Pewny partner w niepewnych czasach

8 grudnia 2020
Pewny partner w niepewnych czasach

Mimo narastającej niepewności na rynku Pronar pozostaje pewnym partnerem polskich rolników, przedsiębiorstw komunalnych i branży odpadowej. Największy w kraju producent maszyn rolniczych, komunalnych i recyklingowych nie tylko płynnie realizuje zamówienia, ale też bez przeszkód kontynuuje zaplanowane inwestycje. W przyszłym roku swoją premierę będzie miało kilkanaście nowych modeli maszyn, a w produkcji kół tarczowych spółka zamierza awansować na pozycję światowego wicelidera. Rolników niewątpliwie ucieszy też decyzja zarządu o nie podnoszeniu cen w nowym sezonie.

 

Obserwując obecną sytuację, postanowiliśmy zrobić wszystko co możliwe, żeby maksymalnie obniżyć koszty wytwarzania wyrobów przeznaczonych dla polskiego rolnictwa i – mimo wyższych kosztów niektórych składników produkcji – nie podnosić cen maszyn i przyczep, a jeśli to będzie możliwe, nawet je w niektórych przypadkach obniżyć – powiedział Sergiusz Martyniuk, prezes Rady Właścicieli Pronaru. – Zmniejszenie kosztów zamierzamy osiągnąć poprzez poszerzenie skali produkcji oraz jej dalszą automatyzację. Wzrost produkcji spowoduje rozłożenie kosztów stałych na większą liczbę wyrobów, a tym samym obniżenie kosztów jednostkowych.

 

Pozostanie na kursie stabilnego wzrostu w dobie obecnych zawirowań nie byłoby możliwe, gdyby nie strategiczne decyzje spółki sprzed wielu lat. W ich efekcie kluczowe komponenty maszyn oznaczonych charakterystycznym logo z trzema wektorami wytwarzane są od lat w fabrykach Pronaru. Konsekwentne nastawienie na produkcyjną samowystarczalność uczyniło z firmy nie tylko unikat w dobie przedsiębiorstw korzystających z rozproszonych sieci dostaw, ale też dało skuteczną ochronę na wypadek przerwania ich łańcuchów. Elementy hydrauliczne, pneumatyczne, profile burtowe, osie oraz felgi i koła powstają w fabrykach firmy. Jeśli do tego dodać utworzenie buforowych składów stali (Pronar ma jej własną hurtownię) to w efekcie otrzymujemy wiarygodne zobowiązanie, że to, co zostanie zamówione, będzie dostarczone na czas.

 

- Jako producent maszyn i komponentów jesteśmy w pełni świadomi, że ich końcowi odbiorcy reprezentują branże, które nie mogą tolerować dłuższych przestojów - mówi Marcin Nowotka, dyrektor ds. handlu i marketingu Pronaru. - Zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego, ciągłości usług komunalnych i przetwarzanie odpadów wymagają nieprzerwanego dopływu maszyn i urządzeń służących usprawnieniu tych procesów. Równie silne zobowiązanie odczuwamy wobec wytwórców wykorzystujących w swej działalności elementy pneumatyki i hydrauliki, profili burtowych czy też kół tarczowych naszej produkcji.

 

Firma zadbała nie tylko o zapewnienie płynności zamówień, ale też nieustannie pracuje nad wdrażaniem nowych produktów i modernizacją już istniejących. Zespół liczący blisko 200 inżynierów i konstruktorów wspiera w tym zakresie własne Centrum Badawczo-Rozwojowe. W połączeniu z tak potężną bazą produkcyjną pozwala to na zachowanie ugruntowanej od lat pozycji krajowego lidera sektora recyklingowego, komunalnego i maszyn rolniczych, który eksportuje swoje rozwiązania do ponad 70 krajów świata.

 

(Zespół liczący blisko 200 inżynierów i konstruktorów wspierany przez własne Centrum Badawczo-Rozwojowe, pozwala na zachowanie płynności realizacji zamówień, a także wdrażanie i modernizację nowych produktów. W połączeniu z tak potężną bazą produkcyjną dało to firmie w ciągu ostatnich lat ugruntowaną pozycję lidera sektora recyklingowego, komunalnego i maszyn rolniczych, który eksportuje swoje rozwiązania do ponad 70 krajów świata).

 

Pronar stale poszerza swoją ofertę produktową. Z rozwiązań dedykowanych rolnikom w przyszłym sezonie pojawią się nowe modele maszyn do zbioru zielonki, w tym m.in. szeroka na 10,5 m dwustronna kosiarka dyskowa (PDD 1050) oraz czterowirnikowa zgrabiarka karuzelowa (ZKP1400). Wszystkie modele kosiarek, zgrabiarek i przetrząsaczy będą też sukcesywnie pojawiały się w nowej kolorystyce.

 

O kolejne modele powiększy się też lista oferowanych przyczep, już dziś obejmująca ponad 130 pozycji. Z tak bogatą ofertą Pronar jest od wielu lat niekwestionowanym liderem rynku przyczep rolniczych w kraju (wg. danych nt. rejestracji w CEPiK) oraz drugą najchętniej wybieraną marką przez farmerów na bardzo wymagającym rynku niemieckim (dane Kraftfahrt-Bundesamt). Przyszłoroczne plany spółki obejmują m.in. wprowadzenie na rynek nowych modeli skorupowych o kilkunastotonowej ładowności,  seryjną produkcję dwuosiowej przyczepy paletowej PT612L oraz rynkową premierę niskopodwoziowych maszyn z serii RC. Pojawi się też model T900XL o imponującej pojemności, która z nadstawami wyniesie blisko 60m3. Doposażona w dedykowany adapter, maszyna będzie też mogła pełnić rolę rozrzutnika.

                                                                                                                  

Swoje premiery w 2021 będą też miały nowoczesne maszyny recyklingowe. Na rynku pojawią się m.in. nowe modele mobilnych rozdrabniaczy wolnoobrotowych, mobilne przesiewacze bębnowe oraz  30-metrowe modele przenośników taśmowych.

 

Bez zakłóceń przebiegają też inwestycje w samej firmie, na czele z najbardziej imponującą, zupełnie nową linią do produkcji kół i felg. Jej kluczowymi elementami są dwie prasy hydrauliczne o unikatowych parametrach nacisku - 3 i 5 tys. ton, które będzie obsługiwał specjalny robot zaprojektowany przez pracujących w firmie inżynierów z Działu Techniki i Rozwoju. Po uruchomieniu nowa linia pozwoli firmie wejść na rynek kół i felg do najcięższych maszyn budowlanych i w konsekwencji przesunięcie się z trzeciej na drugą pozycję wśród producentów kół do maszyn wolnobieżnych na świecie.

 

Swoją pozycję lidera maszyn rolniczych, komunalnych i recyklingowych Pronar zamierza również potwierdzić poprzez nowatorski sposób ich prezentacji. Założeniem związanej z tym inwestycji jest nie  tylko ekspozycja, ale również dynamiczne pokazy pracy poszczególnych modeli, o czym na własne oczy mogła się przekonać się już m.in. wizytująca Siemiatycze delegacja przedsiębiorców z Niemiec. W najbliższych miesiącach powstanie hala, gdzie eksponowane będą m.in. komponenty Pronaru, szczegółowe modele 3D maszyn rolniczych i recyklingowych, a także makiety linii sortowniczych.  W efekcie firma zyska możliwość pełnej prezentacji oferty niezależnie od obecnych ograniczeń związanych z organizacją imprez targowych.Biuro prasowe Pronar


POWIĄZANE

Odpowiadając na wniosek przyjęty na VI Posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych ...

Komisja Europejska od 18 stycznia do 12 kwietnia 2021 r. prowadzi konsultacje pu...

Sekretarz stanu Ryszard Bartosik uczestniczył dziś w polsko-niderlandzkim spotka...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę