BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

Pełnomocnik ds. ochrony zwierząt przy premierze-niepotrzebny

17 stycznia 2023
Pełnomocnik ds. ochrony zwierząt przy premierze-niepotrzebny

Jak informuje ZZR KORONA, 6 grudnia 2022r. Prezes Rady Ministrów zarządzeniem nr 410 ustanowił funkcję pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. ochrony zwierząt. Zakresy zadań obu pełnomocników w znacznej części się pokrywają, ponieważ 26 czerwca 2020 r. ówczesny Minister Rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, powołał Pełnomocnika Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi do spraw ochrony zwierząt.

W związku z tym faktem, 16 stycznia 2023r. Związek Zawodowy Rolnictwa "Korona" reprezentowany przez Alinę Ojdanę i Daniel Alain Korona - były prezes Elewarru wystąpili do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego o uchylenie zarządzenie nr 410 dot. ustanowienia pełnomocnika premiera ds. ochrony zwierząt.

We wniosku wskazali, że powołanie kolejnej instytucji pełnomocnika ds. zwierząt jest jedynie dublowaniem już istniejącego stanowiska w Ministerstwie Rolnictwa, wiąże się z dodatkowymi niepotrzebnymi kosztami, a ponadto sprawia wrażenie, że do końca nie zrezygnowano z niechlubnej „piątki dla zwierząt”.

Korzystniejsze dla zwierząt niż tworzenie dodatkowego stanowiska, byłoby przeznaczenie równowartości środków finansowych przeznaczonych na tę funkcję na rzecz schroniska dla zwierząt.

Zarządzeniem nr 24 Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26 czerwca 2020 roku powołano stanowisko Pełnomocnika Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi do spraw ochrony zwierząt, do których zadań należy:

1) opiniowanie projektów aktów prawnych w zakresie ochrony zwierząt oraz dobrostanu zwierząt;

2) analiza, ocena i monitorowanie funkcjonowania przepisów w zakresie ochrony zwierząt oraz dobrostanu zwierząt;

3) identyfikacja najważniejszych problemów w zakresie ochrony zwierząt oraz dobrostanu zwierząt i przedkładanie Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi propozycji ich rozwiązania;

4) współpraca z organizacjami społecznymi, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt oraz organizacjami zrzeszającymi rolników i hodowców zwierząt;

5) współpraca z jednostkami samorządu terytorialnego obejmująca ich zadania w zakresie ochrony zwierząt;

6) promowanie pozytywnych zachowań wobec zwierząt.
POWIĄZANE

W przyszłym roku nadal będą funkcjonować państwowe programy wsparcia dla produce...

1 grudnia Bułgaria zniosła zakaz importu z Ukrainy czterech płodów rolnych (psze...

Zgodnie z przewidywaniami, paliwa na stacjach tanieją, ale dynamika obniżek w os...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę