aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

PKEE: Rolnicy oszczędzą nawet 3000 zł na rachunkach za prąd w 2023 roku

2 kwietnia 2023
PKEE: Rolnicy oszczędzą nawet 3000 zł na rachunkach za prąd w 2023 roku

Dzięki rządowej Tarczy Solidarnościowej różne rodzaje gospodarstw domowych zostały objęte preferencyjnymi cenami energii elektrycznej. Wśród nich są gospodarstwa rolne, które zaoszczędzą aż ok. 3000 zł w skali roku.

Według danych GUS, w 2021 r. było w Polsce 1,3 mln gospodarstw rolnych, a w porównaniu z 2010 r. ich powierzchnia wzrosła o ok. 13%.[1] Jak wiadomo, praca gospodarstw rolnych wymaga użytkowania wielu urządzeń pobierających prąd, co w oczywisty sposób wpływa na wysokość rachunków za energię elektryczną.

Tarcza Solidarnościowa dla rolników

Jednym z głównych założeń rządowej Tarczy Solidarnościowej jest zamrożenie cen prądu na poziomie z ubiegłego roku do określonego limitu zużycia. W przypadku gospodarstw rolnych przewidziano limit na poziomie 3000 kWh. Według obliczeń PGE Obrót[2], dzięki rządowemu rozwiązaniu rolnicy zapłacą ok. 2700 zł zamiast 5700 zł za energię, co przekłada się na oszczędność na poziomie 3000 zł w skali roku.

Dodatkowo wprowadzony został mechanizm ceny maksymalnej, co oznacza, że nawet po przekroczeniu przysługującego limitu, odbiorcy nie zapłacą w tym roku więcej, niż 69 groszy za 1 kWh netto w przypadku gospodarstw domowych oraz 78 groszy za 1 kWh w przypadku firm.

Co musi zrobić rolnik, aby płacić mniej za prąd?

Aby gospodarstwa rolne płaciły mniej za energię elektryczną w 2023 roku, oprócz zmieszczenia się w limicie zużycia prądu na poziomie 3000 kWh, powinny również złożyć odpowiedni wniosek do swojego dostawcy energii – szczegółowe informacje na ten temat dostępne są na stronie kampanii Liczy się energia: https://liczysieenergia.pl/tarczasolidarnosciowa/.

Wszystkie niezbędne dokumenty można wypełnić i złożyć drogą tradycyjną lub elektroniczną. Dodatkowo, należy złożyć zaświadczenie z urzędu skarbowego o opłacaniu podatku rolnego dla gruntów, na których znajdują się budynki mieszkalne oraz techniczne należące do danego gospodarstwa rolnego, które posiadają instalacje korzystające z energii elektrycznej.

Dokumenty należy dostarczyć do 30 czerwca 2023 r.

- Każde gospodarstwo rolne może być do przodu o 3000 złotych. Wystarczy złożyć do 30 czerwca br. odpowiedni wniosek do swojego dostawcy energii elektrycznej. Można to zrobić na papierze lub przez Internet. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie https://liczysieenergia.pl/ w zakładce „Tarcza solidarnościowa”.  Gospodarstwa rolne, tak samo jak pozostałe gospodarstwa domowe, powinny też wdrażać proste nawyki i drobne zmiany, które pomogą im zmniejszać zużycie prądu. Może to być wymiana tradycyjnych żarówek na energooszczędne oświetlenie LED, gaszenie światła w pomieszczeniach, w których nikt aktualnie nie przebywa, albo instalacja fotokomórek, które „same” zadbają o to, by światło pozostawało włączone tylko wtedy, kiedy jest rzeczywiście potrzebne - mówi Maciej Maciejowski z Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.  

10% rabatu za oszczędzanie energii elektrycznej

W ramach Tarczy Solidarnościowej, rząd wprowadził dodatkową możliwość płacenia 10% mniej za rachunki za prąd. Aby ją otrzymać, należy zmniejszyć zużycie energii o 1/10 w okresie 1.10.2022 r. – 31.12.2023 r. w porównaniu do okresu 1.10.2021 – 31.12.2022 r. Po spełnieniu wszystkich warunków, upust zostanie przyznany przez dostawcę energii na cały 2024 r. [2] Oszczędności i szacowane rachunki gospodarstw domowych brutto przy założeniu zużycia energii elektrycznej na poziomie limitu odpowiednio 3000 kWh, 2600 kWh i 2000 kWh (obliczone na podstawie uśrednionych danych z rachunków klientów PGE Obrót).


POWIĄZANE

W sezonie Polacy chętnie kupują truskawki prosto od rolnika albo na bazarku. Wyb...

Ustawa mobilizacyjna. Część Ukraińców może wyjechać z Polski, ale podobno u nas ...

Bank Pocztowy, jako pierwszy bank w Polsce przeniósł swoją bankowość elektronicz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę