"Piątka dla zwierząt"-KRIR: Stanowisko samorządu rolniczego

14 września 2020
"Piątka dla zwierząt"-KRIR: Stanowisko samorządu rolniczego

KRIR w sprawie zapowiedzianego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt (tzw. "Piątka dla zwierząt")
__________________________________________________________________________________
Krajowa Rada Izb Rolniczych wzywa o nie wszczynanie prac legislacyjnych nad projektem ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt, przygotowanym przez Prawo i Sprawiedliwość, przy udziale Forum Młodych PiS.
Za szczególnie szkodliwe dla gospodarstw rolnych uznajemy propozycje dotyczące zakazu uboju rytualnego oraz zakazu hodowli zwierząt futerkowych. Rozwiązania te negatywnie wpłyną na ekonomię gospodarstw rolnych, doprowadzając do pogorszenia sytuacji finansowej rolników i ich rodzin. Wpłynie to także na cały sektor rolno–przemysłowy, zmniejszając znaczenie polskich przedsiębiorstw, w szczególności na światowym rynku mięsa wołowego i drobiowego. Należy mieć na uwadze zwiększenie działalności sektora usług utylizacyjnych oraz dochodów przedsiębiorców zagranicznych, przede wszystkim niemieckich. Brak zwierząt futerkowych bowiem spowoduje, że odpady z hodowli drobiu (którymi są karmione zwierzęta futerkowe), będą musiały podlegać utylizacji, a w sektorze tym widoczna jest duża ekspansja przedsiębiorstw zagranicznych.
W opinii KRIR, ograniczenia uboju rytualnego nie poprawią losu zwierząt, a mogą go pogorszyć, bo zwierzęta, które nie będą mogły być ubite w Polsce, będą transportowane często setki kilometrów do państw, gdzie taki rytuał jest legalny.
Planuje się zwiększenie kompetencji organizacji pozarządowych w zakresie ochrony zwierząt – pytanie kto ma decydować o tym czym jest humanitarne traktowanie? Nie tak dawno, bo na początku 2020 r. za sprawą posłów PiS, Konfederacji i PSL-Kukiz’15 w Sejmie dyskutowano na temat ograniczenia organizacjom pozarządowym wstępu na teren prywatny rolnika. Przepisy miały ukrócić nadużycia, jakich dopuszczają się przedstawiciele organizacji prozwierzęcych, często nie posiadający wystarczającej wiedzy w zakresie chowu i hodowli zwierząt gospodarskich, co prowadziło do nadużywania i nadinterpretacji zapisów ustawy. Teraz partia rządząca zapowiada zmiany, które idą w zupełnie innym kierunku.
Projektodawcy nie przeanalizowali skutków finansowych zakazu hodowli zwierząt futerkowych i ograniczenia uboju rytualnego. Konsekwencje finansowe będą również dla budżetu państwa z tytułu utraconych wpływów podatkowych od tych branż.
Podkreślić należy, że Krajowa Rada Izb Rolniczych popiera dążenia do poprawy dobrostanu zwierząt. Niemniej jednak priorytetem powinno być dbanie o rozwój polskiej gospodarki i dobro polskich rolników. Nie zgadzamy się na propozycje, które z góry likwidują gałąź gospodarki.
Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych
/-/ Wiktor Szmulewicz


POWIĄZANE

Zmiana dyrektywy w sprawie zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin(SU -...

22 czerwca 2022r. Komisja Europejska przyjęła pionierskie wnioski mające na celu...

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się spotkanie konsultacyjne wicep...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę