Podjęcie inwestycji i szybkie rozlokowanie funduszy są kluczowe dla odbudowy sektora rolnego UE

19 października 2020
Podjęcie inwestycji i szybkie rozlokowanie funduszy są kluczowe dla odbudowy sektora rolnego UE

12. października  w Parlamencie Europejskim miało miejsce głosowanie w sprawie środków przeznaczonych na odbudowę sektora rolnego UE i obszarów wiejskich, którego sprawozdawcą był członek do Parlamentu, Paolo de Castro. W związku z tym Copa i Cogeca podkreśliły pilną potrzebę szybkiego rozlokowania funduszy w ramach europejskiego instrumentu naprawczego/Next Generation UE oraz znaczenie równie szybkiego przyjęcia rozporządzenia przejściowego WPR. Ułatwienie podejmowania dalszych inwestycji w sektorze powinno, co najważniejsze, umożliwić sprawniejszą odbudowę i stawienie czoła kryzysowi, który jest spowodowany trwającą pandemią COVID-19.

Dla członków Copa i Cogeca uruchomienie tych środków podczas okresu przejściowego znacząco przyczyniłoby się do tak potrzebnej odbudowy sektora. Równocześnie należy zapewnić, że rozwiązania wspierane przez te środki będą stanowić dopełnienie „działań zmierzających do odbudowy gospodarki”, jak w maju tego roku wyraziła się Komisja Europejska w poprawionym wniosku do WPR po roku 2020. Jesteśmy dosyć rozczarowani obserwując, że nie przeznaczono większego odsetka na inwestycje, które pozwoliłyby rolnikom i ich spółdzielniom wrócić na właściwe tory, stawić czoła trwającej pandemii koronawirusa i zaplanować wprowadzenie dodatkowych usprawnień do produkcji, zgodnie z nowymi celami UE.

Odnosząc się do głosowania, Pekka Pesonen, sekretarz Generalny Copa i Cogeca stwierdził: „Cieszymy się, że praca nad rozporządzeniem przejściowym idzie naprzód oraz że nasze prośby o udostępnienie funduszy w ramach europejskiego instrumentu naprawczego i Next Generation UE od przyszłego roku zostały wysłuchane. Jednakże uważamy, że fundusze powinny być głównie wykorzystane na odbudowę w związku z pandemią COVID-19. W tym zakresie jesteśmy rozczarowani obserwując, że Parlament nie był gotowy spełnić tych zobowiązań.

Członkowie Copa i Cogeca wierzą, że należy kontynuować obecne zobowiązania dotyczące programów rolno-środowiskowo-klimatycznych, aby sprostać ekologicznym ambicjom WPR. Z tego względu niefortunny jest fakt, że nie zwiększono do 100% stawek współfinansowania środków fundowanych w ramach europejskiego instrumentu naprawczego. Zapewniłoby to szybkie i skuteczne rozlokowanie funduszy oraz wykorzystanie ich w tych państwach członkowskich, które nie mogą uzupełnić stawek współfinansowania w ramach budżetów państwa.

Oprócz tego dodatkowe fundusze powinny zostać przekazane za pośrednictwem obowiązujących środków co pozwoli na ich szybsze i prostsze wdrożenie.

 

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

2 lipca br. wchodzi w życie rozporządzenie Rady Ministrów o pomocy finansowej dl...

Obecnie istnieje wiele sposobów na poprawę wydajności upraw i zwiększenie plonów...

Należy powiedzieć to głośno i wyraźnie – zaszycie alkoholowe nie jest cudownym l...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę