aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Pilotażowy program leczenia dzieci z uzależnienia od technologii cyfrowych wykazał swoją skuteczność w Polsce

28 listopada 2023
Pilotażowy program leczenia dzieci z uzależnienia od technologii cyfrowych wykazał swoją skuteczność w Polsce

Program leczenia uzależnień cyfrowych, który rozpoczął się pod koniec 2021 roku, wykazał swoją skuteczność i został przedłużony do 30 czerwca 2024 roku. W ramach projektu pomoc otrzymało już ponad 5000 polskich dzieci i nastolatków.

Program prowadzony jest w 14 polskich miastach, w tym we Wrocławiu, Białymstoku, Toruniu, Warszawie, Łodzi, Zielonej Górze, Oświęcimiu, Koninie i Sosnowcu. Niewykluczone, że sukces programu przyczyni się do rozszerzenia jego geografii.

Leczeniem objęte są zarówno dzieci w wieku przedszkolnym, jak i młodzież gimnazjalna i licealna. Osoby, które chcą uzyskać pomoc, muszą zapisać się do jednej z placówek wymienionych na stronie Narodowej Fundacji Zdrowia.

Jak działa leczenie

Bezpłatny program leczenia psychologicznego trwający do 12 tygodni jest oferowany wszystkim osobom cierpiącym na uzależnienie od technologii cyfrowych. Czas leczenia i stosowane metody są zindywidualizowane dla każdej sytuacji i cech młodego pacjenta.

Kluczowym czynnikiem w terapii jest udział nie tylko dzieci, ale także ich rodziców. Znalezienie okazji do zmiany wzorców zachowań i znalezienie wspólnych punktów zainteresowania pomaga dzieciom oderwać się od gier i gadżetów i zacząć spędzać więcej czasu w towarzystwie krewnych.

Psychologowie zwracają również uwagę na znaczenie szybkiego reagowania na pierwsze objawy cyfrowego uzależnienia. Przekonanie, że wszystko może samo minąć, często tylko pogłębia problem, który zaczyna wymagać poważniejszej pomocy.

W ramach leczenia rodzice są szkoleni w zakresie kontrolowania czasu, jaki ich dziecko spędza na cyfrowych hobby, a także uczą się większej wrażliwości na trudności i potrzeby swojej pociechy.

Alarmujące statystyki

Badania socjologiczne wykazały, że 9 na 10 polskich dzieci korzysta z Internetu codziennie. 80% dzieci w wieku od 7 do 15 lat posiada telefon komórkowy. Co więcej, 64% dzieci w wieku od 7 do 9 lat posiada ten gadżet.

Tak dostępna technologia jest oczywiście uzależniająca dla osób w każdym wieku, ale w przypadku dzieci jest to szczególnie wyraźne. Ponadto uzależnienie od technologii cyfrowych niesie ze sobą ryzyko przeniesienia się na inne formy uzależnienia. Na przykład w Internecie istnieje wiele stron takich jak www.polskiekasyna.biz, które oferują odwiedzającym darmowe pieniądze na grę w kasynie. Wiele nielegalnych kasyn nie sprawdza wieku swoich graczy. Dlatego dzieci mogą uzależnić się od hazardu, jeśli ich czas spędzany w Internecie nie jest monitorowany.

 Z tego powodu eksperci uważają, że problem jest wart dyskusji i znalezienia wyjścia z tak trudnej sytuacji.

Jakie są konsekwencje uzależnienia od technologii cyfrowych i hazardu?

Według ekspertów nadużywanie technologii cyfrowych często wyraża się w problemach fizjologicznych: pogorszeniu postawy i wzroku, bólach głowy i nadwadze spowodowanej brakiem aktywności fizycznej. Do tych problemów należy dodać trudności z koncentracją i bezsenność.

Cierpi również społeczna strona życia. Dziecko staje się skłonne do kłamstw, mniej zainteresowane otaczającym go światem i łatwo prowokuje konflikty przy braku dostępu do ulubionej cyfrowej rozrywki.

Do rodziców należy rozpoznanie tych i innych objawów oraz zwrócenie się o pomoc na czas.

oprc, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Jest kwiecień. Zbliża się okres kwitnienia rzepaku. To świetny moment, by przypo...

Zabiegi przedwschodowe lub wczesnopowschodowe to bardzo skuteczne rozwiązanie w ...

Amerykański Forbes opublikował artykuł, w którym stwierdza się że 'Era zdrowego ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę