BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

Pierwszy przypadek HPAI na Dolnym Śląsku

23 stycznia 2020
Pierwszy przypadek HPAI na Dolnym Śląsku

W sobotę (18.01.2020 roku) służby weterynaryjne powiatu legnickiego przekazały informacje o potwierdzeniu ogniska grypy ptaków w gospodarstwie w miejscowości Strupice,  w gminie Chojnów, w powiecie legnickim. To pierwszy przypadek na Dolnym Śląsku.

W gospodarstwie utrzymywano 219 sztuk drobiu (kury, kaczki, gęsi, brojlery), 326 sztuk gołębi oraz 4 papugi. Przypominamy, że również w sytuacji stwierdzenia HPAI w produkcji drobnotowarowej zastosowanie mają środki zwalczania grypy ptaków zgodnie z unijnym prawem, w tym tworzone są obszary: zapowietrzony i zagrożony. Granice tych obszarów oraz obowiązujące nakazy/zakazy w tych strefach ustanowione zostały decyzją wojewody dolnośląskiego w Rozporządzeniu nr 1 Wojewody Dolnośląskiego z dnia 21 stycznia 2020 r. w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów legnickiego i złotoryjskiego

Podsumowanie sytuacji epizootycznej  w Polsce  od dnia 31 grudnia 2019 roku do dnia 21 stycznia 2020 roku: czternaście ognisk HPAI podtypu H5N8 w gospodarstwach utrzymujących drób. Poszkodowane są cztery województwa: lubelskie (8 ognisk, w tym 2  przyzagrodowe), wielkopolskie (4 ogniska), zachodniopomorskie (1 ognisko), dolnośląskie (1 ognisko).

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

W przyszłym roku nadal będą funkcjonować państwowe programy wsparcia dla produce...

1 grudnia Bułgaria zniosła zakaz importu z Ukrainy czterech płodów rolnych (psze...

Zgodnie z przewidywaniami, paliwa na stacjach tanieją, ale dynamika obniżek w os...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę