aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Parlament zatwierdza przegląd wspólnej polityki rolnej UE

26 kwietnia 2024
Parlament zatwierdza przegląd wspólnej polityki rolnej UE

Posłowie przyjęli zmiany we wspólnej polityce rolnej (WPR), aby zmniejszyć obciążenia administracyjne dla rolników w UE.

W środę Parlament zatwierdził przegląd rozporządzenia w sprawie planów strategicznych WPR i rozporządzenia horyzontalnego WPR z 425 głosami do 130 przy 33 wstrzymujących się. Posłowie przyjęli projekt ustawy ze zmianami technicznymi zaproponowanymi przez Radę i zatwierdzonymi przez parlamentarną Komisję Rolnictwa 15 kwietnia 2024 r.

Rozporządzenie musi teraz zostać zatwierdzone przez Radę. Belgijska prezydencja w Radzie poinformowała Parlament, że jeśli posłowie zatwierdzą wniosek w formie uzgodnionej przez Specjalny Komitet ds. Rolnictwa w Radzie, Rada przyjmie ten sam tekst.

Po zatwierdzeniu przez Radę, ustawa zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym UE i natychmiast wejdzie w życie. Rolnicy będą już mogli stosować zmienione "uwarunkowania" środowiskowe do swoich wniosków o wsparcie finansowe UE w 2024 roku.

Przegląd WPR zmienia zasady dotyczące trzech "uwarunkowań" środowiskowych, których rolnicy muszą przestrzegać, aby otrzymać finansowanie. Zapewnia również krajom UE większą elastyczność w przyznawaniu zwolnień ze standardów WPR w przypadku problemów z ich stosowaniem oraz w przypadku problemów spowodowanych ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Małe gospodarstwa poniżej 10 hektarów byłyby zwolnione z kontroli i kar za nieprzestrzeganie zasad WPR.

Aby przyspieszyć przyjęcie środków, Parlament zgodził się na rozpatrzenie sprawy w tzw. trybie pilnym.

Parlament zdecydował we wtorek o niezgłaszaniu sprzeciwu wobec wniosku Komisji uzupełniającego pakiet upraszczający WPR. Zgodnie z tekstem, państwa członkowskie będą miały większą swobodę w stosowaniu wymogu WPR, aby utrzymać stosunek trwałych użytków zielonych do użytków rolnych powyżej 5% w porównaniu do 2018 r. (GAEC 1).

oprac, e-mk,ppr.pl źródło: europa.eu/


POWIĄZANE

W odpowiedzi na pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zwrotu poda...

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...

Przedstawiciele branży mleczarskiej będą mogli zaprezentować swoje produkty na t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę