aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Parlament UE zatwierdza przedłużenie liberalizacji handlu dla Ukrainy

26 kwietnia 2024
Parlament UE zatwierdza przedłużenie liberalizacji handlu dla Ukrainy

Przy 428 głosach za, 131 przeciw i 44 wstrzymujących się, posłowie poparli przedłużenie zawieszenia ceł przywozowych i kontyngentów na ukraińskie produkty rolne o kolejny rok, do 5 czerwca 2025 r., aby wesprzeć ten kraj w obliczu trwającej brutalnej wojny z Rosją.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem Komisja może podjąć szybkie działania i nałożyć wszelkie środki, które uzna za konieczne, jeśli wystąpią znaczące zakłócenia na rynku UE lub na rynkach jednego lub większej liczby państw członkowskich UE z powodu importu z Ukrainy (np. pszenicy). W ramach wzmocnionych środków ochronnych mających na celu ochronę unijnych rolników, Komisja może uruchomić “hamulec bezpieczeństwa” dla szczególnie wrażliwych produktów rolnych (drobiu, jaj, cukru, owsa, kaszy, kukurydzy i miodu. Jeśli import tych produktów przekroczy średnią wielkość importu odnotowaną w drugiej połowie 2021 r. oraz w całym 2022 i 2023 r., cła mogą zostać ponownie nałożone. W ramach porozumienia w sprawie tych nowych zasad, Komisja zobowiązała się do szybkiego rozpoczęcia rozmów z Ukrainą w sprawie stałej liberalizacji handlu i ścisłego zaangażowania Parlamentu w ten proces.

Sandra Kalniete (EPL, LV), sprawozdawczyni w tej sprawie, powiedziała: "Przedłużenie działania instrumentów wsparcia handlu potwierdza solidarność UE z Ukrainą w obliczu rosyjskiej agresji. To głosowanie jednocześnie wzmocni odporność gospodarczą Ukrainy i ochroni interesy europejskich rolników. Dotrzymamy naszych obietnic - będziemy wspierać Ukrainę aż do jej zwycięstwa militarnego i przystąpienia do UE i NATO."

Rada będzie teraz musiała formalnie zatwierdzić rozporządzenie. Obecne środki handlowe wygasają 5 czerwca 2024 r., a nowe rozporządzenie powinno wejść w życie natychmiast po tej dacie

Układ o stowarzyszeniu UE-Ukraina, w tym pogłębiona i kompleksowa strefa wolnego handlu, zapewnił ukraińskim przedsiębiorstwom preferencyjny dostęp do rynku UE od 2016 roku. Po rozpoczęciu przez Rosję wojny agresywnej, w czerwcu 2022 r. UE wprowadziła autonomiczne środki handlowe (ATM), które umożliwiają bezcłowy dostęp dla wszystkich ukraińskich produktów do UE. Środki te zostały przedłużone o rok w 2023 r., a w styczniu Komisja Europejska zaproponowała przedłużenie zawieszenia na kolejny rok z dodatkowymi zabezpieczeniami w celu ochrony rynku UE. Podczas negocjacji Rada i Parlament dodały więcej środków w celu ochrony unijnych rolników. W przypadku Mołdawii Parlament zdecydował niedawno o przedłużeniu podobnego wsparcia o kolejny rok.

oprac, e-mk,ppr.pl


POWIĄZANE

W odpowiedzi na pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zwrotu poda...

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...

Przedstawiciele branży mleczarskiej będą mogli zaprezentować swoje produkty na t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę