aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Pierwsze 14. już na kontach

1 września 2022
Pierwsze 14. już na kontach

1,6 mln emerytów i rencistów dostało dzisiaj dodatkową, czternastą emeryturę. Na ich wypłatę ZUS przeznaczył ok. 2,0 mld zł. Kolejni seniorzy 14. otrzymają wraz ze swoją wrześniową wypłatą.
Dodatkowa 14. Emerytura w pełnej wysokości wynosi 1217,98 zł. netto (brutto 1338,44).

Czternastą emeryturę dostanie 9 mln emerytów, rencistów i innych osób, którzy otrzymują, co miesiąc świadczenia długoterminowe (emerytury, renty) w tym do 8,1 mln osób ubezpieczonych w ZUS.
- 14. jest przyznawana i wypłacana urzędu nie tylko emerytom i rencistom z ZUS, ale także tym z KRUS czy mundurowym – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Dostają ją też osoby uprawnione do renty socjalnej, zasiłku przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczeń uzupełniających Mama 4 plus i renty inwalidzkiej - zapewnia.

Rzeczniczka przypomina, że czternastka jest zwolniona z podatku dochodowego, a pobrana zostanie z niej jedynie składka zdrowotna. Dlatego wyniesie ona 1217,98 zł na rękę.

Wypłatę w pełnej wysokości otrzyma ok. 7,7 mln osób, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. W przypadku osób ze świadczeniem o wysokości między 2900 zł a 4188,44 zł czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę".

- Dodatkowe pieniądze dostaną te osoby, które maja prawo do renty lub emerytury na dzień poprzedzający wypłatę, czyli 24 sierpnia – wyjaśnia Kowalska-Matis. - Nie dostaną jej osoby, u których wypłata jest zawieszona np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania - dodaje.

W ZUS terminy wypłaty tego świadczenia przypadają 25 sierpnia oraz 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września.

Zgodnie z rządowymi szacunkami w tym roku na czternastkę może zostać przeznaczone około 11,4 mld zł, w tym 9,5 mld zł dla świadczeniobiorców ZUS.

 

 

Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS Województwa Dolnośląskiego


POWIĄZANE

Wiodące organizacje branżowe pracodawców w Polsce: Związek Pracodawców Przemysłu...

Startuje objazdowa kampania informacyjna „Spójrz, Polsko! Miej baczne oko na rak...

Główne cechy rzepaku ozimego, które weryfikowane są przed zakupem materiału siew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę