aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ostatnia sesja PE zajmuje się uprawą ryżu w UE

14 marca 2024
Ostatnia sesja PE zajmuje się uprawą ryżu w UE

Jeżeli Coreper II zatwierdzi nowy zmieniony tekst w sprawie ogólnych systemów preferencji taryfowych (GSP), rozmowy trójstronne zostaną wznowione jutro, w czwartek 14 marca w Brukseli. Copa i Cogeca wzywają negocjatorów do poparcia ugruntowanego stanowiska Parlamentu Europejskiego w sprawie art. 29 dotyczącego automatycznych mechanizmów ochronnych w odniesieniu do importu ryżu. Wsparcie dla tego przepisu odgrywa kluczową rolę dla przetrwania sektora ryżu w Europie.

Jak wynika z najnowszych danych z badania Wspólnego Centrum Badawczego na temat wpływu gospodarczego nadchodzących umów handlowych na rolnictwo UE, opublikowanych 22 lutego 2024 r., ryż jest jednym z sektorów najbardziej zagrożonych unijną agendą handlową. W badaniu, zarówno w przypadku scenariusza konserwatywnego, jak i ambitnego, przedstawiono wzrost importu w ramach dziesięciu rozpatrywanych umów o wolnym handlu o od 9,7% do 19,8% do 2030 r., co po raz kolejny podkreśla wrażliwość i podatność tego sektora.

Przywóz ryżu z Kambodży i Birmy w roku gospodarczym 2022/2023 wyniósł 504 236 ton, co stanowi wzrost o 126% w porównaniu z rokiem gospodarczym 2020/2021 (kiedy wdrożono klauzulę ochronną), umożliwiając obu wiodącym producentom wyeksportowanie do kraju 222 545 ton ryżu Europa. Wdrożenie tego automatycznego mechanizmu, zamiast utrudniać stosunki handlowe, stanowiłoby kluczowe zabezpieczenie dla europejskich rolników i spółdzielni rolniczych.

W świetle możliwego zbliżającego się rozmów trójstronnych Copa i Cogeca podkreślają pilną potrzebę przejrzystego i skutecznego systemu ochrony tej tradycyjnej europejskiej produkcji i wzywają Parlament Europejski do utrzymania swojego długotrwałego poparcia dla art. 29, zgodnie z ustaleniami zawartymi w ich długo zajmowanym stanowisku .

Europejski sektor ryżu nie jest w stanie utrzymać dalszych wolumenów taniego importu. Bez skutecznych środków chroniących europejską produkcję ryżu UE ryzykuje eskalację swojej zależności od krajów trzecich stosujących rozbieżne standardy produkcji, co podważa odporność i zrównoważony charakter unijnej produkcji ryżu. Dla Copa i Cogeca włączenie automatycznych środków ochronnych na przywóz ryżu z krajów objętych EBA powinno być wiążącym warunkiem osiągnięcia ewentualnego tymczasowego porozumienia!

oprac, e-mk, ppr.pl źródło COPA i COGECA


POWIĄZANE

Jak było do przewidzenia, tuż po wyborach samorządowych, burmistrzowie, wójtowie...

Decyzja o wyborze odpowiedniej karmy jest kluczowa dla zdrowia psa i jego samopo...

W dzisiejszych czasach rolnictwo to nie tylko ciężka praca, ale także biznes, kt...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę