Pierwsze 14. już na kontach

1 września 2022
Pierwsze 14. już na kontach

1,6 mln emerytów i rencistów dostało dzisiaj dodatkową, czternastą emeryturę. Na ich wypłatę ZUS przeznaczył ok. 2,0 mld zł. Kolejni seniorzy 14. otrzymają wraz ze swoją wrześniową wypłatą.
Dodatkowa 14. Emerytura w pełnej wysokości wynosi 1217,98 zł. netto (brutto 1338,44).

Czternastą emeryturę dostanie 9 mln emerytów, rencistów i innych osób, którzy otrzymują, co miesiąc świadczenia długoterminowe (emerytury, renty) w tym do 8,1 mln osób ubezpieczonych w ZUS.
- 14. jest przyznawana i wypłacana urzędu nie tylko emerytom i rencistom z ZUS, ale także tym z KRUS czy mundurowym – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Dostają ją też osoby uprawnione do renty socjalnej, zasiłku przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczeń uzupełniających Mama 4 plus i renty inwalidzkiej - zapewnia.

Rzeczniczka przypomina, że czternastka jest zwolniona z podatku dochodowego, a pobrana zostanie z niej jedynie składka zdrowotna. Dlatego wyniesie ona 1217,98 zł na rękę.

Wypłatę w pełnej wysokości otrzyma ok. 7,7 mln osób, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. W przypadku osób ze świadczeniem o wysokości między 2900 zł a 4188,44 zł czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę".

- Dodatkowe pieniądze dostaną te osoby, które maja prawo do renty lub emerytury na dzień poprzedzający wypłatę, czyli 24 sierpnia – wyjaśnia Kowalska-Matis. - Nie dostaną jej osoby, u których wypłata jest zawieszona np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania - dodaje.

W ZUS terminy wypłaty tego świadczenia przypadają 25 sierpnia oraz 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września.

Zgodnie z rządowymi szacunkami w tym roku na czternastkę może zostać przeznaczone około 11,4 mld zł, w tym 9,5 mld zł dla świadczeniobiorców ZUS.

 

 

Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS Województwa Dolnośląskiego


POWIĄZANE

Już jutro, 10 grudnia – biała sobota w Lublinie – program „Profilaktyka zdrowotn...

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący stwierdzenia pierwszego ogniska...

Bezpieczeństwo żywnościowe Polski i świata oraz wizja krajowego rolnictwa to tem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę