Adama_artemisgoltix_15.02-30.03

„Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”: Rekordowa liczba wniosków i 5000 nowych działalności

29 grudnia 2020
„Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”: Rekordowa liczba wniosków i 5000 nowych działalności

Założenie działalności gospodarczej czy utworzenie i wyposażenie miejsca pracy – to przedsięwzięcia, które można sfinansować pożyczką z programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”. Dzięki temu wsparciu powstało już 5000 nowych działalności. Trzeci kwartał tego roku był pod względem kwoty wykorzystanych pożyczek najlepszy od początku 2018 roku.

O nisko oprocentowane pożyczki na założenie własnej działalności gospodarczej mogą ubiegać się studenci, absolwenci, bezrobotni oraz opiekunowie osób niepełnosprawnych. Dzięki pożyczce z programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” można sfinansować utworzenie i wyposażenie miejsca pracy.
 
- Bank Gospodarstwa Krajowego uczynił pobudzanie aktywności zawodowej, w tym w formule indywidualnej przedsiębiorczości, jednym ze swoich najwyższych priorytetów. Cenimy potencjał ludzi, którzy zakładają swoje biznesy i tworzą miejsca pracy. Do tej pory z programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” skorzystało już 5000 osób, które otworzyły swoją działalność gospodarczą. Od początku trwania programu trafiło do nich w sumie 340 milionów złotych. Co ważne, w trudnym czasie pandemii, trzeci kwartał tego roku był pod względem kwoty wykorzystanych pożyczek najlepszy od początku 2018 roku. Duża liczba składanych wniosków świadczy o tym, że przedsiębiorcy potrzebują i chętnie korzystają z tego wsparcia – mówi Przemysław Cieszyński, członek Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.
 
Z programu mogą skorzystać także m.in. żłobki i kluby dziecięce oraz podmioty świadczące usługi rehabilitacyjne dla dzieci niepełnosprawnych i firmy, które chcą utworzyć nowe stanowisko pracy dla osoby bezrobotnej, absolwenta bądź opiekuna osoby niepełnosprawnej. Pożyczkobiorcy mogą również wziąć udział w bezpłatnych szkoleniach i skorzystać z doradztwa.
 
- Dzięki  szkoleniom i usługom doradczym w ramach programu  „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie", beneficjenci uzyskają wiedzę przydatną do założenia i prowadzenia działalności gospodarczej, a tym samym – łatwiej im będzie postawić pierwsze kroki we własnym biznesie. Program od lat cieszy się wielkim powodzeniem i przyczynił się do powstania wielu nowych miejsc pracy – podkreśla minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.
 
Program „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” jest finansowany ze środków Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, a zarządza nimi Bank Gospodarstwa Krajowego. Stał się jednym z elementów tarczy antykryzysowej, przygotowanej dla polskich przedsiębiorców. W kwietniu w programie wprowadzono zasady, które mają na celu uelastycznienie warunków spłaty pożyczki dla osób, które założyły działalność oraz zostały dotknięte skutkami pandemii:
 
  • zawieszenie spłaty kapitału do 6 miesięcy
  • wydłużenie karencji o maksymalnie 6 miesięcy (jeśli pożyczkobiorca nie rozpoczął spłaty rat kapitałowo-odsetkowych)
  • obniżenie oprocentowania pożyczki do 0 proc. w skali roku (na okres do 12 miesięcy)
  • wydłużenie okresu spłaty o dodatkowe 12 miesięcy
  • nienaliczanie kar umownych wynikających z założeń programu w przypadku, gdy przedsiębiorca będzie zmuszony do zamknięcia firmy lub likwidacji miejsca pracy
  • możliwość zawieszenia działalności gospodarczej na okres 6 miesięcy
  • możliwość wydłużenia terminu rozliczenia pożyczki
 
grafika wsparcie w starcie 1200x628.png
 
Aby ubiegać się o wsparcie, należy zwrócić się do instytucji współpracujących z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, które pośredniczą w udzielaniu pożyczek. Jeśli przedsiębiorca chce skorzystać z powyższych ułatwień, powinien złożyć wniosek do instytucji finansowej, która udzieliła pożyczki. Ich lista dostępna jest na stronie wsparciewstarcie.bgk.pl. Wniosek powinien zawierać uzasadnienie, że kryzys związany z pandemią COVID-19 wpłynął lub wpłynie negatywnie na sytuację ekonomiczną podmiotu.

 

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju – jedyna taka instytucja w Polsce. Bank aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy kraju. Realizując strategiczne projekty rozwojowe, finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne, zwiększa dostęp Polaków do mieszkań oraz pobudza przedsiębiorczość polskich firm w kraju i za granicą. Jest inwestorem w funduszach, których aktywami zarządza Polski Fundusz Rozwoju. Pracownicy banku mają wysokie kompetencje w realizacji projektów służących rozwojowi kraju. Dbając o zrównoważony rozwój kraju, bank jest obecny w każdym regionie Polski. W 2018 r. rozpoczął ekspansję, otwierając przedstawicielstwa zagraniczne, które dziś działają już w Brukseli, Frankfurcie, Londynie i Amsterdamie. BGK ma unikalne doświadczenie w finansowaniu, inwestowaniu, udzielaniu poręczeń i gwarancji oraz dystrybucji funduszy unijnych. Odgrywa znaczącą rolę w realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która jest kluczowym dokumentem w polityce gospodarczej Polski. Podstawą działalności BGK jest odpowiedzialny, etyczny i zrównoważony biznes, dlatego bank podejmuje szereg inicjatyw promujących przedsiębiorczość, innowacje, ekologię i uczciwe traktowanie pracowników, partnerów i klientów.

 

 

Biuro prasowe BGK


POWIĄZANE

Mleczarnia Turek jest znanym i cenionym w całej Polsce producentem serów. Będąc ...

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, wystąpił 18 lutego 2021 r. do Minister Rodz...

Dietetycy zalecają obecnie, aby warzywa i owoce stanowiły co najmniej połowę, te...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę