dnikukurydzy_210818

PO: rząd bezradny ws. afrykańskiego pomoru świń; apelujemy o dymisję ministra Jurgiela

7 grudnia 2017
PO: rząd bezradny ws. afrykańskiego pomoru świń; apelujemy o dymisję ministra Jurgiela

Rząd PiS jest bezradny wobec rozprzestrzeniania się wirusa afrykańskiego pomoru świń - oceniła w środę Platforma Obywatelska. Zaapelowała do premier Beaty Szydło o dymisję ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela i pełnomocnika ds. zwalczania ASF.

W związku z rozprzestrzenianiem się na terenie Polski wirusa afrykańskiego pomoru świń, "minister rolnictwa" w Gabinecie Cieni PO Dorota Niedziela i rzecznik PO Jan Grabiec przedstawili w środę podczas konferencji prasowej w Sejmie swoje stanowisko w tej sprawie, powołując się na raport NIK dotyczący narastającej liczby przypadków ASF w Polsce.

W komunikacie PO czytamy, że "ASF to nie jest już jedynie problem rolników". "W związku z bezradnością rządu PiS ASF stał się dzisiaj problemem gospodarczym i społecznym, który zagraża 38 milionom Polaków" - podkreślono. "Epidemia ASF przekroczyła Wisłę, co oznacza, że lada moment będziemy mieli tragedię w dużych gospodarstwach rolnych hodujących świnie, które znajdują się w Wielkopolsce" - zaznaczono.

"PiS objął programem bioasekuracji (wszystkie działania zapobiegające szerzeniu się wirusa ASF) tylko tereny gdzie stwierdzono zachorowania, a nie całą Polskę, o co opozycja apeluje od 2 lat" - podkreślono w komunikacie PO.

"Polsce grozi: gwałtowny spadek pogłowia trzody chlewnej aż po wygaszenie produkcji trzody chlewnej na terenie całej Polski. Dodatkowe zagrożenia to wstrzymanie eksportu. W 2016 roku Polska wyeksportowała 692 tys. ton żywca, mięsa, tłuszczów i przetworów wieprzowych o wartości 1,4 mld euro" - podkreślono w komunikacie, powołując się na dane raportu NIK.

Zdaniem PO, "grozi nam wariant hiszpański", co oznacza "likwidację całej hodowli świń w Polsce, czyli w 250 tysiącach gospodarstw rolnych (obecnie cała populacja świń w Polsce to ok. 11 milionów sztuk)". "Istnieje zagrożenie, że ponad milion osób na wsi utraci środki na utrzymanie" - alarmuje w komunikacie PO. Według PO wzrosną ceny detaliczne w związku z koniecznym importem wieprzowiny.

"PiS do dzisiaj nie uruchomił pieniędzy europejskich przyznanych Polsce w połowie września! Do wydania czeka 100 milionów złotych (razem ze środkami krajowymi), ale Misiewicze ministra Jurgiela nie potrafią tego zrobić. Rząd PiS zamiast zająć się odstrzałem dzików na poważnie, od 2 lat obiecuje budowę ogrodzenia na wschodniej granicy, a ostatnio obiecuje, że do walki z dzikami wyśle polskie wojsko" - pisze PO.

"Tymczasem posłowie PiS odrzucili poprawkę opozycji o zwiększenie środków budżetowych na zwalczanie chorób zakaźnych w tym ASF! W związku z powyższym ponownie apelujemy o dymisję ministra Jurgiela wraz z jego pełnomocnikiem do spraw zwalczania ASF" - alarmuje PO.

We wtorek rząd przyjął projekt tzw. specustawy, która ma pomóc w zwalczaniu ASF. Zmieni ona zapisy w kilku innych ustawach, m.in. umożliwi budowę zapory przed dzikami wzdłuż wschodniej granicy Polski.

 

(PAP)


POWIĄZANE

Mniejsze obciążenia podatkowe dla rolników tworzących spółdzielnie zapewni ustaw...

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że wkrótce wypłaci z Funduszu Solid...

„Polska bez smogu” to temat panelu dyskusyjnego podczas 8. Europejskiego Kongres...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę