Adama_Spyrale_1-31.05.21

Oświadczenie w sprawie porozumienia co do prawa o klimacie UE

4 maja 2021
Oświadczenie  w sprawie  porozumienia co  do prawa o  klimacie UE

Copa i Cogeca są zadowolone ze wstępnego porozumienia w sprawie Europejskiego prawa o klimacie. Europejskie prawo o klimacie jest jednym z najważniejszych aktów prawnych, które będą kształtować europejskie rolnictwo w nadchodzących dziesięcioleciach. Europejscy rolnicy i spółdzielnie rolnicze popierają cele porozumienia w zakresie redukcji netto emisji gazów cieplarnianych. Uważamy, że inicjatywa dotycząca uprawy sprzyjającej pochłanianiu dwutlenku węgla przez glebę jest kluczowym elementem umożliwiającym sekwestrację dwutlenku węgla w ramach systemu opartych na rynku kredytów węglowych. Ze względu na fakt, że skutki zmian klimatu są coraz bardziej odczuwalne w sektorze rolnym i odbijają się na źródłach utrzymania rolników, cieszymy się, że w prawie położono nacisk na dostosowywanie się do nich.

Również leśnictwo odegra ważną rolę w łagodzeniu skutków zmian klimatu i dostosowywaniu się do nich. Lasy objęte aktywną gospodarką są niezmiernie ważne dla zastępowania materiałów i energii pochodzenia kopalnego i magazynowania dwutlenku węgla w produktach z pozyskanego drewna. Promowanie traktowania lasów wyłącznie jako pochłaniaczy dwutlenku węgla nie jest odpowiednim środkiem walki ze zmianami klimatu. Ta strategia jest bardzo ryzykowna. Trzeba więc wziąć pod uwagę cały cykl życia i liczne usługi ekologiczne i społeczno-gospodarcze, które świadczą europejskie lasy.

Wstępne porozumienie może stać się podatnym gruntem dla uczciwej współpracy sektorowej, w którą będą mogły zaangażować się wszystkie sektory i metody produkcji. Rolnicy i spółdzielnie rolnicze są gotowe podjąć wysiłki w tym zakresie, równocześnie dbając o bezpieczeństwo żywnościowe zgodnie z art. 2 ust. 1 lit. (b) porozumienia paryskiego.

Naszym zdaniem przyszły pakiet „Gotowi na osiągnięcie celu 55 proc.” i przegląd unijnych przepisów w zakresie klimatu stanowią okazję do stworzenia sprzyjających ram politycznych.

 

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Od 21 czerwca 2021 r. można ubiegać się o wsparcie finansowe na "Modernizację go...

17 czerwca minął podstawowy termin na składanie wniosków o przyznanie płatności ...

15. czerwca USA i Unia Europejska wyraziły zgodę co do zawieszenia na pięć lat w...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę