" "
Agrolok_280518

Pięć nowych ognisk ASF w woj. lubelskim i mazowieckim

28 sierpnia 2017
Pięć nowych ognisk ASF w woj. lubelskim i mazowieckim

Pięć nowych ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chlewnej wykryto w województwach lubelskim i mazowieckim. Liczba ognisk ASF w Polsce wzrosła do 88 – wynika z opublikowanego w piątek komunikatu Głównego Lekarza Weterynarii.

Nowe przypadki choroby u trzody chlewnej - podobnie jak wcześniejsze - stwierdzono na podstawie wyników badań przeprowadzonych przez krajowe laboratorium referencyjne ds. ASF, czyli Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach.

Ogniska ASF stwierdzono w Lubelskiem w gminie Międzyrzec Podlaski, w trzech gospodarstwach, w których hodowano 10, 46 i 9 świń oraz w gospodarstwie położonym w gminie Biała Podlaska, w którym utrzymywano 22 świnie. Piąte ognisko ASF stwierdzono w gminie Korczew w woj. mazowieckim, w gospodarstwie, w którym hodowano 27 świń.

Wszystkie te gospodarstwa znajdują się w tzw. obszarach zagrożenia wyznaczonych w związku z wcześniejszym przypadkami afrykańskiego pomoru świń.

W gospodarstwach, w których wyznaczono ogniska ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby - podał GLW.

Wirusa ASF wykryto w Polsce w lutym 2014 r. i od tego czasu odnotowano w kraju 88 ognisk tej choroby u trzody chlewnej, z czego 65 - w tym roku. Dotychczasowe ogniska tej choroby u trzody chlewnej wykryto w województwach: podlaskim, lubelskim i mazowieckim.

443 przypadki ASF odnotowano też u dzików, przy czym niekiedy jeden przypadek oznacza kilka zarażonych zwierząt.

Afrykański pomór świń to choroba niegroźna dla ludzi, ale przynosi znaczne straty gospodarcze dotyczące produkcji trzody chlewnej, jak i poważne ograniczenia w produkcji i sprzedaży wyrobów z mięsa.

 

(PAP)


POWIĄZANE

Kredyty klęskowe - ARiMR spłaca za rolników część odsetek od kredytu.

W imieniu premiera Mateusza Morawieckiego minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan K...

Wśród najchętniej uprawianych dyscyplin jest jazda na rowerze, bieganie i nordic...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę