Pięć pilnych kwestii dotyczących relacji handlowych między UE a Zjednoczonym Królestwem

14 grudnia 2020
Pięć pilnych kwestii dotyczących relacji handlowych między UE a Zjednoczonym Królestwem

Wygląda na to, że negocjacje handlowe między UE a Zjednoczonym Królestwem dobiegają końca. W związku z tym europejscy rolnicy, spółdzielnie rolnicze, producenci żywności, handlowcy oraz pracownicy sektora rolno-spożywczego wydali wspólne oświadczenie, w którym wskazują jakie działania należy podjąć w dalszej kolejności:

Naszym priorytetem jest ochrona miejsc pracy i umożliwienie rozwoju sektora rolno-spożywczego. W tym ostatnim momencie wzywamy negocjatorów, aby osiągnęli obszerne porozumienie handlowe, które przewiduje zerową stawkę celną i zerowe kontyngenty taryfowe oraz wysoki poziom ujednolicenia przepisów, w tym tych dotyczących środków sanitarnych i fitosanitarnych oraz barier technicznych w handlu. Musimy dążyć do zapewnienia równych szans, uwzględniając prawa pracowników.

Bez względu na to, czy porozumienie zostanie osiągnięte, czy nie, wzywamy do zajęcia się następującymi pięcioma kwestiami:

1. W momencie zakończenia negocjacji, musimy wiedzieć jakie przepisy handlowe będą obowiązywać między UE a Zjednoczonym Królestwem, aby uniknąć chaosu gospodarczego i niepewności zatrudnienia w sektorze, który został już raz szczególnie dotknięty przez pandemię Covid-19.

2. Zjednoczone Królestwo opuści jednolity rynek oraz unię celną, co wiąże się z wprowadzeniem procedur celnych, obciążeniami regulacyjnymi i wzrostem kosztów transportu. Scenariusz bez porozumienia, który wiąże się z nałożeniem wysokich ceł i wymogów celnych, doprowadzi do tragicznej sytuacji. Jako że sektor rolno-spożywczy prawdopodobnie odczuje wpływ Brexitu dotkliwiej niż inne sektory, należy wprowadzić konkretne środki umożliwiające płynne przejście oraz zapewnić szerokie wsparcie w ramach pobrexitowej rezerwy dostosowawczej UE.

3. Władze publiczne powinny przygotować sprawne i skuteczne kampanie informacyjne, które pomogą przedsiębiorstwom zrozumieć nowe zasady i zaplanować ich działalność.

4. Należy chronić prawa pracowników oraz zapewnić przedsiębiorcom niezbędne wsparcie, aby utrzymać bezpieczeństwo zatrudnienia milionów pracowników, którzy pracują w europejskim sektorze rolno-spożywczym.

5. By odpowiedzieć na możliwe zakłócenia i sytuacje awaryjne, które mogą wystąpić po 31 grudnia 2020 r., niezbędne jest stałe prowadzenie dialogu z Komisją Europejską, władzami Zjednoczonego Królestwa, a także partnerami społecznymi i stronami zainteresowanymi.

Bez względu na rezultat negocjacji zachęcamy UE i Zjednoczone Królestwo, aby wyzbyły się zajadłości, co pozwoli na budowanie solidnych i owocnych relacji z korzyścią dla wszystkich.

 

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Już dziś 30 czerwca 2022r. odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń w branż...

Obecnie istnieje wiele sposobów na poprawę wydajności upraw i zwiększenie plonów...

Należy powiedzieć to głośno i wyraźnie – zaszycie alkoholowe nie jest cudownym l...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę