Ptak_Waw_CTR_2024
Zielony Ład_podpisy

PO apeluje do premier, by przyjrzała się sytuacji w Agencji Nieruchomości Rolnych

18 maja 2017
PO apeluje do premier, by przyjrzała się sytuacji w Agencji Nieruchomości Rolnych

Posłanka PO Dorota Niedziela zaapelowała w środę do premier Beaty Szydło, by przyjrzała się sytuacji w Agencji Nieruchomości Rolnych. Według niej, w ANR w związku z tworzeniem nowej instytucji - KOWR, "trwają czystki", obejmujące najbardziej doświadczonych pracowników.

1 września ma rozpocząć działalność nowa instytucja - Krajowy Ośrodek Wsparcie Rolnictwa, powstały z połączenia dotychczasowej Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR) i części Agencji Rynku Rolnego (ARR). KOWR ma realizować zadania związane z rozwojem obszarów wiejskich oraz gospodarowaniem państwową ziemią. Zadania ARR dotyczące unijnych dopłat ma przejąć natomiast Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Kilka dni temu "Gazeta Wyborcza" pisała, że przy okazji tworzenia KOWR, PiS pozbywa się z obu agencji ludzi niezwiązanych z tą partią. Bez względu na sytuację rodzinną, staż pracy czy specjalizację, etaty tracą ludzie kojarzeni z poprzednią władzą - informowała "GW".

Do sytuacji m.in. w ANR odniosła się w środę Dorota Niedziela. "Od dwóch dni w Agencji Nieruchomości jest istny +Armageddon+ - następują dantejskie sceny. Jest to skok na stanowiska, propozycje dostają wyłącznie ludzie związani z PiS, wszyscy inni są prześwietlani do piątego pokolenia, czy nie mieli powiązań z kimkolwiek innym niż PiS" - podkreśliła Niedziela.

Według niej, zwalniani są najbardziej doświadczeni pracownicy, a także kobiety przebywających na urlopach macierzyńskich. W złej sytuacji są też - jak mówiła posłanka - osoby tuż przed emeryturą. "Zaproponowano im umowy na czas określony, nikt nie daje im ochrony przedemerytalnej" - zauważyła.

Posłanka zaapelowała do premier Szydło, by zainteresowała się tym, co dzieje się w agencjach podległych resortowi rolnictwa.

Sytuację w Agencji Nieruchomości Rolnych krytykował też obecny na konferencji wójt dolnośląskich Kondratowic Wojciech Bochnak. Jego zdaniem, ANR nie radzi sobie m.in. z przetargami na terenie jego gminy. Wezwał Agencję, by uporała się wreszcie z tym problemem.

(PAP)


POWIĄZANE

Odpowiedź Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi  na wystąpienie Zarządu Krajowej ...

Komisja opublikowała piąte roczne sprawozdanie na temat praworządności, w którym...

Tegoroczne lato należy do Alpro. Marka z portfolio Danone zaplanowała szereg ang...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę