Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Oświadczenie UE w sprawie zakończenia przez Rosję korytarza zbożowego na Morzu Czarnym

18 lipca 2023
Oświadczenie UE w sprawie zakończenia przez Rosję korytarza zbożowego na Morzu Czarnym

Unia Europejska jednoznacznie potępia decyzję Rosji o zakończeniu Black Sea Grain Initiative. Swoją decyzją Rosja jeszcze bardziej pogłębia globalny kryzys bezpieczeństwa żywnościowego, który wywołała agresywna wojna przeciwko Ukrainie i blokada ukraińskich portów morskich. Rosja musi zaprzestać nielegalnego blokowania ukraińskich portów morskich i pozwolić na swobodę żeglugi na Morzu Czarnym.

Inicjatywa zbożowa Morza Czarnego miała kluczowe znaczenie dla zapewnienia eksportu zboża z Ukrainy na rynki światowe, pomagając potrzebującym grupom społecznym. Wraz z „pasami solidarności” między UE a Ukrainą częściowe ponowne otwarcie portów Morza Czarnego odegrało kluczową rolę w ustabilizowaniu i obniżeniu bezprecedensowo wysokich cen żywności spowodowanych agresywną wojną Rosji przeciwko Ukrainie. Ceny podstawowych artykułów żywnościowych na świecie stale spadały w ciągu ostatniego roku, obniżając indeks cen żywności Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) o 23% w stosunku do szczytu osiągniętego w marcu 2022 r.

Black Sea Grain Initiative umożliwiła bezpieczny eksport prawie 33 milionów ton zboża i artykułów spożywczych do 45 krajów przez ponad tysiąc statków. Obejmuje to znaczną ilość 725 000 ton zboża wysłanego statkami wyczarterowanymi przez Światowy Program Żywnościowy (WFP) w celu wsparcia jego operacji humanitarnych w Afganistanie, Etiopii, Kenii, Sudanie, Somalii i Jemenie. Nawet przez całą wojnę Ukraina pozostała największym dostawcą pszenicy dla WFP w 2022 r., dostarczając ponad połowę światowych zakupów ziarna pszenicy WFP.

Wszystko to jest teraz zagrożone. Rosja kontynuuje zbrojenie żywności. Rozwiązując umowy, Rosja samodzielnie blokuje jeden z kluczowych głównych szlaków eksportu zbóż przeznaczonych do spożycia przez ludzi z Ukrainy i ponosi wyłączną odpowiedzialność za zakłócenia w dostawach zboża na całym świecie i podsycanie inflacji cen żywności na świecie.

UE wzywa Rosję do ponownego rozważenia swojej decyzji i natychmiastowego wznowienia realizacji inicjatywy czarnomorskiej.

UE nie będzie szczędzić wysiłków, aby nadal wspierać terminowe i stabilne dostawy wszystkich towarów, zwłaszcza produktów rolnych, na rynki światowe za pośrednictwem „pasów solidarności” między UE a Ukrainą. UE będzie nadal współpracować z dotkniętymi krajami partnerskimi w ramach kompleksowej reakcji Team Europe w celu rozwiązania problemu braku bezpieczeństwa żywnościowego na świecie.

UE będzie nadal wspierać wszelkie wysiłki zmierzające do wznowienia inicjatywy Black Sea Grain Initiative.

oprac. e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Wczoraj tj 21.września 2023 roku w Nowym Jorku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełen...

Jak poinformowało wczoraj biuroprasowe Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Min...

Rrobert Telus-Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi uczestniczył wczoraj w konferencj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę