BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

AGROMEX : DRAMATYCZNY APEL W OBRONIE MIEJSC PRACY

6 czerwca 2023
AGROMEX : DRAMATYCZNY APEL  W OBRONIE MIEJSC  PRACY

My, Pracownicy Przedsiębiorstwa Rolno - Przemysłowego   „Agromax”  Spółki  z o.o. w Raciborzu  apelujemy o podjęcie decyzji w celu ratowania  miejsc pracy w naszym przedsiębiorstwie.

Wnosimy o przesunięcie okresu wydania nieruchomości rolnych od daty 14 czerwca 2023 r. o 12 miesięcy, z uwagi na potrzebę przygotowania zmian w Projekcie programu restrukturyzacji Gospodarstw Rolnych Rudnik oraz Tworków-Wojnowice, celem utworzenia projektowanych dwóch Ośrodków Produkcji Rolnej (OPR) do przetargu, do powierzchni ok. 1200 ha użytków rolnych z jednoczesnym przygotowaniem do rozdysponowania dla rolników indywidualnych również powierzchni ok. 1200 ha użytków rolnych.

 W obecnych ramach przygotowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa  Projektu programu restrukturyzacji majątku dzierżawionego, w związku z  zakończeniem z dniem 14 czerwca  b.r dzierżawy gruntów z Zasobu Skarbu Państwa, nastąpi powolna likwidacja naszego przedsiębiorstwa, co spowoduje utratę miejsc pracy dla blisko 80 pracowników. Praca ta stanowi dochód dla naszych rodzin, a dla większości jest jego jedynym źródłem utrzymania.

  My, Pracownicy mieliśmy nadzieję, że poprzez prowadzone negocjacje przez Zarząd naszej firmy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa uda się uzyskać rozwiązanie, które zabezpieczy  istnienie i dalszą działalność , a nam  miejsca pracy. Jednak obecna rzeczywistość takich wizji i nadziei nie przedstawia. Projektowane w Projekcie programu restrukturyzacji dwa Ośrodki Produkcji Rolnej z areałem użytków rolnych ok. 380 ha nie stanowią zabezpieczenia dla utrzymania i funkcjonowania Fermy Bydła Mlecznego w Wojnowicach i tym samym firmy.

 

gospodarstwo rolne Agromex

 

 Należy pamiętać, że do projektowanych dwóch OPR- ów przypisane są budynki i budowle, których  rolnicy indywidualni nie chcą. Przez 30 lat dzierżawy dbaliśmy o powierzony majątek, co zawsze było pozytywnie oceniane przez KOWR.

 Wielu z nas pamięta czas końca PGR -ów, a początki w nowej rzeczywistości też nie były łatwe. Spółka przejęła 243 pracowników ze świadczeniami z PGR oraz przez pewien czas administrowała blisko 500 mieszkaniami dla pracowników, emerytów i rencistów. Jednak to nasza firma pozwoliła nam nadal pracować w rolnictwie  na tym terenie i dała pracę wielu  młodym ludziom, którzy teraz wiążą  z nią przyszłość swoją i swoich rodzin oraz dla pracowników, którzy mają kilka lat do emerytury a na nową pracę nie mają szans.

 Poprzez naszą pracę i wielki wysiłek, dobrze utrzymywane grunty stanowią łakomy kąsek dla chętnych rolników do ich dzierżawy. Rozumiemy ich potrzeby i chęć oraz wolę rozwoju, ale prosimy i apelujemy, nie odbierajcie nam  prawa do pracy i istnienia w polskim rolnictwie.

Rolnicy,  miejsc pracy nam nie zapewnią!

 Nie chcemy ponownego powrotu do smutnej przeszłości !

Już raz to przeżywaliśmy !

Chcemy pracy, nie zasiłków !

My, Pracownicy Agromaxu, też jesteśmy rolnikami!


gospodarstwo rolne-agromex

 

 Dlatego powiększenie areału  użytków rolnych w projektowanych OPR-ach do poziomu ok. 1200 ha pozwoli nam na utrzymanie przy życiu Fermy Bydła Mlecznego  w Wojnowicach na ok. 1100 szt. bydła, w tym ok. 530 szt. krów mlecznych oraz zatrudnienia dla blisko 80 osób. Ferma Bydła Mlecznego jest naszą  dużą inwestycją, na którą wielu z nas pracowało. Jesteśmy największym producentem mleka w województwie  Śląskim.

  Dlatego nie pozwólcie, żeby Ferma Bydła Mlecznego została zlikwidowana z uwagi na brak gruntów do jej funkcjonowania.  W przeciwnym razie nikt tego  Wam i nam nie wybaczy ! 

My, nie mamy nic wspólnego z kapitałem zagranicznym,

My, jesteśmy polskimi rolnikami, którzy orzą, sieją i zbierają plony dla nas wszystkich.

 Do rozdysponowania dla rolników indywidualnych pozostanie następne blisko

50 procent dzierżawionych obecnie gruntów, tj. ok. 1200 ha.

 Wierzymy, że nasz apel spotka się z pozytywnym  Państwa przyjęciem i pełnym zrozumieniem. Nie pozwólcie  nam pozostać osamotnionym w tej słusznej sprawie !

  W związku z tym prosimy o spotkanie w powyższej sprawie z Panem Ministrem odpowiedzialnym za KOWR oraz z Panem Dyrektorem.                                                                         

 

Z poważaniem załoga

 (podpisy w załączeniu – tylko adresat)

 Do wiadomości:

- Pan Robert Telus

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

  ul. Wspólna 30, 00-930 Warszawa

 

- Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

  Oddział Terenowy w Częstochowie

  ul. Jana III Sobieskiego 7, 42-200 Częstochowa

 

- Pan Grzegorz Wysocki

  Przewodniczący Zarządu Głównego

  Związku Zawodowego Pracowników Rolnictwa w RP

  ul. św. Wincentego 92, 03-291 Warszawa

 

- Pan Piotr Nowak

  Zastępca Przewodniczącego ds. branż

  Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Solidarność

  Region Śląsko –Dąbrowski

  ul. Floriana 7, 40-286 Katowice

 

- Pan Mariusz Olejnik

  Prezes Zarządu Polskiej Federacji Rolnej

  ul Hoża 66/68, 00-682 Warszawa

 

 


POWIĄZANE

W przyszłym roku nadal będą funkcjonować państwowe programy wsparcia dla produce...

1 grudnia Bułgaria zniosła zakaz importu z Ukrainy czterech płodów rolnych (psze...

Zgodnie z przewidywaniami, paliwa na stacjach tanieją, ale dynamika obniżek w os...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę