Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

PE: głosowanie, które nikogo nie powinno zadowolić

3 września 2023
PE: głosowanie, które nikogo nie powinno zadowolić

Ustawa o przywracaniu przyrody: głosowanie, które nikogo nie powinno zadowolić i które nie powoduje, że prawo będzie bardziej przyjazne dla rolników

Copa i Cogeca wyraziły się w zeszłym tygodniu jasno w Strasburgu: możemy zająć się przywracaniem przyrody, ale będzie to niezwykle skomplikowane, jeśli będziemy musieli zastosować prawo dotyczące przywracania przyrody zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej.

Posłowie do Parlamentu Europejskiego zgromadzeni na sesji plenarnej w Strasburgu ostatecznie zdecydowali, po kontrowersyjnym głosowaniu, aby zgodzić się ze stanowiskiem Rady i ostatecznie sprzeciwili się – niewielką większością zaledwie 12 głosów – całkowitemu odrzuceniu wniosku. Pomimo ulepszeń wprowadzonych do rozdziału dotyczącego rolnictwa w niniejszym wniosku, ustawa ta pozostaje zasadniczo źle przygotowana, pozbawiona budżetu i niemająca zastosowania dla rolników i właścicieli lasów.

Głosowanie plenarne Parlamentu Europejskiego stanowiło kluczowy krok w procesie nowelizacji tej ustawy. Po trzech nieudanych próbach w komisjach parlamentarnych posłowie ostatecznie zdecydowali się poprzeć ogólne podejście zaproponowane przez Radę. Wynik tego głosowania jest na tyle rzadki, że zasługuje na podkreślenie i pokazuje, że podejście Komisji Europejskiej doprowadziło do podziałów, nakłdania kar i fforsowania jednej ideologii. Jeżeli ktokolwiek powinien wziąć odpowiedzialność za dzisiejszą porażkę, za tekst, który powinien lub mógł zostać naruszony, jest to Komisja.

Dzisiejsze głosowanie wyznacza początek nowego procesu dotyczącego tego tekstu wraz z otwarciem rozmów trójstronnych, po których nie można wiele oczekiwać ani mieć na nie wpływu i wielkich nadziei, ponieważ nie rozwiążą one podstawowych problemów związanych z tym wnioskiem, poczynając od jego wyraźnego braku środków finansowych i niemożliwości do zastosowania.

Ostatecznie szanse na to, że cele wyznaczone przez Komisję zostaną osiągnięte zgodnie z naszymi oczekiwaniami, są niewielkie. Z tej inicjatywy nie wyłoni się żaden zwycięzca, ale na naszych obszarach wiejskich będzie wielu przegranych, począwszy od najmniejszych i najsłabszych struktur gospodarczych. Dlatego wszystkie organizacje członkowskie Copa i Cogeca zachowają czujność podczas negocjacji trójstronnych w nadchodzących miesiącach, aby zapewnić przestrzeganie wszelkich zasad równości i pomocy w stanowieniu prawa.

oprac, e-mk, ppr.pl na podst źródło: COPA i COGECA


POWIĄZANE

Ponad 90 proc. firm spodziewa się, że ten czynnik będzie odgrywać coraz większą ...

Ogrom wrażeń, niemal 200 wystawców z ponad 30 krajów, dziesiątki godzin rozmów b...

W jakim stopniu większa dostępność kredytów przekłada się na popyt na mieszkania...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę