aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Paradoks Parlamentu Europejskiego

16 września 2022
Paradoks Parlamentu Europejskiego

Nie możemy pomijać bioenergii i liczyć na 45% energii odnawialnej w 2030r! 14 września 2022, przedwczoraj, Parlament Europejski głosował nad raportem posła Markusa Pieper (PPE, DE) proponujący rewizję unijnej dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energii (RED III). Rola i miejsce bioenergii stałej (biomasa leśna) i bioenergii płynnej (biopaliwa) znalazło się w centrum stereotypowej debaty, dalekiej od przyziemnych realiów, pozostawiając eurodeputowanych zajmując stanowisko nie do utrzymania, głównie dla europejskiego sektora biomasy leśnej.

Po pierwsze fakty – obecnie prawie 60% całej energii odnawialnej produkowanej w UE pochodzi z zrównoważona biomasa, prawie wyłącznie pozyskiwana w Europie. Dla wielu Europejczyków bioenergia jest popularnym, niedrogim i lokalnym źródłem energii. Ta obserwacja jest jeszcze bardziej prawdziwa, ponieważ początek inwazji na Ukrainę i ogólny wzrost cen energii.

Jest zatem jasne, że aby osiągnąć przegłosowany cel 45% energii odnawialnej do 2030 r.,

UE nie może osiągnąć swojego celu bez optymalnej mobilizacji swojego pierwszego źródła energii odnawialnej energia! Jest to jednak mieszany sygnał, który Parlament Europejski zdecydował się wysłać dziś, zwłaszcza w branży biomasy stałej.

Koniec wsparcia finansowego „pierwotnej biomasy”, ograniczenie energii odnawialnej w UE celów na poziomie 2017-2022 i proponowane przez eurodeputowanych stopniowe wycofywanie się jest ciosem w twarzą tysięcy właścicieli lasów i producentów bioenergii.

Decyzja ta lekceważy podstaw realiów gospodarki leśnej, ponieważ niemal każda operacja pozyskania i pielęgnacji skutkuje usuwanie „pierwotnej biomasy” z lasów. Pominięcie biomasy „pierwotnej drzewnej” również byłoby oznacza pozostawienie pozostałości w lesie do rozkładu, uwalniając taką samą ilość CO2 jak gdyby byłyby wykorzystywane do celów energetycznych bez korzyści z zastępowania paliw kopalnych – nie wspominając o zwiększone ryzyko pożarów lasów.

Takie podejście wpłynie nie tylko na produkcję i dostawy bioenergii, ale także na całość łańcuch wartości biomasy. Przepisy miałyby również wpływ na użytkowników końcowych, którzy polegają na biomasie, aby: zapewniają stabilne, opłacalne i zrównoważone źródło ciepła i energii.

Jeśli chodzi o biopaliwa oparte na uprawach, Copa i Cogeca z zadowoleniem przyjmują odrzucenie przez posłów większości szkodliwe poprawki zawarte we wniosku.

Parlament Europejski postanowił: prowadzić stabilną i przewidywalną politykę. Rzeczywiście, certyfikowane zrównoważone biopaliwa oparte na uprawach są: efektywnym dla rozwiązań do dekarbonizacji transportu. Potrzebne są programy badawcze i innowacyjne nadal oferować rozwiązania w sektorach, w których elektryfikacja nie jest możliwa. Oparte na uprawie biopaliwa generują żywność, pasze i paliwa oraz miejsca pracy na obszarach wiejskich. Komisja Europejska regularnie potwierdza, że produkcja biopaliw w UE jest zrównoważona.

Copa i Cogeca oczekują zatem reakcji państw członkowskich w kwestii solidnej bioenergii i potwierdzenie stanowiska posłów do Parlamentu Europejskiego w sprawie biopaliw ciekłych nadchodzącej TRILOGUES (Formalne posiedzenie trójstronne, bardziej znane jako trilog, to rodzaj spotkania stosowanego w procesie legislacyjnym Unii Europejskiej

e-mk/ppr.pl na podst źródło: COPA & COGECA


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę