Parlament Europejski potwierdza swoje poparcie dla nowej WPR, teraz trzeba rozwiać ostatnie wątpliwości

3 grudnia 2021
Parlament Europejski potwierdza swoje poparcie dla nowej WPR, teraz trzeba rozwiać ostatnie wątpliwości

Po ponad trzech latach trudnych i skomplikowanych negocjacji Copa i Cogeca z radością przyjmują informację o tym, że Parlament Europejski na czas przyjął przyszłą WPR. Około 70% oddanych głosów było za trzema rozporządzeniami przyszłej WPR - co jest jasnym potwierdzeniem Parlamentu UE, że popiera on kompromis, który udało się wypracować w czerwcu w czasie rozmów trójstronnych. Jednak to głosowanie nie oznacza końca procesu, gdyż wciąż pozostaje do zrealizowania klika kwestii zanim nowa WPR będzie operacyjna. Wiele niepewności wciąż wzbudza harmonogram, spójność i sama implementacja - zarówno na poziomie UE, jak i na poziomie krajowym.

Głosowanie 23. listopada nad ramami nowej WPR, które odbyło się w Strasbourgu jest kolejnym etapem procesu prowadzącego do powstania WPR 2023-2027. Głosowanie nad kompromisem wypracowanym w czasie rozmów trójstronnych prowadzonych wiosną 2021 roku dołączyło do przedstawionej przez Komisję propozycji nowe wymagania w zakresie środowiska, klimatu i wymiaru społecznego. W rzeczywistości, 15 z 22 wskaźników rezultatu zdefiniowanych w nowej WPR dotyczy wymiaru środowiskowego. Będzie to stanowić prawdziwe wyzwanie dla europejskiej społeczności rolniczej. W tej chwili kluczowe znaczenie ma gotowość i antycypacja. Bardzo ważnym było jednak, aby Parlament Europejski potwierdził obrany kierunek. Teraz państwa członkowskie muszą stworzyć praktyczne, łatwe do zrozumienia i realistyczne pod kątem ich wdrażania środki, które pomogą rolnikom w realizacji tych niełatwych celów.

W reakcji na wyniki głosowania Christiane Lambert, przewodnicząca Copa, powiedziała: „W dniu dzisiejszym (23. listopada) Parlament Europejski dał rolnikom i ich spółdzielniom narzędzie polityczne pozwalające im na kontynuowanie wysiłków w zakresie większej zrównoważoności. Nowe wymagania w kwestiach klimatycznych, społecznych i środowiskowych, które znalazły się w nowo przyjętej WPR są swoistą ewolucją w zakresie rolniczych zobowiązań dotyczących tego, aby produkować w sposób bardziej zrównoważony. Będzie to wymagało znaczących wysiłków w momencie, kiedy stoi przed nami wiele wyzwań krótkoterminowych i musimy mierzyć się z niepewnością, co zagraża konkurencyjności naszego sektora. Teraz liczymy na władze krajowe oraz na Komisję Europejską, aby szybko przyjęły plany strategiczne WPR".

To głosowanie, jeśli zostanie potwierdzone przez Parlament Europejski na początku grudnia, będzie oznaczało koniec unijnego procesu legislacyjnego. Jednak wciąż pozostaje kilka pytań, na które w najbliższych tygodniach i miesiącach trzeba odpowiedzieć, tak aby nakreślić pełne ramy WPR. Aby skorzystać ze wszystkich nadarzających się okazji, należy zadbać o to, aby porozumienie osiągnięte w kwestii WPR było spójne z innymi unijnymi politykami. Istotnym jest, aby na poziomie brukselskim prace były prowadzone we właściwym tempie, a cały pakiet został gładko zaakceptowany. WPR w takiej formie, w jakiej została dziś przegłosowana przyczynia się do zwiększonej zrównoważoności i wydajności - z punktu widzenia środowiska, klimatu oraz dobrostanu zwierząt. Nikt nie powinien pozostawać z tyłu w czasie tej tranzycji, a już zwłaszcza nie rolnicy.

Dla Ramona Armengola, przewodniczącego Cogeca, „krajowe plany strategiczne muszą poważnie rozważyć przyszłość inwestycji w rolnictwo i innowacje, ponieważ będziemy musieli wyżywić Europę jutra. Inwestycje będą dla rolników i ich spółdzielni kluczem w ramach przyszłej WPR, aby mogli zwiększyć średnią wydajność oraz zrównoważoność swoich holdingów. Krajowe plany strategiczne powinny wzmacniać rolę oraz narzędzia przypisane organizacjom producenckim - takim jak spółdzielnie - aby mogły zdywersyfikować produkcję, ograniczyć koszty i podjąć się realizacji wspólnych ambitnych celów. Z tego powodu środki współpracy w ramach rozwoju obszarów wiejskich są tak ważne dla społeczności rolniczej".

 

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

W ubiegły czwartek Sejm przyjął zmianę ustawy o płatnościach i przywrócił Uzupeł...

W dniu 5 stycznia 2022 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska udzieliło odpowiedzi...

W związku z aktualną sytuacją epizootyczną dotyczącą wirusa ASF w Polsce władze ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę