aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

AGROMEX : DRAMATYCZNY APEL W OBRONIE MIEJSC PRACY

6 czerwca 2023
AGROMEX : DRAMATYCZNY APEL  W OBRONIE MIEJSC  PRACY

My, Pracownicy Przedsiębiorstwa Rolno - Przemysłowego   „Agromax”  Spółki  z o.o. w Raciborzu  apelujemy o podjęcie decyzji w celu ratowania  miejsc pracy w naszym przedsiębiorstwie.

Wnosimy o przesunięcie okresu wydania nieruchomości rolnych od daty 14 czerwca 2023 r. o 12 miesięcy, z uwagi na potrzebę przygotowania zmian w Projekcie programu restrukturyzacji Gospodarstw Rolnych Rudnik oraz Tworków-Wojnowice, celem utworzenia projektowanych dwóch Ośrodków Produkcji Rolnej (OPR) do przetargu, do powierzchni ok. 1200 ha użytków rolnych z jednoczesnym przygotowaniem do rozdysponowania dla rolników indywidualnych również powierzchni ok. 1200 ha użytków rolnych.

 W obecnych ramach przygotowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa  Projektu programu restrukturyzacji majątku dzierżawionego, w związku z  zakończeniem z dniem 14 czerwca  b.r dzierżawy gruntów z Zasobu Skarbu Państwa, nastąpi powolna likwidacja naszego przedsiębiorstwa, co spowoduje utratę miejsc pracy dla blisko 80 pracowników. Praca ta stanowi dochód dla naszych rodzin, a dla większości jest jego jedynym źródłem utrzymania.

  My, Pracownicy mieliśmy nadzieję, że poprzez prowadzone negocjacje przez Zarząd naszej firmy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa uda się uzyskać rozwiązanie, które zabezpieczy  istnienie i dalszą działalność , a nam  miejsca pracy. Jednak obecna rzeczywistość takich wizji i nadziei nie przedstawia. Projektowane w Projekcie programu restrukturyzacji dwa Ośrodki Produkcji Rolnej z areałem użytków rolnych ok. 380 ha nie stanowią zabezpieczenia dla utrzymania i funkcjonowania Fermy Bydła Mlecznego w Wojnowicach i tym samym firmy.

 

gospodarstwo rolne Agromex

 

 Należy pamiętać, że do projektowanych dwóch OPR- ów przypisane są budynki i budowle, których  rolnicy indywidualni nie chcą. Przez 30 lat dzierżawy dbaliśmy o powierzony majątek, co zawsze było pozytywnie oceniane przez KOWR.

 Wielu z nas pamięta czas końca PGR -ów, a początki w nowej rzeczywistości też nie były łatwe. Spółka przejęła 243 pracowników ze świadczeniami z PGR oraz przez pewien czas administrowała blisko 500 mieszkaniami dla pracowników, emerytów i rencistów. Jednak to nasza firma pozwoliła nam nadal pracować w rolnictwie  na tym terenie i dała pracę wielu  młodym ludziom, którzy teraz wiążą  z nią przyszłość swoją i swoich rodzin oraz dla pracowników, którzy mają kilka lat do emerytury a na nową pracę nie mają szans.

 Poprzez naszą pracę i wielki wysiłek, dobrze utrzymywane grunty stanowią łakomy kąsek dla chętnych rolników do ich dzierżawy. Rozumiemy ich potrzeby i chęć oraz wolę rozwoju, ale prosimy i apelujemy, nie odbierajcie nam  prawa do pracy i istnienia w polskim rolnictwie.

Rolnicy,  miejsc pracy nam nie zapewnią!

 Nie chcemy ponownego powrotu do smutnej przeszłości !

Już raz to przeżywaliśmy !

Chcemy pracy, nie zasiłków !

My, Pracownicy Agromaxu, też jesteśmy rolnikami!


gospodarstwo rolne-agromex

 

 Dlatego powiększenie areału  użytków rolnych w projektowanych OPR-ach do poziomu ok. 1200 ha pozwoli nam na utrzymanie przy życiu Fermy Bydła Mlecznego  w Wojnowicach na ok. 1100 szt. bydła, w tym ok. 530 szt. krów mlecznych oraz zatrudnienia dla blisko 80 osób. Ferma Bydła Mlecznego jest naszą  dużą inwestycją, na którą wielu z nas pracowało. Jesteśmy największym producentem mleka w województwie  Śląskim.

  Dlatego nie pozwólcie, żeby Ferma Bydła Mlecznego została zlikwidowana z uwagi na brak gruntów do jej funkcjonowania.  W przeciwnym razie nikt tego  Wam i nam nie wybaczy ! 

My, nie mamy nic wspólnego z kapitałem zagranicznym,

My, jesteśmy polskimi rolnikami, którzy orzą, sieją i zbierają plony dla nas wszystkich.

 Do rozdysponowania dla rolników indywidualnych pozostanie następne blisko

50 procent dzierżawionych obecnie gruntów, tj. ok. 1200 ha.

 Wierzymy, że nasz apel spotka się z pozytywnym  Państwa przyjęciem i pełnym zrozumieniem. Nie pozwólcie  nam pozostać osamotnionym w tej słusznej sprawie !

  W związku z tym prosimy o spotkanie w powyższej sprawie z Panem Ministrem odpowiedzialnym za KOWR oraz z Panem Dyrektorem.                                                                         

 

Z poważaniem załoga

 (podpisy w załączeniu – tylko adresat)

 Do wiadomości:

- Pan Robert Telus

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

  ul. Wspólna 30, 00-930 Warszawa

 

- Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

  Oddział Terenowy w Częstochowie

  ul. Jana III Sobieskiego 7, 42-200 Częstochowa

 

- Pan Grzegorz Wysocki

  Przewodniczący Zarządu Głównego

  Związku Zawodowego Pracowników Rolnictwa w RP

  ul. św. Wincentego 92, 03-291 Warszawa

 

- Pan Piotr Nowak

  Zastępca Przewodniczącego ds. branż

  Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Solidarność

  Region Śląsko –Dąbrowski

  ul. Floriana 7, 40-286 Katowice

 

- Pan Mariusz Olejnik

  Prezes Zarządu Polskiej Federacji Rolnej

  ul Hoża 66/68, 00-682 Warszawa

 

 


POWIĄZANE

Czy kiedykolwiek doznałeś kontuzji podczas surfowania we Francji i potrzebowałeś...

Faktograf i IPI uruchamiają zasób dla dziennikarzy, opracowany po 18 miesiącach ...

We wtorek europosłowie ponownie wybrali Robertę Metsolę (EPP, MT) na przewodnicz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę