Parlament Europejski nie rozwiązuje obaw sektorów rolnych

18 września 2022
Parlament Europejski nie rozwiązuje obaw sektorów rolnych

Wylesianie – Parlament Europejski zwiększa złożoność przepisów, nie rozwiązując przy tym głównych obaw zgłaszanych przez dotknięte sektory

Parlament Europejski przyjął w zeszłym tygodniu na posiedzeniu plenarnym swoje sprawozdanie w sprawie wylesiania, wysyłając silny sygnał lekceważenia obaw zgłaszanych przez dotknięte sektory. Przegłosowany tekst rzeczywiście zawiera poprawki, które doprowadzą do większej złożoności i zakłóceń w łańcuchu dostaw.

Copa i Cogeca wspierają walkę z tym niszczącym na całym świecie zjawiskiem i rozumieją potrzebę pilnych działań. Ta walka z wylesianiem powinna być jednak prowadzona w sposób, który nie zagraża konkurencyjności sektora rolno-spożywczego i leśnego UE, nie zakłóca dostaw towarów ani nie wpływa na ceny żywności i bezpieczeństwo żywnościowe.

Copa i Cogeca zaapelowały przeciwko umieszczaniu kukurydzy na liście odnośnych produktów w ramach tego rozporządzenia. W czasie, gdy stoimy w obliczu ostrego kryzysu na rynkach rolno-spożywczych na szczeblu UE i światowym, kiedy producenci zbóż i zwierząt gospodarskich znajdują się pod dużą presją, Parlament Europejski postanawia nałożyć na nich jeszcze większe obciążenia finansowe i administracyjne. Komisja w swojej ocenie skutków wyraźnie wskazała, że gdyby kukurydza została objęta zakresem rozporządzenia, „wymagałoby to bardzo dużego wysiłku i znacznego obciążenia finansowego i administracyjnego, przy ograniczonym zwrocie pod względem ograniczenia wylesiania spowodowanego konsumpcją w UE”.

Z drugiej strony ubolewamy nad brakiem cukru trzcinowego w zaproponowanej przez Parlament Europejski liście produktów. Cukier trzcinowy jest jednym z dziesięciu najczęściej sprzedawanych towarów rolnych na świecie i jest uprawą tropikalną, w przypadku której zapotrzebowanie na grunty konkuruje w niektórych krajach z tropikalnymi lasami i ekosystemami.

Szczególnie niepokojąca jest przyjęta poprawka dotycząca identyfikowalności, a dokładniej aspekt identyfikowalności do działki, który jest obecnie niewykonalny do wdrożenia, właśnie dla drobnych rolników. Ten aspekt będzie miał istotny wpływ na łańcuchy dostaw, utrudniając dostępność towarów.

Parlament Europejski uwzględnił w sprawozdaniu wiele propozycji bez odpowiedniej oceny wpływu ich realizacji w terenie. Takimi przykładami są definicje, głównie definicja degradacji lasów, która powinna być wykonalna i zgodna z zaleceniami FAO, a tym samym dostosowana do różnorodności lasów na całym świecie. Walka z wylesianiem poza granicami UE będzie działać tylko wtedy, gdy uda nam się zaangażować inne kraje, dlatego definicje i zrozumienie różnorodności lasów na świecie i sytuacji lokalnych mają ogromne znaczenie.

Copa i Cogeca mają nadzieję, że kontynuacja prac nad tymi aktami w rozmowach trójstronnych rozwiąże przedstawione powyżej obawy. Jesteśmy gotowi nawiązać współpracę ze wszystkimi instytucjami, aby wniosek w sprawie wylesiania był rzeczywiście dostosowany do celów wyznaczonych przez Komisję, co zagwarantuje, że wszelkie nałożone dodatkowe przepisy zapewnią równe warunki działania dla unijnych rolników, właścicieli lasów i ich spółdzielni oraz uwzględnić złożoność globalnych łańcuchów dostaw.

źródło: Copa i Cogeca


POWIĄZANE

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje o zmianach w zasadach przyzn...

Kontynuujemy cykl webinariów „Dotacje dla rolnictwa”. Na pierwsze w 2023 roku sp...

Do 7 lutego 2023 r., czyli o tydzień dłużej niż zakładano, producenci trzody chl...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę