EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900
aAGROTECH_bilboard

Pełnomocnik ds. ochrony zwierząt przy premierze-niepotrzebny

17 stycznia 2023
Pełnomocnik ds. ochrony zwierząt przy premierze-niepotrzebny

Jak informuje ZZR KORONA, 6 grudnia 2022r. Prezes Rady Ministrów zarządzeniem nr 410 ustanowił funkcję pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. ochrony zwierząt. Zakresy zadań obu pełnomocników w znacznej części się pokrywają, ponieważ 26 czerwca 2020 r. ówczesny Minister Rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, powołał Pełnomocnika Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi do spraw ochrony zwierząt.

W związku z tym faktem, 16 stycznia 2023r. Związek Zawodowy Rolnictwa "Korona" reprezentowany przez Alinę Ojdanę i Daniel Alain Korona - były prezes Elewarru wystąpili do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego o uchylenie zarządzenie nr 410 dot. ustanowienia pełnomocnika premiera ds. ochrony zwierząt.

We wniosku wskazali, że powołanie kolejnej instytucji pełnomocnika ds. zwierząt jest jedynie dublowaniem już istniejącego stanowiska w Ministerstwie Rolnictwa, wiąże się z dodatkowymi niepotrzebnymi kosztami, a ponadto sprawia wrażenie, że do końca nie zrezygnowano z niechlubnej „piątki dla zwierząt”.

Korzystniejsze dla zwierząt niż tworzenie dodatkowego stanowiska, byłoby przeznaczenie równowartości środków finansowych przeznaczonych na tę funkcję na rzecz schroniska dla zwierząt.

Zarządzeniem nr 24 Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26 czerwca 2020 roku powołano stanowisko Pełnomocnika Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi do spraw ochrony zwierząt, do których zadań należy:

1) opiniowanie projektów aktów prawnych w zakresie ochrony zwierząt oraz dobrostanu zwierząt;

2) analiza, ocena i monitorowanie funkcjonowania przepisów w zakresie ochrony zwierząt oraz dobrostanu zwierząt;

3) identyfikacja najważniejszych problemów w zakresie ochrony zwierząt oraz dobrostanu zwierząt i przedkładanie Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi propozycji ich rozwiązania;

4) współpraca z organizacjami społecznymi, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt oraz organizacjami zrzeszającymi rolników i hodowców zwierząt;

5) współpraca z jednostkami samorządu terytorialnego obejmująca ich zadania w zakresie ochrony zwierząt;

6) promowanie pozytywnych zachowań wobec zwierząt.
POWIĄZANE

W pierwszy dzień wiosny, tj. 21 marca br., w godzinach od 9:00 do 15:00 odbędzie...

Szkoły ponadpodstawowe znów zawalczą o Puchar Polski w Rolnictwie Precyzyjnym!  ...

28. edycja targów rolniczych Agrotech była prezentacją najnowszych osiągnięć bra...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę