego też Copa i Cogeca 19 października 2020 r. wezwały Ambasadorów Stałych Przedstawicielstw Państw Członkowskich przy UE do odrzucenia wniosku Komisji w sprawie odnowienia środków antydumpingowych na przywóz azotanu amonu z Rosji, które miałyby obowiązywać przez kolejne pięć lat.

 

krir.pl


POWIĄZANE

Nieprzemyślane pomysły podatkowe zamiast zażegnać, grożą pogłębieniem kryzysu, a...

Sektor motoryzacyjny stał się główną ofiarą globalnego kryzysu półprzewodników. ...

PZU rozpoczyna jesienną kampanię sprzedaży dotowanych ubezpieczeń upraw rolnych....


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę