BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

OX2 oficjalnie otwiera Farmę Wiatrową Grajewo

29 maja 2023
OX2 oficjalnie otwiera Farmę Wiatrową Grajewo

12 turbin wiatrowych o łącznej mocy 40 MW zasilać będzie rocznie około 40 tys. gospodarstw domowych. 25 maja odbyło się oficjalne otwarcie Farmy Wiatrowej Grajewo na Podlasiu. To druga w Polsce farma wiatrowa zrealizowana przez OX2, czołowego dewelopera OZE oraz lidera pod względem przeprowadzonych inwestycji wiatrowych w Europie. To kolejny krok firmy na drodze do budowania zrównoważonej przyszłości poprzez zwiększanie dostępu do energii odnawialnej.

Zlokalizowane w gminie Grajewo wiatraki będą wytwarzać czystą energię z wiatru, a ich szacowana roczna produkcja wynosić będzie ok. 130,6 GWh. Przy założeniu średniego rocznego zużycia energii przez gospodarstwo domowe na poziomie około 3500 kWh – cała farma będzie mogła zasilić rocznie nawet do 40 tys. gospodarstw.

 

WIATRAKI_GRAJEWO

 

W OX2 wiemy, że inwestując w rozwój odnawialnych źródeł energii, przyczyniamy się do tworzenia lepszej przyszłości ludzi i zdrowej planety. W Polsce jesteśmy obecni od 2019 r. Nasz portfel projektów wiatrowych liczy blisko 1000 MW mocy, z czego ponad 300 MW stanowią projekty zrealizowane, w trakcie budowy oraz przewidziane do budowy jeszcze w bieżącym roku. Farma Wiatrowa Grajewo to ważny, kolejny krok OX2 w kierunku wsparcia transformacji energetycznej w Polsce oraz ograniczenia emisji CO2 – mówi Katarzyna Suchcicka, dyrektor generalny OX2 w Polsce.

W regionach, w których firma OX2 rozwija inwestycje, angażuje się także we wsparcie lokalnej społeczności i rozwój infrastruktury. W Grajewie wybudowała 4,5 km dróg dojazdowych do turbin wiatrowych, wyremontowała 3,8 km istniejących dróg gminnych oraz wykonała wzmocnienie drogi powiatowej prowadzącej do miejscowości Boczki-Świdrowo o łącznej długości odcinków blisko 1,4 km. Dodatkowo, w związku z przyłączeniem realizowanej przez OX2 Farmy Wiatrowej Grajewo do operatora sieci PGE Dystrybucja Oddział Białystok, zmodernizowano stację GPZ Grajewo-Popowo. Dzięki temu Grajewo może pochwalić się jedną z największych i najnowocześniejszych inwestycji energetycznych na terenie północno-wschodniej Polski. Nowa stacja GPZ 110/15 kV GIS Grajewo 2 będzie służyła przez kolejne lata społeczności oraz podmiotom gospodarczym całego regionu, co przyczyni się do jego dalszego rozwoju.

Farma Wiatrowa Grajewo dostarczać będzie ok. 130,6 GWh zielonej energii rocznie z wiatru. W OX2 dbamy o zrównoważoną przyszłość oraz jesteśmy zaufanym partnerem i dobrym sąsiadem. Dlatego tak istotne było dla nas wsparcie lokalnej społeczności poprzez budowę i remont dróg oraz działania na rzecz kultury i edukacji. Sfinansowaliśmy modernizację sali komputerowej w Zespole Szkół Nr 2 w Grajewie oraz uczestniczyliśmy w wielu lokalnych imprezach kulturalnych i innych ważnych wydarzeniach w gminie. Wszelkie działania realizowaliśmy w ścisłej współpracy z mieszkańcami oraz władzami gminy i powiatu – dodaje Patryk Jarzębski, construction project manager w OX2.

Oficjalne otwarcie Farmy Wiatrowej Grajewo odbyło się 25 maja 2023 r. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele firmy, w tym dyrektor generalny OX2 w Polsce – Katarzyna Suchcicka oraz Patryk Jarzębski, construction project manager w OX2, a także przedstawiciele lokalnych władz: Stanisław Szleter – wójt gminy Grajewo, Tomasz Cebeliński – wicestarosta grajewski oraz Dariusz Latarowski – burmistrz miasta Grajewo.

***

OX2 rozwija, buduje i oferuje inwestorom lądowe oraz morskie farmy wiatrowe i farmy fotowoltaiczne. Firma oferuje także zarządzanie farmami wiatrowymi i słonecznymi po zakończeniu budowy. Portfel projektów deweloperskich OX2 obejmuje inwestycje wiatrowe oraz fotowoltaiczne zarówno własne, jak i nabyte w drodze przejęcia praw do projektu na różnych etapach rozwoju. Firma jest również aktywna w obszarze rozwoju technologii energetyki odnawialnej, takich jak wodór i magazynowanie energii. OX2 prowadzi działalność na jedenastu rynkach w Europie: w Szwecji, Finlandii, Estonii, Polsce, Rumunii, Francji, Hiszpanii, Grecji, na Litwie i Wyspach Alandzkich oraz we Włoszech. www.ox2.com

 

oprac. redakcja ppr.pl


POWIĄZANE

W przyszłym roku nadal będą funkcjonować państwowe programy wsparcia dla produce...

1 grudnia Bułgaria zniosła zakaz importu z Ukrainy czterech płodów rolnych (psze...

Zgodnie z przewidywaniami, paliwa na stacjach tanieją, ale dynamika obniżek w os...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę