aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Pan Grzegorze Jedamski rolnik/emeryt ma pierwszy sukces

15 marca 2023
Pan Grzegorze Jedamski rolnik/emeryt ma pierwszy sukces

Od samego początku ppr.pl wspiera naszego czytelnika, Pana Grzegorza Jedamskiego, który swoimi działaniami i rzetelnymi wyliczeniami usiłuje zwrócić uwagę, na niesprawiedliwośćspołeczną występująca wskutek nierównego traktowania rolników/emerytów w stosunku do pozostałych obywateli. Tym razem otrzymalismy od Pana Grzegorza taki oto list w którym czytamy:

Szanowna Redakcjo,

 z zadowoleniem przyjąłem oświadczenie poselskie Posła Tadeusza Tomaszewskiego w sprawie emerytur rolniczych. 
 
Posłowi Tadeuszowi Tomaszewskiemu i jego klubowi parlamentarnemu Lewica, należą się wielkie słowa podziękowania za okazaną wrażliwość społeczną wobec rolników/emerytów i zainteresowaniem się sprawą zaniżonych emerytur rolniczych - rolnicy powinni pamiętać, iż klub parlamentarny Lewica złożył w Sejmie poprawkę do procedowanej ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, wnosząc o wyższą emeryturę podstawową w ustawie, proponując by wynosiła ona 100 % a nie 90 %.
 
Poniżej treść oświadczenia Pana posła Tadeusza Tomaszewskiego opublikowana na strona Sejmu RP
 

Wypowiedzi na posiedzeniach Sejmu
Posiedzenie nr 73 w dniu 08-03-2023

Oświadczenia.

Poseł Tadeusz Tomaszewski (tekst niewygłoszony):

    Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Moje dzisiejsze oświadczenie dotyczyć będzie zaniżonych emerytur rolniczych. W świetle doniesień przedstawianych w mediach, głównie za sprawą pana Grzegorza Jedamskiego - rolnika, który pobiera emeryturę rolniczą, wyłania się problem wypłacania przez wiele lat zaniżonych emerytur rolniczych z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

    Pan Grzegorz od dłuższego czasu stara się o równe i sprawiedliwe traktowanie rolników w wypłatach świadczenia emerytalnego z KRUS. Jak wyliczył, najnowsza nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników z 1990 r. powoduje, że ok. 90% rolników emerytów otrzyma od marca br. emeryturę w wysokości poniżej progu minimum socjalnego.

    W mailu skierowanym przez pana Grzegorza do pana premiera z dnia 7 lutego br. szczegółowo wylicza on i uzasadnia wartość zaniżonych emerytur, mając nadzieję, że zaistniała sytuacja wynikła z wdrożenia błędnego naliczania wskaźnika wymiaru emerytury uzupełniającej na skutek błędnej interpretacji niniejszej ustawy, a nie celowego działania KRUS mającego na celu zmniejszenie wypłacanych kwot emerytom dla oszczędności budżetowych.

    Zwraca się do rządu RP i zarządu KRUS o niezwłoczne wypłacenie emerytom należnych wyrównań z tytułu błędnego obliczania wskaźnika emerytury uzupełniającej wszystkim rolnikom emerytom, którzy przekroczyli poziom ponad 20 lat składkowych.

    Podnosi również kwestię nierównego traktowania rolników emerytów z emerytami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

    ZUS z urzędu wypłaca swoim emerytom wyrównania z tytułu zmniejszonych emerytur, które były wypłacane w zmniejszonej wysokości na skutek błędnego obliczenia wysokości należnej emerytury przez ZUS, a KRUS nie.

    Proszę szanownego pana ministra rolnictwa i rozwoju wsi o zainteresowanie się sprawą zawartą w oświadczeniu.

informacja własna ppr.pl


POWIĄZANE

Podczas ostatniego posiedzenia grupy roboczej „Zdrowie Roślin” Copa – Cogeca wsz...

Sekretariat Prezesa Zarządu ZPPM, Pana Marcina Hydzika,  przesyłał do Pierwszego...

W czwartek Parlament Europejski udzielił absolutorium Komisji, wszystkim agencjo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę