aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Pierwszy przypadek HPAI na Dolnym Śląsku

23 stycznia 2020
Pierwszy przypadek HPAI na Dolnym Śląsku

W sobotę (18.01.2020 roku) służby weterynaryjne powiatu legnickiego przekazały informacje o potwierdzeniu ogniska grypy ptaków w gospodarstwie w miejscowości Strupice,  w gminie Chojnów, w powiecie legnickim. To pierwszy przypadek na Dolnym Śląsku.

W gospodarstwie utrzymywano 219 sztuk drobiu (kury, kaczki, gęsi, brojlery), 326 sztuk gołębi oraz 4 papugi. Przypominamy, że również w sytuacji stwierdzenia HPAI w produkcji drobnotowarowej zastosowanie mają środki zwalczania grypy ptaków zgodnie z unijnym prawem, w tym tworzone są obszary: zapowietrzony i zagrożony. Granice tych obszarów oraz obowiązujące nakazy/zakazy w tych strefach ustanowione zostały decyzją wojewody dolnośląskiego w Rozporządzeniu nr 1 Wojewody Dolnośląskiego z dnia 21 stycznia 2020 r. w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów legnickiego i złotoryjskiego

Podsumowanie sytuacji epizootycznej  w Polsce  od dnia 31 grudnia 2019 roku do dnia 21 stycznia 2020 roku: czternaście ognisk HPAI podtypu H5N8 w gospodarstwach utrzymujących drób. Poszkodowane są cztery województwa: lubelskie (8 ognisk, w tym 2  przyzagrodowe), wielkopolskie (4 ogniska), zachodniopomorskie (1 ognisko), dolnośląskie (1 ognisko).

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

W pierwszych 12 dniach czerwca wolumen załadunku zboża na ukraińskiej sieci kole...

Według wyników pierwszych czterech miesięcy 2024 roku Ukraina zaimportowała towa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę