Owoce i warzywa „narzędziem” w rękach HR-owców?

25 października 2016
Owoce i warzywa „narzędziem” w rękach HR-owców?
Newseria Biznes

HR a żywienie w miejscu pracy – te dwa na pozór zupełnie różne światy, dziś za sprawą coraz popularniejszych nurtów wellbeing czy employer branding, mają ze sobą więcej wspólnego niż nam się wydaje. Działy personalne i pracodawcy, dbając o poziom motywacji i zaangażowania swoich pracowników, coraz mocniej interesują się również tym, co trafia na ich talerze. Wiele firm zamawia do swojego biura świeże owoce i warzywa, a co więcej - czerpie z tego wymierne korzyści. Jakie? O tym jest ten artykuł.


Zapotrzebowanie na kalorie a efektywność zespołu


Osłabiona koncentracja, mniejsza efektywność pracy, brak motywacji - okazuje się, że te symptomy odczuwa w miejscu pracy już 40% pracowników*! Problem jest realny i stanowi wyzwanie dla działów personalnych i pracodawców, zarówno dużych jak i mniejszych firm. Inspiracji, jak poprawić tę sytuację, jest wiele. Jednym z prostych i skutecznych rozwiązań jest dostarczenie pracownikom produktów, które mogą pobudzać ich organizm do działania i trwale poprawić jego funkcjonowanie.

 

Najczęściej wybierane - kawa, napoje energetyzujące i słodkie przekąski - dostarczają przede wszystkim kofeiny i cukrów prostych. Ich działanie jest bardzo krótkotrwałe, a jednocześnie wręcz zmusza organizm do wysiłku ponad siły. Spadek energii powinien być sygnałem, że czas uzupełnić kluczowe dla organizmu składniki odżywcze! Niewiele osób wie, że aby utrzymać zaangażowanie, witalność i kreatywność w pracy powinniśmy zjadać aż 50% dziennego zapotrzebowania na kalorie!
Rodzi się pytanie, po jakie produkty warto sięgać w miejscu pracy? Najlepiej po pełnowartościowe przekąski, w tym owoce i warzywa.


Owoce i warzywa w organizmie pracownika


Jedzenie owoców i warzyw niesie ze sobą wiele korzyści – wydaje się, że niewiele osób ma co do tego wątpliwości. W praktyce bywa jednak różnie, a przecież sięgając po owoce dostarczamy do organizmu mnóstwo witamin i przeciwutleniaczy!

Przeciwutleniacze, a wśród nich witamina C i E (jedne z najlepiej poznanych antyoksydantów) stanowią ochronę naszego organizmu – same nie budują tkanek, ale regulują nasze funkcjonowanie.

Ich zadaniem jest ochrona przed „wolnymi rodnikami”, które przyspieszają również procesy starzenia. Wolne rodniki występują w każdym żywym organizmie. Mają bardzo wysoką aktywność chemiczną – utleniają każdy związek, z którym mają kontakt. W ten sposób mogą działać niszcząco na nasze białka, błony komórkowe, a nawet DNA! Jeżeli zjadamy odpowiednią ilość warzyw i owoców, nie stanowią dla nas zagrożenia. Dlaczego? Zamiast łączyć się ze składnikami budującymi nasz organizm, łączą się z krążącymi w tkankach przeciwutleniaczami!

W ten sposób, odpowiednio dobrana żywność może sprawić, że negatywne procesy zostają spowolnione! Jest to dla nas naturalna profilaktyka przeciwstarzeniowa, czyli codzienna terapia anti-ageing. Składniki te są również kluczowe dla naszego mózgu – a przecież to właśnie mózg decyduje o tym, czy damy radę pracować dłużej i efektywniej, czy jednak lepiej zwolnić obroty i oszczędzić cenne składniki na później.


Zdrowe nawyki przy biurku


Korzyści z włączenia do codziennej diety warzyw i owoców jest wiele. Te, dotyczące motywacji, energii, pracy mózgu – szczególnie przemawiają za dostarczaniem zdrowych przekąsek do biura, np. jako benefit pracowniczy. Coraz więcej managerów HR i pracodawców idzie również o krok dalej, rozpoczynając projekty i programy edukacyjne dotyczące prawidłowego odżywiania w miejscu pracy.
 

Warto przypomnieć raz jeszcze - warzywa i owoce w pracy poprawiają nawodnienie, dostarczają niezbędnych witamin i składników mineralnych oraz błonnika, a także ważnych substancji bioaktywnych. Zapewnienie dostępu do tych produktów pracownikom wydaje się więc być doskonałym rozwiązaniem, które przełoży się także na jakość ich pracy, a przy okazji pozwoli na budowanie marki odpowiedzialnego pracodawcy.

 

*Źródło statystyk: Selected aspects of absence at work and work-related health problems in Polish enterprises, M. Pęciłło, The International Journal of Occupational Safety and Ergonomics, 2015

 

Źródło: EdukacjaŻywieniowa.PL we współpracy z Take a Fruit – owoce do biura

Newseria Biznes


POWIĄZANE

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o finansowaniu Wspólnej Polityki Rolnej - ...

Od początku lipca ma zacząć obowiązywać handlowa część umowy o wolnym handlu mię...

Do 18 czerwca br. na terytorium Polski wykryto 34 ogniska ASF oraz ponad 340 prz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę